Opalanie

Oparzenia słoneczne ich rodzaje i leczenie

Oparzenia słoneczne mogą być udziałem każdego. Wystarczy tylko chwila nieuwagi na słońcu i pojawia się zaczerwienienie skóry, które jest właśnie oparzeniem słonecznym. Jeśli nasza skóra będzie nadmiernie narażona na działanie promieni słonecznych, to wtedy mogą się pojawić nawet bąble po oparzeniu słonecznym. Oparzenie słoneczne może dotyczyć każdego, dlatego warto wiedzieć, co na oparzenia słoneczne jest najlepsze.

Dlaczego powstają oparzenia słoneczne?

Oparzenia słoneczne powstają w wyniku narażenia skóry na promieniowanie UV. Powstają wtedy, kiedy ilość tego promieniowania jest większa niż zdolności ochronne melaniny. Melanina to ochronny pigment skóry, który chronią ją właśnie przed oparzeniami.

W zależności od ilości pigmentu ochronnego w skórze, oparzenie słoneczne może się pojawić w różnym czasie. U osób, które mają jasną karnację, oparzenia słoneczne mogą pojawić się już po kwadransie przebywania w pełnym słońcu bez ochrony. Natomiast u osób, które mają dużą zawartość pigmentu w skórze, może to być kilka godzin. Szczególnie wrażliwa na działanie promieniowania UV jest skóra dzieci i niemowląt. Dlatego należy je skutecznie chronić przed promieniowaniem.

Intensywność promieniowania słonecznego zależy od:

  • pory dnia,
  • szerokości geograficznej,
  • pory roku.

Dlatego latem najczęściej zaleca się, aby między godziną 10 a 15 nie przebywać na pełnym słońcu. Należy też pamiętać, że niektóre lekarstwa mogą powodować zwiększenie wrażliwości na promieniowanie UV. Dlatego zanim zdecydujemy się na opalanie, należy się dokładnie zapoznać ze skutkami ubocznymi zażywanych przez nas lekarstw.

Objawy oparzenia słonecznego

Należy wiedzieć, co na oparzenia słoneczne jest skuteczne. Ale zanim zaczniemy je leczyć, warto poznać objawy oparzenia słonecznego. Mogą się one pojawić zaraz po ekspozycji na słońce. Ale bardzo często, pierwsze objawy, pojawiają się dopiero po kilku godzinach. Pełne objawy mogą wystąpić nawet w dobę po wystawieniu ciała na nadmierne promieniowanie słoneczne.

Oparzenia słoneczne można podzielić na trzy stopnie:

  1. Oparzenie słoneczne pierwszego stopnia charakteryzuje się tym, że skóra jest bardzo ciepła i czerwona. Kiedy jej dotykamy, czujemy delikatny ból. Po kilku dniach z oparzonego miejsca zaczyna płatami schodzić skóra. To najczęstszy rodzaj oparzeń słonecznych i obejmuje on tylko zewnętrzną warstwę skóry. Jest to jednocześnie najlżejszy rodzaj oparzenia słonecznego.
  2. Oparzenia słoneczne drugiego stopnia charakteryzują się tym, że skóra jest zaczerwieniona, występuje obrzęk, pojawiają się bąble po oparzeniu słonecznym, które wypełnione są najczęściej płynem surowiczym. Pojawia się też częściowa martwica naskórka. Ten rodzaj oparzeń goi się od 2 do 6 tygodni. Dotyka on naskórka i skóry właściwej. Na szczęście, w większości przypadków, nie pozostawia po sobie blizn.
  3. Oparzenia słoneczne trzeciego stopnia charakteryzują się tym, że zniszczeniu ulegają nie tylko wszystkie trzy warstwy skóry, ale także tkanka podskórna i nerwy. Jest to bardzo niebezpieczny rodzaj oparzeń słonecznych i może on być zagrożeniem życia. Rany goją się bardzo długo i najczęściej po wygojeniu zostają blizny. Nie występują one często, najczęściej zmagają się z nimi niemowlęta i małe dzieci, które zostały wystawione na słońce bez zabezpieczenia przed promieniowaniem. Ten stopień oparzenia słonecznego wymaga interwencji lekarza.

Skutki oparzeń słonecznych

Jeśli chodzi o oparzenie słoneczne to najczęściej spotykane są opatrzenia pierwszego i drugiego stopnia. Dotyczą one ogromnej większości przebywających na wakacjach i korzystających z kąpieli słonecznej. Objawy oparzeń słonecznych najczęściej nie utrzymują się zbyt długo, ale mogą być niekorzystne dla skóry w dłuższym terminie. Zbyt intensywna i długa ekspozycja na słońce, może być niekorzystna dla skóry. Prowadzi do jej szybszego starzenia, ale może również być przyczyną pojawienia się nowotworów skóry. Dlatego aby uniknąć oparzeń słonecznych należy odpowiednio planować opalanie i stosować odpowiednie środki chroniące skórę.

Co na zapobieganie oparzeniom słonecznym?

Leczenie oparzeń słonecznych jest bardziej uciążliwe niż zapobieganie. W sklepach i aptekach dostępne są odpowiednie preparaty, które przyczyniają się do doskonałej ochrony przeciwsłonecznej skóry. Warto pamiętać, że wyższy filtr SPF jest obecny w kosmetykach, tym lepszą ochronę gwarantuje taki kosmetyk. Należy stosować kosmetyki, których zastosowano filtr SPF 30 lub filtr SPF 50. Należy pamiętać o tym, że krem i emulsje, które zawierają filtry przeciwsłoneczne powinny być używane nie tylko wtedy, kiedy chcemy się opalać, ale także w momencie, kiedy nasza skóra będzie narażona na działanie mocnego promieniowania UV. Wszelkiego rodzaju kremy i emulsje do opalania powinny być nakładane na skórę przynajmniej na pół godziny przed ekspozycją na słońce. Należy też pamiętać o odpowiedniej ochronie głowy, gdyż nie można dopuścić do jej przegrzania.

Co stosować na oparzenia słoneczne?

Kiedy okaże się, że profilaktyka zawiodła, lub nie skorzystaliśmy z odpowiednich sposobów, aby zapobiec oparzeniom słonecznym, konieczne będzie leczenie oparzeń słonecznych. W pierwszej chwili powinniśmy podjąć działanie, których celem będzie złagodzenie objawów oparzenia słonecznego, czyli:

  • Letni, ale nie zimny prysznic.
  • Chłodne okłady, których zadaniem jest ochłodzenie rozgrzanej skóry, złagodzenie bólu i pieczenia.
  • Okłady z kefiru lub maślanki.
  • Okłady z zielonego ogórka.

Jednak najczęściej działania te nie przynoszą ulgi na zbyt długo. Dlatego też najlepiej skorzystać z odpowiedniego kremu lub maści, których zadaniem jest łagodzenie objawów na dłużej.

Na oparzenia słoneczne warto stosować takie kremy i maści, które nawilżą i natłuszczą oparzoną skórę. W wielu drogeriach i aptekach można kupić odpowiednie produkty, które z powodzeniem stosowane są w przypadku oparzeń słonecznych. Najlepiej udać się do apteki, gdzie wybór środków na oparzenia słoneczne jest naprawdę duży. Najlepsze są kremy lub maści, które w swoim składzie zawierają alantoinę lub D-panthenol i alantoinę.

  • Alantoina to substancja lecznicza, która ma właściwości kojące, przeciwzapalne i łagodzące. Wpływa ona doskonale na odbudowę płaszcza hydrolipidowego, który sprawia, że skóra jest odpowiednio natłuszczona i nawilżona. Odpowiada za regenerację komórek naskórka i przyspiesza jego odbudowę.
  • D-panthenol ma działanie przeciwzapalne i łagodzące. Na dodatek nie powoduje podrażnień ani alergii. W połączeniu z alantoiną skutecznie likwiduje skutki oparzenia słonecznego.

Warto też poznać domowe sposoby na oparzenia słoneczne. Mogą się bowiem okazać bardzo skuteczne i można je zastosować bez problemu. Większość z domowych sposobów można zastosować, używając tylko to, co znajduje się w naszej apteczce, czy lodówce. Dlatego warto znać te sposoby.

Z oparzeniami słonecznymi mamy najczęściej do czynienia w okresie wiosny i lata. Także podróże do ciepłych krajów sprzyjają pojawianiu się oparzeń słonecznych. Szczególnie należy uważać na skórę niemowląt i małych dzieci. Nie jest ona odpowiednio ukształtowana i jest bardzo podatna na promieniowanie słoneczne. Nawet, jeśli nie wyjeżdżamy na wakacje, warto zadbać o to, aby w naszej apteczce znalazł się krem lub maść. Wtedy w przypadku oparzenia słonecznego będziemy mogli szybko reagować i zminimalizować przykre objawy oparzenia słonecznego.

One thought on “Oparzenia słoneczne ich rodzaje i leczenie

  • Ja stosuje inny środek. Bardzo fajnie działa bo najpierw łagodzi ból a później przyśpiesza gojenie. Stosuje sama jak i u dzieci i zawsze działa.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *