Porady

Dlaczego regularne wizyty u ginekologa są ważne?

Wiele kobiet zapomina o tym, jak ważne są regularne wizyty u ginekologa, a lekarza odwiedza dopiero wtedy, gdy pojawią się poważne problemy. Zapominają niestety o tym, że regularne odwiedzanie gabinetu ginekologicznego i poddawanie się kontrolom profilaktycznym pozwala ustrzec się przed wieloma groźnymi chorobami układu rozrodczego. Dlatego lekarza należy odwiedzać nie tylko, gdy dzieje się coś złego. Kontrolne wizyty powinny odbywać się co najmniej raz w roku.

Dlaczego regularne wizyty w gabinecie ginekologicznym są ważne?

Każda kobieta, która ma już za sobą swoją pierwszą miesiączkę, powinna przynajmniej raz do roku odwiedzać gabinet ginekologiczny na badania profilaktyczne. Dzięki nim można diagnozować i stale monitorować stan zdrowia intymnego.
Regularne badanie ginekologiczne pozwala na wykrycie wielu chorób w ich wczesnym stadium, co znacząco zwiększa szansę na ich wyleczenie. Warto pamiętać, że rak szyjki macicy czy piersi w początkowym stadium nie daje praktycznie żadnych objawów, a jest to naprawdę bardzo poważna choroba, która jeżeli zostanie wykryta zbyt późno, może doprowadzić nawet do śmierci.

Jak przygotować się do wizyty ginekologa?

Wbrew temu, co sądzi wiele młodych kobiet, przygotowanie do wizyty u ginekologa nie jest trudne i czasochłonne, należy jednak pamiętać o kilku zasadach i postarać się zwalczyć opór psychiczny, będący częstą przyczyną tego, że kobiety tak rzadko trafiają pod opiekę lekarza.
Dobry ginekolog Katowice może pomóc przezwyciężyć wiele obaw, a przy tym wykona w sposób dokładny i profesjonalny każde badanie, dlatego warto poświęcić nieco czasu na znalezienie odpowiedniego specjalisty. Można zrobić to, poszukując opinii i informacji w sieci lub popytać znajome kobiety czy te z rodziny o ich doświadczenie ze specjalistami w dziedzinie ginekologii.

Niezależnie od tego, czy wizyta obejmuje prowadzenie ciąży, czy może w czasie jej trwania wykonywane będzie badanie USG warto poświęcić kilka chwil na odpowiednie przygotowanie.

Przede wszystkim dla własnego komfortu kobieta na wizytę powinna założyć na siebie dłuższą bluzkę, sukienkę lub tunikę, odzież pozwalającą na zachowanie większej intymności w czasie wizyty.

Wiele kobiet zastanawia się nad tym, czy specjalnie na wizytę musi pozbyć się owłosienia z okolic intymnych. Otóż nie, jeżeli nie robi tego na co dzień, nie musi usuwać włosów tuż przed wizyty.

Bardzo ważna jest dbałość o higienę intymną przed badaniem ginekologicznym. Przy rutynowym badaniu dodatkowo warto na 3-4 dni przed wizytą powstrzymać się od współżycia, warto również ostawić globulki dopochwowe oraz zrezygnować z irygacji pochwy. Przed samą wizytą należy dokładnie umyć narządy płciowe.

2 myśli na temat “Dlaczego regularne wizyty u ginekologa są ważne?

 • ’Regularne badanie ginekologiczne pozwala na wykrycie wielu chorób w ich wczesnym stadium, co znacząco zwiększa szansę na ich wyleczenie.’

  I ile procent, dzieki corocznym wizytom u ginekologa i badaniom wszyscy mowia powinno sie wykonywac, zmniejsza sie moje ryzyko zgonu z powodu raka jajnika albo trzonu macicy?

  Odpowiedz
  • Niestety badania, do których udało się dotrzeć nie dostarczają jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, o ile procent dokładnie zmniejsza się ryzyko zgonu z tych powodów dzięki corocznym wizytom u ginekologa.

   Częstość występowania i śmiertelność z powodu raka jajnika i raka trzonu macicy są znacznie zmniejszone, gdy choroba jest wykryta we wczesnym stadium. Przykładowo, 5-letnie przeżycie dla raka jajnika we wczesnym stadium może wynosić ponad 90%, ale tylko około 30% przypadków jest wykrywanych na tym etapie. Podobnie dla raka trzonu macicy, 5-letnie przeżycie dla przypadków wykrytych we wczesnym stadium może wynosić ponad 90%.

   Najlepiej skonsultuj tę kwestię z lekarzem ginekologiem, który będzie w stanie dostarczyć Ci najbardziej aktualnych i odpowiadających Twojej sytuacji informacji.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *