Porady

Czy test ciążowy może się mylić?

Test ciążowy jest najszybszym i najlepszym sposobem na to, by przekonać się, czy doszło do zapłodnienia. Wiele kobiet systematycznie sięga po testy ciążowe, aby upewnić się, czy są w ciąży czy właśnie wręcz przeciwnie. Aby upewnić się, że nie są w ciąży. Ale czy test ciążowy może się mylić? Czy jego wskazania mogą być błędne? Czy test ciążowy jest w 100% wiarygodny? Dlaczego kobiety sięgają po testy ciążowe?

Dlaczego kobiety sięgają po testy ciążowe?

Kobiety sięgają po testy ciążowe, gdyż chcą wiedzieć czy są aktualnie w ciąży. Jest to jeden z najwygodniejszych i najszybszych sposobów, aby to sprawdzić. Nie oznacza jednak, że jest w 100% wiarygodny. Jednak nie zawsze można udać się do lekarza, aby potwierdzić, że jest się (lub nie jest się) w ciąży. Dlatego kobiety używają testów ciążowych. Ale czy test ciążowy może nie wykryć ciąży? Albo czy może wykryć ciążę, której tak naprawdę nie ma?

Czy test ciążowy może się mylić?

Testy ciążowe, które można kupić w aptekach, przeznaczone są do użytku domowego. W domowym zaciszu można wygodnie sprawdzić, czy udziałem kobiety jest ciąża. Podstawowymi zaletami takiego testu ciążowego jest jego łatwa dostępność, niewygórowana cena i fakt, że bez problemu odczytamy wynik. Testy ciążowe nie są skomplikowane. Są proste. Robią to, do czego zostały przeznaczone. Sprawdzają, czy kobieta jest w ciąży. Wystarczy nasikać na test by po chwili znać wynik. Z racjo tego, że są test ciążowy nie jest skomplikowany, to niestety czasem może się mylić i dawać wynik, który nie do końca jest prawdziwy.  Wynik pozytywny, wynik fałszywy, czy nawet wynik fałszywie pozytywny.

Jaka jest wiarygodność testu ciążowego?

Jeśli chodzi o wiarygodność testu ciążowego, to testy dostępne w aptekach mają wiarygodność na poziomie 90% – 95%. Czyli jak widać, skuteczność takiego testu jest wysoka. Ale nie jest 100%. Więc odpowiedź na pytanie: – czy test ciążowy może się mylić? – jest twierdząca. Tak, test ciążowy z apteki, może się mylić. Nie jest w 100% wiarygodny, ale w większości przypadków jego wskazania są zgodne ze stanem faktycznym.

Aby mieć 100% pewność tego, że jesteśmy w ciąży należy wykonać test w laboratorium, najlepiej testy z krwi. Także lekarz wykonując badanie ginekologiczne oraz badanie USG może potwierdzić ciążę. Wtedy możemy mówić o pewności, że kobieta jest (lub nie jest) w ciąży.

Dlaczego testy ciążowe mogą się mylić?

Powodów, dla których testy ciążowe pokazują nieprawdziwe dane jest sporo. Można do nich zaliczyć m.in.:

  • Zażywanie przez kobietę określonych lekarstw, zwłaszcza lekarstw antydepresyjnych, które mogą zafałszować wynik. Takie lekarstwa mogą sprawić, że test pokaże, iż kobieta jest w ciąży, chociaż tak naprawdę w niej nie będzie. Taki wynik nazywamy fałszywie pozytywnym.
  • W przypadku chorób nerek i tarczycy także może pojawić się test fałszywie pozytywny.
  • Zbyt wczesne wykonanie testu. Dostępne w aptece testy ciążowe są czułe, ale nie zawsze są w stanie wykryć bardzo wczesną ciążę.
  • Nieprawidłowe wykonanie testu. Taka sytuacja zdarza się bardzo często. Kobieta nie będzie przestrzegała instrukcji wykonania testu, która dołączona jest do opakowania. W takim przypadku wynik testu może być nieprawidłowy. Dlatego wykonując domowy test ciążowy należy przestrzegać instrukcji i stosować się do zasad wykonywania testu określonych przez producenta.
  • Błędy testu, najczęściej wynikające z jego przeterminowania. Testy ciążowe także mają określony termin przydatności do użycia. I stosowanie ich po terminie, może wpływać na nieprawidłowości w działaniu. Dlatego przed wykonaniem testu należy sprawdzić jego datę ważności.

Co zrobić, aby mieć pewność?

Jeżeli chcemy mieć pewność, czy jesteśmy w ciąży (czy też nie), najlepiej udać się do lekarza. To zawsze jest najlepsze rozwiązanie. Nie zawsze można umówić się na wizytę do ginekologa na już. Wtedy, w oczekiwaniu na wizytę, można zrobić test ciążowy. Aby zwiększyć pewność, że jego wskazania są prawidłowe, warto wykonać więcej niż jeden test. I warto też, sięgnąć po testy różnych producentów. Jeśli ich wyniki będą takie same, wtedy można założyć, że są prawidłowe. Jednak i tak, aby mieć pewność, należy zasięgnąć porady lekarskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *