Choroby i dolegliwości

Czym spowodowane są zaparcia

Zaparcia mogą dotknąć każdego z nas. Dlatego każdy powinien wiedzieć nie tylko to, czym spowodowane są zaparcia, ale także powinien wiedzieć, czym są zaparcia. Ogólnie rzecz ujmując można powiedzieć, że zaparcia związane są z częstotliwością wypróżnień. Najczęściej zaparciem, zwanym też zatwardzeniem, nazywamy stan, w którym zbyt rzadko się wypróżniamy, lub nie możemy tego zrobić.

Jeśli męczą nas okazjonalne zaparcia, nie ma najczęściej powodów do obaw. Ale w momencie, kiedy zaparcia zaczynają się powtarzać, wtedy problemy nie wolno lekceważyć. Warto jednak wiedzieć, że systematyczne stosowanie środków przeczyszczających nie jest rozwiązaniem. Najpierw należy określić przyczyny zaparć i dopiero wtedy można je skutecznie wyleczyć. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że niezbędna, w większości przypadków, jest zmiana diety.

Kiedy można mówić o zaparciach?

Jak już wspomnieliśmy powyżej, o zaparciach można mówić w momencie, kiedy zbyt rzadko następuje wypróżnianie. Jeśli wypróżniamy się nie więcej niż dwa razy dziennie lub nie mniej niż 5 razy w tygodniu, wtedy wszystko mieści się w ogólnie przyjętej normie. Nawet kilkudniowe odstępstwo od normy najczęściej nie jest niczym groźnym. Jeśli jednak wypróżnienia następują rzadziej niż trzy razy w tygodniu, wtedy można mówić o zaparciach. Zaparcia, które nazywane też są zatwardzeniami pojawiają się w wyniku osłabienia skurczów mięśni w okrężnicy. Przez ich osłabienie, stolec jest wolniej przesuwany do odbytnicy. Zaparcia bardzo często występują więc razem ze wzdęciami i bólem brzucha. Są bardzo nieprzyjemne.

Warto wiedzieć o tym, że na zaparcia znacznie częściej cierpią kobiety. Kobiety zmagają się z zaparciami dwa razy częściej niż mężczyźni. Szacuje się, że nawet połowa kobiet ma problemy z zaparciami. Jeśli chodzi o mężczyzn, to na zaparcia cierpi tylko 25% męskiej populacji.

Przyczyny zaparć

Przyczyny zaparć mogą mieć różne podłoże. Jeśli zaparcia występują w związku:

  • ze stresem,
  • zmianą diety,
  • planowaną lub trwającą podróżą,

i trwają kilka dni, najczęściej nie ma powodów do obaw. Sytuacja taka jest normalna i zaparcia pojawiające się z tych powodów nie są najczęściej niczym groźnym. W takim przypadku sposób na zatwardzenie jest jeden. Należy odczekać kilka dni i dopiero, jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie, można mówić o prawdziwym problemie z zaparciami.

Kiedy zaparcia trwają chronicznie, lub powtarzają się systematycznie, wtedy należy koniecznie określić ich przyczynę powstawania. Dzięki temu, można skutecznie leczyć zatwardzenie. Bardzo często przyczyną zaparć jest leniwe jelito. U osoby zdrowej, jedzenie potrzebuje zazwyczaj 72 godzin, aby jego niestrawione resztki opuściły organizm. Ten czas nazywany jest pasażem jelitowym i jest zależny osobniczo. Czyli czas ten może być różny w zależności od płci, wieku i predyspozycji genetycznych. Jest dłuższy u kobiet. I jeśli pomiędzy kolejnymi wypróżnieniami upływa nie więcej niż 72 godziny, wtedy nie ma powodów do obaw. Jeśli jednak czas jest znacznie dłuższy, wtedy może się okazać, że nasz pasaż jelitowy jest spowolniony. Wymaga to najczęściej wizyty u lekarza. Spowolniony pasaż jelitowy może być objawem chorób jelita grubego, jelit, chorób odbytnicy.

Zaparcia mogą być spowodowane też:

  • chorobami miednicy,
  • nowotworami np. nowotworem jajnika lub macicy,
  • chorobami obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego,
  • cukrzycą,
  • niedoczynnością tarczycy,
  • chorobami tkanki łącznej,
  • chorobami metabolicznymi,
  • spożywaniem lekarstw – bardzo często do zaparć przyczyniają się lekarstwa przeciwbólowe, przeciwdepresyjne, lekarstwa na Parkinsona, lekarstwa antykoncepcyjne.

Jednak najczęstszą przyczyną zaparć jest nieprawidłowe i nieregularne odżywanie. Jeśli spożywane produkty zawierają mało błonnika, pijemy mało wody i na dodatek prowadzimy siedzący tryb życia, wtedy zaparcia pojawiają się bardzo często. Także zbyt częste stosowanie lekarstw rozluźniających może być przyczyną pojawienia się zaparć. Dlatego jeśli zaczynamy zmagać się z pojawiającymi się zaparciami, należy szczególną uwagę zwrócić na to, czy nasza dieta jest odpowiednio zbilansowana. Bardzo często, aby pozbyć się zaparć, wystarczy zlikwidować ich podstawowe przyczyny zaparć, do których należą:

  • dieta uboga w błonnik,
  • zbyt mała ilość spożywanej wody,
  • siedzący tryb życia.

Wprowadzając zmiany w tych obszarach, w większości przypadków pozbywamy się zaparć. Reasumując, najlepszy sposób na zatwardzenie to dieta bogata w płyny i błonnik oraz spora dawka wysiłku fizycznego. Oczywiście jest to najlepszy sposób na zaparcia w przypadku, jeśli nie mają one innego podłoża. Kiedy po zastosowaniu tych zmian, zaparcia nadal nas męczą, należy udać się do lekarza. Zaparcia mogą być objawem wielu schorzeń i mogą mieć różne podłoże.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *