TwarzUroda

Maseczka z węgla aktywnego

Węgiel aktywny większości z nas kojarzy się ze środkiem na kłopoty żołądkowe. To nim leczymy biegunki, zatrucia pokarmowe itd. Trzeba przyznać, że do tych zastosowań nadaje się doskonale i działa tak, jak tego oczekujemy. Ale maseczka z węgla aktywnego? Przecież węgiel brudzi. Fakt, brudzi, ale nie mocno. I doskonale sprawdza się w pielęgnacji cery trądzikowej. Na dodatek jest całkowicie bezpieczny.

Właściwości węgla aktywnego

Węgiel aktywny jest od dawna używany w kosmetyce. I coraz więcej osób skłania się ku temu, aby wypróbować jego właściwości. Doskonale nadaje się do pielęgnacji twarzy. Wszystko dlatego, że właściwości węgla aktywnego nie ograniczają się tylko do walki z biegunką. Jest on stosowany do pielęgnacji skóry twarzy, gdyż:

  • Skutecznie oczyszcza skórę z brudu i tłuszczu. Jest też w stanie oczyścić ją z toksyn. Ma bowiem właściwości oczyszczające.
  • Rozjaśnia przebarwienia, więc jest stosowany do poprawiania koloru skóry. Do jego wyrównywania.
  • Węgiel ma silne właściwości bakteriobójcze, czyli idealnie nadaje się do pielęgnacji wrażliwej skóry.
  • Węgiel aktywny jest najsilniejszym, naturalnym adsorbentem. Czyli ma bardzo silne właściwości chłonne. Dzięki temu ma właściwości ściągające, co przy pielęgnacji twarzy ma ogromne znaczenie.

Węgiel aktywny w kosmetykach

Nie jest tajemnicą, że producenci kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry twarzy coraz chętniej sięgają po węgiel aktywny. Jest on obecny w coraz większej ilości kosmetyków. Zwłaszcza, jeśli chodzi o kosmetyki do pielęgnacji cery trądzikowej. O jednym, bardzo popularnym kosmetyku do zwalczania trądziku słyszeli pewnie wszyscy, którzy się z nim zmagają lub zmagali. Mowa o czarnym mydle. Tak, w skład czarnego mydła wchodzi właśnie węgiel aktywny. Zdziwieni?

Kosmetyki z węgla aktywnego

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przygotować własne kosmetyki na bazie węgla aktywnego. Trzeba tylko pamiętać o tym, że aby były one skuteczne muszą zawierać odpowiednie ilości węgla w swoim składzie. Oprócz tego muszą pozostawać na skórze przez określony czas. Badania naukowe dowiodły, że aby kosmetyk, w składzie, którego jest węgiel aktywny, był skuteczny, musi pozostawać na skórze twarzy przynajmniej 10 minut. I zawartość węgla w kosmetyku musi być spora. Dlatego kupując kosmetyki produkowane na bazie węgla aktywnego należy koniecznie sprawdzać ich skład. Dobrym rozwiązaniem jest także robienie własnych kosmetyków na jego bazie.

Domowa maseczka z węgla na twarz

Przygotowanie maseczki z węgla aktywnego jest bardzo proste. Taka maseczka jest bardzo skuteczna. Doskonale nadaje się do oczyszczania skóry z brudu i tłuszczu. Jest idealna dla cery trądzikowej i tłustej.

UWAGA! Węgiel aktywny bardzo mocno wysusza skórę. To może prowadzić do podrażnień. Więc zanim zaaplikujemy maseczkę na całą twarz, należy przeprowadzić odpowiednią próbę na niewielkim fragmencie skóry. Dzięki temu sprawdzimy, czy nie wystąpią podrażnienia.

Przepis na maseczkę z węgla aktywnego

Do przygotowania maseczki z węgla potrzeba tylko kilku składników:

  • 3-5 pastylek węgla aktywnego,
  • łyżka wody lub jogurtu naturalnego,
  • szklanka, kubek lub słoik.

Pastylki węgla aktywnego umieszczamy w szklance, słoiku, lub kubku i zalewamy je łyżeczką wody lub jogurtu. Kiedy węgiel wchłonie całą wodę dokładnie rozgniatamy tabletki i staramy się dobrze wymieszać. Jeśli całość jest zbyt sucha, można dodać odrobinę płynu. Z tabletek i płynu powinniśmy otrzymać papkę. O ostatecznej jej konsystencji decydujemy sami. Zawsze można dodać więcej płynu, aby otrzymać więcej maseczki.

Przy pierwszych próbach stosowania takiej maseczki należy najpierw sprawdzić, czy nie będzie powodowała podrażnień. Najlepiej zrobić to na niewielkim fragmencie skóry. Jeśli wszystko będzie dobrze, nakładamy maseczkę na twarz i szyję. Można też nałożyć ją na dekolt. Na początku najlepiej zacząć od maseczek z 1 lub 2 tabletek. I jeśli nasza skóra będzie dobrze reagowała, kolejne maseczki mogą zawierać więcej węgla.

WAŻNE! Maseczki można stosować także punktowo, czyli w miejscach, w których np. trądzik atakuje bardzo mocno.

Aby maseczka była skuteczna, należy trzymać ją na twarzy przynajmniej przez 10 minut. Najlepsze efektu uzyskuje się jednak, po 15 – 20 minutach. Jeżeli nie występują podrażnienia, skóra nie jest zaczerwieniona, można zdecydować się na to, by maseczka na twarzy była przez 15 – 20 minut. Na początku lepiej trzymać ją na twarzy przez 10 minut.

Maseczkę można stosować dwa razy w tygodniu. Jeśli natomiast chcemy stosować ją punktowo, można robić to częściej. Ważna jest przede wszystkim systematyczność. Więc jeśli zdecydujemy się na stosowanie maseczki z węgla aktywnego, to należy robić to systematycznie. Doskonałe rezultaty osiąga się stosując ją dwa razy w tygodniu przez miesiąc. Cały czas należy obserwować stan skóry. Sprawdzać, czy nie jest zbytnio wysuszona. Jeśli się zaczyna za bardzo wysuszać, należy zmniejszyć częstotliwość stosowania maseczki, a nawet zaprzestać jej stosowania.

One thought on “Maseczka z węgla aktywnego

  • Trzeba sprawdzić taką maseczkę bo może mi pomoże na problemy z cerą? Maseczka wydaje się prosta do zrobienia.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *