Ciekawostki

Co odstrasza kleszcze?

Niewątpliwie nadchodzi wiosna, a to czas, aby przygotować się na dłuższe spacery po parku czy w lesie. W tym miejscach, ale nie tylko, możesz napotkać kleszcze. Musisz wiedzieć jak się przez nimi ochronić, jak je odstraszyć, a także co przyciąga kleszcze do nas, a co je odpycha. Zapraszamy do przeczytania krótkiego poradnika.

Czym są kleszcze?

Kleszcze to pajęczaki, które są w stanie doskonale przystosować się do panujących warunków zewnętrznych. Są w stanie przetrwać w wysokiej, jak i niższej temperaturze, dlatego są tak niebezpieczne. Ich ciało składa się z odwłoku, który jest w stanie kilkakrotnie powiększyć swoją objętość, oraz w bardzo sprawny aparat paszczowy i odnogi, które wbijają się w ciało ofiary. Kleszcze wysysają krew, ale jeśli pobiorą jej zbyt dużo, może nastąpić sytuacja odwrotna. Jeśli kleszcz zwraca krew w organizm, może tym samym przenosić boreliozę oraz inne choroby, ponieważ nigdy nie mamy pewności na kim przed nami żerował.

Jakiego zapachu nie lubią kleszcze?

Kleszcze (podobnie jak komary) przede wszystkim nie lubią niektórych zapachów. Dlatego przed wyjazdem w miejsca, gdzie może dojść do ugryzienia kleszcza warto zaopatrzyć się w zioła, olejki, lub inne preparaty zawierające następujące składniki:

  • lawenda,
  • szałwia,
  • mięta pieprzowa,
  • rozmaryn,
  • tymianek,
  • melisa lekarska,
  • geranium,
  • eukaliptus.

W przypadku, ziół można wypróbować ich działanie odstraszające kleszcze na dwa sposoby:

Po pierwsze, można przyczepić do plecaka, kurtki lub w formie naszyjnika małe zawiniątko z suszonymi ziołami. Zapach będzie się unosił wokół Ciebie.

Drugim sposobem jest przygotowanie wywaru lub toniku z ziół, a następnie spryskanie odkrytych miejsc taką właśnie mieszanką. Oczywiście, w aptece możesz kupić specjalne preparaty w sprayu lub w formie stałej, które również skutecznie odstraszają kleszcze.

Bez względu na to, jaki środek zastosujesz, trzeba ponawiać aplikację minimum co godzinę, a w chwilach największego upału nawet dwa lub trzy razy na godzinę. Podczas spaceru preparaty tracą swoją ochronę, a zaczyna przeważać pot, który jest pozytywnym sygnałem dla kleszczy.

kleszcz na skórze

Kleszcze jak odstraszyć?

Pewnie nie raz zastanawiałeś się czego nie lubią kleszcze? Czego unikać, aby ich nie przyciągać. Niestety nie jest to zbyt łatwe. To właśnie od nas zależy jak będziemy się zachowywać w środowisku, gdzie uwielbiają przebywać kleszcze.

Po pierwsze najlepiej nosić ubrania z długim rękawem oraz długie spodnie. W sklepach sportowych znajdziemy przewiewne ubrania, które będą idealne w tym czasie. Wybierajmy jasne kolory, ponieważ wtedy łatwiej można dostrzec chodzącego po ubraniu kleszcza, który jest dość ciemny.

Kolejną zasadą jest stosowanie się środków do ochrony przeciw kleszczowej. Czyli np. zakup odpowiedniego preparatu lub sporządzenie domowej mieszanki z ziół, które mają chronić przed kleszczami. I jak już wspomniano wcześniej we wpisie, systematyczne ponawianie aplikacji tych środków jest kluczowe. Zwłaszcza w miejscach takich jak szyja, pachy, łokcie, czy tył kolan.  Dlaczego? Gdyż o tych miejscach najczęściej zapominamy.

Natomiast zaraz po spacerze warto dokładnie się umyć oraz sprawdzić, czy jakiś kleszcz nie znajduje się na naszych ubraniach. To trochę zaskakujące, ale kleszcz może przejść z jednego ubrania, na drugi. Poczekać, aż je ubierzemy i wtedy może „zaatakować”, czyli przyssać się do skóry.

W sezonie wiosenno-letnio-jesiennym (czyli wtedy, kiedy kleszcze wykazują aktywność) musimy pamiętać o profilaktyce walki z kleszczami. Jeśli nie zadbamy o nasze bezpieczeństwo i zdrowie, to możemy później mierzyć się z bardzo poważnymi konsekwencjami. Jeśli zauważysz na swoim ciele kleszcza, to najlepiej udać się do najbliższej przychodni, aby kleszcz został profesjonalnie wyciągnięty. Zleć także jego badania, aby wcześniej wykryć chorobę i zacząć działać z wyprzedzeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *