Twarz

Jak zapobiec spierzchniętym ustom?

Czy wiesz, że spierzchnięte usta to bardzo częsty problem wielu osób? Spierzchnięte usta pojawiają się, gdy twoje wargi są suche i pękają. Jednym z najprostszych sposobów na ich leczenie jest regularne stosowanie balsamu do ust. Skuteczny środek powinien zawierać olej migdałowy, masło kakaowe i olej jojoba, a także natłuszczającą glicerynę. Ważne jest, aby zapobiegać spierzchnięciu ust i regularnie je nawilżać.

Spierzchnięte usta mogą być spowodowane przez wiele czynników, od pogody po dietę. Aby zachować miękkość i gładkość ust, możesz zrobić kilka rzeczy, które pomogą ci zapobiec ich wysuszeniu lub spierzchnięciu.

Pij dużo wody

Picie wody zapewnia nawilżenie organizmu, w tym skóry twarzy i ust. Suche powietrze w zimie może powodować wysuszenie, więc picie większej ilości wody w miesiącach zimowych pomoże utrzymać skórę w stanie nawilżenia.

Używaj balsamu do ust z filtrem SPF

Balsam do ust z filtrem chroni przed uszkodzeniami słonecznymi, a jednocześnie nawilża suche usta. Szukaj balsamów do ust, które zawierają takie składniki jak masło shea, wosk pszczeli i olej z witaminy E.

Nawilżaj usta za pomocą kremu nawilżającego

Najlepszym czasem na użycie kremu jest czas przed pójściem do łóżka w nocy. Pomoże to chronić skórę przed wysychaniem w nocy. Możesz również stosować balsam do ust lub wazelinę w ciągu dnia, jeśli masz kilka minut wolnego czasu.

Przestań palić papierosy i żuć gumę

Palenie uszkadza skórę ust i sprawia, że jest ona bardziej podatna na pękanie i łuszczenie się. Guma do żucia również sprawia, że skóra ust jest mniej odporna, ponieważ zużywa wilgoć, która w przeciwnym razie mogłaby zostać wykorzystana do celów leczniczych.

wysuszone i spierzchnięte usta

Przestań oblizywać wargi

Kiedy czujesz suchość w ustach, naturalne jest, że ludzie oblizują wargi, aby sobie ulżyć. W rzeczywistości pogarsza to sytuację, ponieważ ślina zawiera enzymy, które rozkładają lipidy (naturalne olejki), co powoduje większą suchość i łuszczenie się ust. Rozprzestrzenia również bakterie z ust na wargi, co sprawia, że są one jeszcze bardziej podrażnione niż wcześniej. Zamiast oblizywać usta, spróbuj użyć balsamu do ust z filtrem SPF, aby nawilżyć i ochronić je przed uszkodzeniami spowodowanymi przez słońce, gdy jesteś na zewnątrz.

Używaj nawilżacza powietrza

Nawilżacz utrzymuje wilgotne powietrze w twoim domu i zapobiega wysuszeniu skóry i spierzchnięciu ust. Jeśli nie masz nawilżacza, używaj ciepłej wody w otwartym pojemniku lub bierz prysznic z gorącą wodą zamiast zimnej. Pomoże to zmniejszyć szanse na to, że twoje usta staną się spierzchnięte.

Trzymaj się z dala od alkoholu i napojów gazowanych

Obie te substancje zawierają kwasy, które mogą uszkodzić ochronną warstwę komórek wokół naszych ust, jeśli są spożywane w nadmiarze przez dłuższy czas, co czyni nas bardziej podatnymi na spierzchnięte usta w późniejszym okresie.

Unikaj spożywania pikantnych potraw

Pikantne potrawy mogą spowodować, że twoje usta staną się suche i popękane. Jeśli uwielbiasz ostre potrawy, jedz je z umiarem lub pij dużo wody do posiłku, aby nie doprowadzić do odwodnienia.

Złuszczaj swoje usta

Jednym z najważniejszych kroków w zapobieganiu spierzchniętym ustom jest ich regularne złuszczanie. Złuszczanie pomaga usunąć martwe komórki skóry, które mogą gromadzić się na powierzchni ust i sprawiać, że stają się one suche, popękane i łuszczące się. Możesz złuszczać usta za pomocą specjalnych peelingów do ust, a także za pomocą miękkiej szczoteczki do zębów.

Po prostu spierzchnięte usta

Ogólnie rzecz biorąc, powinieneś nawilżać swoje usta tak często, jak to możliwe. Jeśli na zewnątrz jest bardzo zimno, możesz również nosić szalik, aby chronić swoje usta, gdy wychodzisz z domu. Warto mieć również przy sobie nawilżający balsam do ust lub krem, na wypadek, gdybyś poczuła dyskomfort w dowolnym momencie dnia lub gdybyś była narażona na bardzo zimne powietrze. Dodatkowo pamiętaj, aby nie oblizywać ust, ponieważ ślina może spowodować ich jeszcze większe pęknięcia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *