TwarzUroda

Jak wycisnąć pryszcza bez blizn i infekcji?

Dermatolodzy mówią, żeby nie wyciskać samodzielnie pryszczy. Ale wiemy, że nadal to robisz. Też robimy to sami! A jeśli już łamać zasady, to warto zadbać o przestrzeganie procedur bezpieczeństwa. Oto instrukcje, jak prawidłowo wycisnąć pryszcza.

Dlaczego dermatolodzy są przeciwni temu, abyśmy sami wyciskali pryszcze?

Bo większość z nas nie wie, jak to zrobić prawidłowo, by uniknąć konsekwencji. Wszystkie są nieprzyjemne, bolesne i tylko pogarszają wygląd skóry — jeśli działasz palcami lub, co gorsza, paznokciami, istnieje ryzyko infekcji, a uszkodzenie może zamienić się w bliznę.

Na twarzy znajduje się obszar o złowrogiej nazwie „trójkąt fatalny„. Nie jest to nazwa medyczna, lecz potoczna. Obszar ten ma kształt trójkąta, którego podstawa znajduje się w kącikach ust, a góra na grzbiecie nosa. Wyciskanie pryszczy w tej okolicy jest niebezpieczne ze względu na osobliwości ukrwienia, ponieważ istnieje połączenie z naczyniami krwionośnymi mózgu. Jeśli dojdzie do zakażenia przez ranę, zarazki dostają się do krwiobiegu bezpośrednio do mózgu — w ten sposób rozwija się zapalenie opon mózgowych. Występuje rzadko, do półtora przypadku na 100 000 osób rocznie, ale najlepiej nie dotykać pryszczy w okolicy trójkąta fatalnego.

W innych obszarach twarzy najgorsze, co może się zdarzyć, jeśli nie przestrzega się procedur bezpieczeństwa, to zakażenie gronkowcem. Statystycznie występuje w 200 przypadkach na 100 000 osób rocznie. Objawy: twarz jest opuchnięta, czerwona i bardzo obolała, potrzebna jest pomoc lekarza.

Jeśli przestrzegasz zasad higieny i jesteś uzbrojony w arsenał skutecznych środków, możesz mały pryszcz wycisnąć bezpiecznie w domu. Ale zawsze jest jakieś ryzyko, więc trzeba to wiedzieć.

Jak wycisnąć pryszcza, aby uniknąć infekcji i nie dopuścić do powstania blizn?

Krok 1: Przygotuj to, czego potrzebujesz

Arsenał dla bezpiecznej procedury usuwania pryszczy jest następujący:

  • czyste ręce i czysta skóra,
  • miękkie ręczniki,
  • jednorazowe chusteczki i gąbki kosmetyczne,
  • balsam z kwasem salicylowym lub środek antyseptyczny,
  • olejek do twarzy lub krem zawierający olejki.

Wszystkie te rzeczy są potrzebne, aby bezpiecznie wycisnąć pryszcza i nie pogorszyć jego stanu. Poczuj się jak mini chirurg — aby wykonać operację, pole pracy musi być czyste, a ręce pokryte rękawiczkami. Tylko tutaj zamiast rękawiczek masz jednorazowe chusteczki.

Krok 2: Oczyść skórę

Najlepszy czas na wyciskanie pryszczy to czas podczas porannej lub wieczornej rutyny kosmetycznej po wykonaniu pierwszego kroku — oczyszczania. Umyj twarz swoim zwykłym środkiem oczyszczającym i użyj miękkiego ręcznika dla lepszego efektu. Ta technika oczyszczania została wymyślona przez Caroline Hirons, popularną brytyjską blogerkę i autorkę książek o pielęgnacji twarzy. Chodzi o to, aby użyć wilgotnego, ciepłego ręcznika, aby usunąć cały brud i tłuszcz z twarzy — nie można osiągnąć takiego efektu za pomocą wody i dłoni.

Po umyciu przyjrzyj się pryszczowi. Skóra jest ogrzana i biała główka z ropną zawartością powinna być wyraźnie widoczna. Jeśli tak nie jest, lepiej przełożyć wyciskanie pryszcza i poczekać, aż dojrzeje.

kobieta wyciska pryszcz

Krok 3: Wyciśnij pryszcz zatrzymując się na czas

Wyciśnij pryszcz przez jednorazową chusteczkę, aby zminimalizować ryzyko powstania zakażonej rany na twarzy. Nacisk należy wywierać opuszkami palców, delikatnie i bez wysiłku. Umieść palce po obu stronach miejsca objętego stanem zapalnym, lekko dociskając skórę. Powinien pojawić się kąt 90 stopni, gdzie w poziomie są twoje ręce, a w pionie pryszcz z ropą na wierzchu. Jeśli tego nie zrobisz, ryzykujesz wyciśnięcie pryszcza, ale nie na zewnątrz, tylko do środka.

Czyli – ściskasz pryszcza i widzisz jak wypływa zawartość ropna. Jeśli widzisz, że nie wszystko wyszło, powtórz czynność. Ważne jest, aby nie przesadzić: gdy tylko zawartość stanie się różowa, przestań ściskać! Nie należy czekać na pojawienie się krwi. Uciśnięty i krwawiący — szybko potraktuj pryszcza chlorheksydyną.

Krok 4: Potraktowanie obszaru środkiem kwasowym lub antyseptycznym

Ten krok jest szybki — zwilż gąbkę do twarzy lotionem z kwasami. Jeśli nie ma balsamu, użyj środka antyseptycznego, np. chlorheksydyny. Oba zabijają bakterie, przyspieszają gojenie się ran i przygotowują skórę do nawilżania.

Uczucie pieczenia podczas leczenia pryszcza środkiem antyseptycznym to dobry znak. Oznacza to, że produkt działa na skórę. Krwawi — uciskaj gąbkę aż do ustania krwawienia. Jeśli pryszcz był duży, trzeba będzie uzbroić się w cierpliwość.

Krok 5: Nawilżanie skóry

Skóra ze stanem zapalnym potrzebuje nawilżenia, nawet jeśli jest tłusta. Jeśli skóra jest zbyt sucha, istnieje większe ryzyko mikrourazów, a naturalny tłusty film na skórze staje się cieńszy. To sprawia, że łatwiej jest zarazkom osiedlać się i mnożyć w skórze, nagradzając Cię trądzikiem. Aby tego uniknąć, nawilżaj skórę kremem lub olejkiem.

Olejek lub krem ukoi skórę. Nałóż produkt masującymi ruchami na obszar zapalenia, aby poprawić przepływ krwi do niego. Jeśli zrobisz to wieczorem, rano czeka cię jedna z dwóch rzeczy: albo pryszcz pojawi się ponownie i wyciśniesz go na stałe, albo stan zapalny zniknie i się zagoi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *