Zdrowie

Kiedy powinniśmy się udać na pogotowie stomatologiczne?

Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym pozwolą uniknąć problemów z nawracającą próchnicą czy chorobami dziąseł. Niemniej jednak zdarzają się sytuacje, w których warto skorzystać z pomocy pogotowia dentystycznego. Działa ono w każdym większym mieście przez całą dobę, także w weekendy i święta. Kiedy należy udać się na pogotowie?

Ból zęba, który trudno wytrzymać

Ból zęba zwykle świadczy o zaawansowanej próchnicy, którą wyleczyć można jedynie w gabinecie stomatologicznym. Zazwyczaj pacjenci są w stanie poradzić sobie z dolegliwościami bólowymi w ciągu świąt czy weekendu, aby udać się do swojego stomatologa w najbliższym możliwym terminie. Bywa jednak i tak, że ból narasta, staje się uporczywy i bardzo trudny do wytrzymania. W ekstremalnych sytuacjach nie pomagają nawet leki przeciwbólowe. Wtedy też dobrze jest udać się na pogotowie dentystyczne, gdyż przyczyną może być na przykład zgorzel zęba czy zapalenie. Lekarz, po postawieniu diagnozy, wdroży odpowiednie leczenie. Być może będzie miało ono charakter wieloetapowy – wtedy też należy je dokończyć u swojego lekarza stomatologa.

Obrzęk dziąsła i wyciek ropny

Pacjenci zgłaszający się na pogotowie dentystyczne nie zawsze uskarżają się na dolegliwości bólowe. Często bywa tak, że jedynym niepokojącym objawem jest znaczący obrzęk dziąsła bądź ropny wyciek. Dziąsło może spuchnąć w wyniku podrażnienia, lecz jeśli obrzęk pojawia się bezpośrednio po przebudzeniu bądź nie znika w ciągu kilku godzin, warto udać się na pogotowie stomatologiczne w Gdańsku. Problemem może być również ropny wyciek, który często towarzyszy obrzękowi dziąseł. W obu przypadkach, konieczne może być nie tylko podjęcie stosownego leczenia, ale również zaaplikowanie antybiotyku, tak aby nie doszło do rozwoju infekcji. Pacjenci czasami bagatelizują problem obrzęku, zwłaszcza jeśli nie towarzyszą mu dolegliwości bólowe. Niemniej, jednak jeśli ten się powiększa, może utrudniać spożywanie pokarmów czy napojów, a nawet swobodne wypowiadanie się.

Nietypowe objawy po leczeniu zęba

Czasami niepokojące objawy mogą pojawić się zaraz po zakończeniu leczenia stomatologicznego. Mowa tutaj między innymi o sytuacji, w której pojawia się ból zęba, obrzęk dziąsła czy dziwne uczucie dyskomfortu w jamie ustnej. W niektórych przypadkach takie objawy nie są niepokojące, jednak lekarz powinien uprzedzić nas o możliwości ich wystąpienia. Jeśli nie otrzymaliśmy żadnych wskazówek, a dolegliwości stają się coraz bardziej uporczywe, warto zgłosić się na pogotowie dentystyczne. Być może będzie trzeba ponownie otworzyć ząb i rozpocząć jego leczenie od nowa bądź dokonać niezbędnych korekt. Podobne objawy mogą mieć miejsce po wyrwaniu zęba – jeśli mamy do czynienia z trudnym do wytrzymania bólem, pojawia się wyciek ropny bądź nawet uczucie wykrzywiania twarzy, należy zgłosić się na pogotowie dentystyczne. Być może problem nie jest specjalnie złożony i nie wymaga szerszej diagnostyki, jednak w niektórych przypadkach konieczne może okazać się podanie specjalistycznych leków, w tym także antybiotyków.

 

Artykuł Partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *