PolecanePorady

Jak przetrwać upały?

Nawet nie trzeba wyglądać przez okno, aby mieć świadomość tego, że upały już do nas dotarły. Jak przetrwać upały, kiedy wszędzie panuje spiekota i już można spotkać pierwsze osoby, które narzekają na wysoką temperaturę i wszechobecne słońce? Nie ma się czemu dziwić, bo sporo osób źle funkcjonuje podczas upałów. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, osób starszych, kobiet w ciąży. Ale upał można przetrwać, wystarczy tylko pamiętać o kilku zasadach.

Pamiętajmy o nawadnianiu organizmu

Wiadomo, że optymalną ilością płynów jest 1,5 litra. Jednak podczas upałów pocimy się znacznie intensywniej, więc i zapotrzebowanie na płyny jest znacznie większe. Podczas upałów powinniśmy wypijać przynajmniej 3 litry wody. Należy odstawić napoje alkoholowe, słodzone napoje gazowane, a nawet kawę. Podczas upałów pragnienie najlepiej łagodzi gorąca herbata i warto o tym pamiętać. Najlepsza będzie herbata miętowa, warto więc ją zaparzyć i co chwilę popijać.

Odpowiednia dieta na upały

Upał sprawia, że apetyt nam nie dopisuje. Nie oznacza to jednak, że należy zrezygnować z jedzenia. Posiłki powinny być lekkostrawne i bogate w witaminy. Wszelkiego rodzaju sałatki i surówki są doskonałym rozwiązaniem na upały. Należy unikać fast-foodów, produktów z głębokiego tłuszczu i wszystkich produktów, które bardzo łatwo ulegają zepsuciu. Można spożywać świeże owoce i jarzyny, których jest coraz więcej na straganach. Należy pamiętać też o przetworach mlecznych takich jak jogurty i kefiry. Dzięki temu, że nie będziemy zbytnio obciążali żołądka, będziemy się czuli znacznie lepiej i lepiej też zniesiemy wysokie temperatury. Lekkostrawna dieta to doskonała odpowiedź na pytanie – Jak wytrzymać upały?

Niebezpieczna klimatyzacja

Klimatyzacja przynosi natychmiastową ulgę. Jednak należy korzystać z niej z umiarem. Należy dbać o to, aby różnica temperatur nie była zbyt duża. Optymalna różnica sięga 6 – 8 stopni. Przy większych różnicach i częstym przechodzeniu z klimatyzowanego pomieszczenia na upał, bardzo łatwo o przeziębienie, a nawet anginę.

Nie należy też od razu wychodzić z klimatyzowanego pomieszczenia bezpośrednio na zewnątrz. Najlepiej pół godziny przed wyjściem na upał wyłączyć klimatyzację i dopiero po tym czasie bezpiecznie można wyjść. Trzeba też pamiętać o tym, aby klimatyzacja była odpowiednio przygotowana do sezonu, czyli została odgrzybiona i wyczyszczona.

Ochrona ciała

Podczas upałów warto ubierać się stosownie do sytuacji, czyli najlepiej zakładać lekkie ubrania z naturalnych materiałów. Powinny być one przewiewne i łatwo schnąć, gdyż podczas upałów znacznie bardziej się pocimy.

Należy też pamiętać o odpowiedniej ochronie głowy przed słońcem, zwłaszcza, kiedy na słońcu przebywamy dłużej. Można nosić czapeczkę, kapelusz, chustkę. Wszystko po to, by chronić głowę przed promieniami słonecznymi i nadmiernym przegrzaniem. Chroniąc głowę możemy zadbać o modę i wybrać takie nakrycie głowy, które w danym sezonie jest najmodniejsze.

Stosowanie kremów z filtrem do podstawa. Przy pierwszych kontaktach ze słońcem warto stosować jak najmocniejsze filtry. Nawet, jeśli się nie opalamy, czyli nie leżymy na słońcu tylko chodzimy po mieście, musimy stosować bezpieczne zasady opalania. Słońce opala wszędzie, nawet w cieniu! Trzeba o tym pamiętać, aby uniknąć oparzeń słonecznych. Jeśli to możliwe należy unikać słońca w godzinach 10 – 15, gdyż wtedy jest ono najmocniejsze i najbardziej opala.

Jeśli to możliwe – schładzaj się!

W dużych miastach w lecie można spotkać kurtyny wodne. Służą one temu, aby schłodzić swoje rozgrzane ciało. Wystarczy tylko wejść w taką kurtynę wodną i delikatna wodna mgiełka, schłodzi całe ciało. Można też zaryzykować schładzanie się w fontannach, ale należy robić to z rozwagą. Bardzo często woda w fontannach nie jest specjalnie czysta i nie jest przeznaczona do tego, aby się nią ochładzać. Aby za dużo nie ryzykować, można namoczyć chusteczkę w fontannie i taką mokrą chusteczką ochłodzić dekolt lub głowę.

Kiedy jesteśmy w domu zawsze można wskoczyć pod zimny prysznic i schłodzić całe ciało. Przyniesie to chwilową ulgę. Możemy mówić o prawdziwym szczęściu, kiedy taki zabieg możemy powtarzać co jakiś czas. Wtedy lepiej przetrwamy upał.

Idealnym sposobem na walkę z upałami jest wiatrak. Pozwoli on na uzyskanie uczucia przyjemnego chłodu i jeśli przed nim położymy miskę z wodą, to dodatkowo nawilżymy pomieszczenie.

Pamiętaj o higienie!

Higiena to podstawa. W czasie upałów bardzo się pocimy. Dlatego warto stosować antyperspiranty i często brać prysznic lub kąpiel. Częste prysznice pozwalają nie tylko na pozbycie się potu, ale także odświeżają całe ciało i sprawiają, że chce się żyć. I upał nie jest taki uciążliwy.

Te kilka sposobów na upał pozwoli na to, by przetrwać go w lepszej kondycji i z lepszym samopoczuciem. No i należy pamiętać o tym, że warto bezpiecznie korzystać ze słońca. W końcu upały zostaną zastąpione przez mróz i będziemy za nimi tęsknili. Dlatego należy korzystać z lata!

 

3 myśli na temat “Jak przetrwać upały?

  • Już jest lepiej i upały są mniejsze. Ciężko przez kilka tygodni było.

    Odpowiedz
  • Na szczęście upały już są trochę mniejsze i łatwiej jest wytrzymać. Takie lato to rozumiem.

    Odpowiedz
  • Właśnie się upał y zaczęły to porady się przydadzą

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *