Opalanie

Jak bezpiecznie się opalać

Wydawać by się mogło, że każdy zdaje sobie sprawę z tego, że opalanie może być szkodliwe. Jednak bardzo często tak nie jest i wiele osób naraża swoje ciało na nadmiar promieni słonecznych. Piękna, brązowa opalenizna cieszy się ogromnym powodzeniem. Szczególnie w okresie urlopowym. Na szczęście opalanie może być zdrowe, pod warunkiem, że będziemy przestrzegali zasad bezpiecznego i zdrowego opalania. Aby opalanie było zdrowe, należy pamiętać o tym, aby przestrzegać następujących zasad.

Sprawdź stan swojej skóry

Przed opalaniem sprawdź stan swojej skóry, bo to może uchronić cię przed wieloma nieprzyjemnościami. W tym celu najlepiej udaj się do dermatologa. Udaj się do niego także, kiedy zauważysz pojawienie się niepokojących znamion i pieprzyków. Dermatolog określa, czy takie znamiona i pieprzyki nie powinny być np. całkowicie zasłaniane i czy nie należy chronić ich przed działaniem promieniowania słonecznego. Może się też okazać, że znamiona będą musiały zostać usunięte przez chirurga. Zainteresuj się tym odpowiednio wcześnie, aby móc się bezpiecznie i wygodnie opalać.

Odpowiednio używaj odpowiednich kosmetyków ochronnych

Aby opalanie było bezpieczne, należy użyj odpowiednich kosmetyków do opalania. Muszą one mieć odpowiednie filtry UV. Z ich stosowania nie zwalnia fakt, że tylko 1 procent promieniowania słonecznego zawiera szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe. Nawet taka niewielka ich ilość wystarcza do tego, aby skóra uległa uszkodzeniu i zwiększyło się ryzyko raka. Zadbaj o to, aby kosmetyki ochronne nie były przeterminowane. W przypadku przeterminowanych kosmetyków, filtry UV najczęściej nie są już aktywne i po prostu nie działają. Więc kosmetyki z poprzedniego sezonu wyrzuć od razu do kosza i kup nowe.

Pamiętaj też o tym, aby odpowiednio dobrać krem do rodzaju skóry. Dzieci powinny być smarowane kosmetykami z filtrem SPF 50, podobnie jak osoby mające jasną karnację i opalające się na czerwono. Natomiast osoby, które opalają się na brązowo, mogą zacząć opalanie z kosmetykami z filtrem SPF 40 i zejść nawet do kosmetyków z filtrem SPF 20. Warto dodać, że SPF to wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej i z im wyższym numerem występuje, tym ochrona jest wyższa.

Kremy ochronne stosuj w odpowiednich ilościach. Zbyt mała ilość kremu nie chroni ciała przed szkodliwym promieniowaniem. Aby ochrona była skuteczna, krem do opalania należy nałożyć na pół godziny przed opalaniem i nie należy go oszczędzać. Musisz pamiętać o tym, że stosując wodoodporne kosmetyki do opalania, po wyjściu z wody należy ponownie się nimi posmarować. Fakt, że są wodoodporne nie oznacza, że woda jest im całkowicie obojętna. Dlatego po kąpieli, obowiązkowo nasmaruj swoje ciało odpowiednim kremem ochronnym. Jeśli nie wchodzimy do wody, to krem na skórę powinniśmy nanosić przynajmniej co dwie godziny.

WAŻNE! Jeśli przebywasz w cieniu także potrzebujesz ochrony przed słońcem. Promieniowanie UV odbija się od wody, piasku oraz innych powierzchni i bardzo często dociera do osób, które kryją się w cieniu.

Opalaj się wtedy, kiedy jest to bezpieczne

Bezpieczne opalanie w godzinach 10:00 – 15:00 jest możliwe, ale pod warunkiem użycia kremu z wysokim filtrem. Ogólnie opalnie w tych godzinach nie jest uznawane za bezpieczne ani za zdrowe, gdyż to właśnie wtedy promieniowanie ultrafioletowe jest najbardziej szkodliwe. Jeśli to możliwe to należy unikać opalania w tych godzinach.

Chroń nie tylko skórę, ale także głowę

Bardzo często zapominamy, że podczas opalania należy chronić także głowę. Zresztą nie tylko głowę, ale także uszy, kark i twarz. Najlepiej w tym celu spisują się wszelkiego rodzaju kapelusze np. słomkowe z szerokim rondem. W ostateczności można użyć także czapek z daszkiem. Należy jednak pamiętać o tym, że nie zasłaniają one ani karku, ani uszu, więc nie chronią przed promieniowaniem UV. Ale wystarczy użyć na uszach i karku odpowiedniego kremu w filtrem i można chronić głowę czapką z daszkiem. Nakrycie głowy oprócz ochrony przed promieniowaniem UV chroni głowę przed przegrzaniem.

Rozważnie wybieraj jedzenie i picie

Trzeba pamiętać o tym, że za zaczerwienioną skórę po opalaniu może odpowiadać to co jesz i pijesz. Niektóre składniki pokarmów mogą mieć właściwości fotouczulające i to one mogą powodować powstawanie po opalaniu zaczerwień skóry, plam, wysypek. Także niektóre lekarstwa mają takie działanie, dlatego jeśli zażywasz jakieś lekarstwa, dokładnie przeczytaj informacje do nich dołączone. Może się bowiem okazać, że w ich składzie są składniki fotouczulające i warto o tym wiedzieć. Takie działanie wykazują także znane i często stosowane zioła takie jak dziurawiec i melisa.

Nie wszyscy wiedzą, ale marchewka jest doskonałym sposobem na ochronę przed słońcem. Zawiera ona bowiem beta-karoten, który ma działanie antyoksydacyjne. Dzięki temu usuwa ona z organizmu wolne rodniki. Dzięki temu skóra jest znacznie odporniejsza na promieniowanie UV, oraz mniej podatna na uszkodzenia. Przyjęło się także uważać, że beta-karoten przyspiesza opalanie. Dlatego warto rozważyć jedzenie marchewki.

Dbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu

Organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje odpowiedniej ilości wody. W upalny dzień a także podczas opalania nasz organizm traci znacznie więcej wody niż zwykle. Zbyt niski poziom wody w organizmie wpływa na gorszą regenerację skóry. Zwiększa także ryzyko wystąpienia udaru słonecznego. Dlatego, jeśli np. intensywnie plażujemy i się opalamy, powinniśmy pić więcej niż zazwyczaj. Najlepiej sprawdza się zwykła woda, gdyż doskonale nawadnia organizm i gasi pragnienie.

Przestrzegając powyższych zasad możesz założyć, że twoje opalanie będzie bezpieczne i zdrowe. Pamiętaj o tym, aby dbać o swoją skórę po opalaniu. Należy stosować odpowiednie kosmetyki i nawilżać ją. W przypadku, kiedy pojawią się oparzenia słoneczne, możesz skorzystać ze sprawdzonych sposobów, które przyniosą oczekiwaną ulgę.

2 myśli na temat “Jak bezpiecznie się opalać

  • Dobrze o tym wiedzieć bo sezon na opalanie się zbliża. Bezpieczne opalanie jest ważne, bo skórę trzeba chronić przed słońcem.

    Odpowiedz
  • Bezpieczne opalanie jest bardzo ważne a nie wszyscy o tym pamiętają. I smażą się godzinami na słońcu. To zdrowe nie jest.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *