Rozwój bez granic – aparaty słuchowe dla dzieci
Wczesne dzieciństwo to czas odkryć, prób i niezwykle szybkiego rozwoju. Mały człowiek zaczyna swoją przygodę z poznawaniem świata, jego barw, kształtów, a także różnorodnych dźwięków. Powoli stawia pierwsze kroki, uczy się rozpoznawać i naśladować mowę rodziców. Niestety, proces nauki nie może przebiegać prawidłowo w momencie zdiagnozowania u dziecka ubytku słuchu. Niezwykle pomocne okazuje się wówczas zastosowanie aparatu słuchowego.
Technologie wspomagające (nie tylko) prawidłowy słuch dziecka
Możliwość poprawnego odbierania dźwięków z otoczenia pozwala na zrównoważony rozwój, efektywną naukę mówienia, czytania czy pisania. Rozpoznawanie znajomych głosów mamy i taty gwarantują poczucie bezpieczeństwa w nieznanym świecie, w którym dzieci dopiero uczą się funkcjonować. Komunikaty z otoczenia działają stymulująco zarówno na emocjonalny, jak i społeczny rozwój najmłodszych.
Dzięki najnowszym technologiom, dziecko może otrzymać aparat słuchowy już od pierwszych tygodni swojego życia. Zapewniając swojemu wychowankowi możliwie jak najwcześniejszy dostęp do urządzenia, które pozwoli mu słyszeć, przyczyni się do uniknięcia wielu problemów w przyszłości – np. trudności w nauce, czy też poczucia odmienności w gronie rówieśników.
Wybór odpowiedniego aparatu słuchowego
U niektórych dzieci dotkniętych ubytkiem słuchu, hałas i opóźnienie rozwoju mowy mogą wywoływać takie zachowania, jak napady złości czy agresji. Jest to spowodowane brakiem możliwości łatwego komunikowania się.
Dodatkowo, przedszkola i szkoły to miejsca, w których dziecko będzie obcowało ze znacznie większą różnorodnością dźwięków, niż w domowym zaciszu. Należy to uwzględnić podczas wyboru odpowiedniego aparatu słuchowego, który ułatwi dziecku odnalezienie się w wymagającym otoczeniu.
Noszenie aparatu słuchowego pozwala odróżnić mowę ludzką od dźwięków otoczenia, co pomaga w nawiązywaniu więzi z rówieśnikami, śledzeniu tego, co dzieje się wokół oraz aktywnym uczestniczeniu w różnych wydarzeniach.
Cały proces doboru urządzenia jest bardzo prosty i zamyka się w kilku wizytach w specjalistycznym gabinecie.
- Po przeprowadzeniu badania otolaryngologicznego dziecka, audioprotetyk przeprowadzi z nami wywiad. Podczas rozmowy należy bardzo dokładnie określić środowisko akustyczne, czyli z jakim rodzajem dźwięków najczęściej nasze dziecko ma do czynienia.
- Kolejnym etapem tego procesu jest wybór modelu urządzenia, a także wykonanie odcisku małżowiny. Indywidualny odlew pozwoli idealne dopasować aparat słuchowy do anatomii ucha dziecka.
- Ostatni krok to wybór spersonalizowanej obudowy urządzenia oraz zaprogramowanie funkcji i ustawień aparatu w taki sposób, aby zapewnić najwyższy komfort użytkowania.
O czym jeszcze warto pamiętać? Podczas wizyty u protetyka słuchu postarajmy się włączyć dziecko w proces podejmowania decyzji dotyczących jego aparatu słuchowego – acustic.pl, np. przy wyborze koloru i akcesoriów. Zapewnijmy mu także możliwość samodzielnego udzielania opowiedziało protetykowi o swoich doznaniach. Dziecko najlepiej zna swoje potrzeby, odczucia i doświadczenia.
Artykuł Partnera