Dłonie i stopy

Jak skutecznie wyleczyć pękające pięty?

Pękające pięty mogą pojawić się u każdej osoby. Nie każdy natomiast wie, że jest to nie tylko problem estetyczny i kosmetyczny, ale także bardzo niebezpieczna dolegliwość. Przyczyny pękania pięt mogą być różne. Najczęściej pięty pękają, kiedy skóra stóp jest bardzo sucha, mamy nadwagę, lub nosimy źle dopasowane obuwie. Na szczęście można skutecznie wyleczyć pękające pięty.

Dlaczego pięty mają tendencję do pękania?

Pękające pięty pojawiają się w momencie, kiedy zrogowaciała część naskórka na piętach staje się coraz większa. W niektórych przypadkach takie pęknięcia mogą sięgać nawet do skóry właściwej i wtedy jesteśmy narażeni na ogromny dyskomfort. W przypadku głębokich pęknięć może się okazać, że każdy krok będzie bolesny, pojawi się krwawienie a w niektórych przypadkach pięty mogą zacząć ropieć.

Najniebezpieczniejsze w pękających piętach jest to, że pojawiające się rany w skórze ułatwiają wnikanie wirusów i bakterii. Stąd już prosta droga do zakażenia i pojawienia się poważnych kłopotów ze zdrowiem. Dlatego kiedy pojawiają się pierwsze objawy pękania pięt należy niezwłocznie podjąć działania, które pozwolą się z nimi uporać i wyleczyć pięty.

Pięty mogą pękać w wyniku pojawienia się chorób takich jak cukrzyca. Ich pękanie może być też spowodowane:

  • nadwagą,
  • złym sposobem żywienia,
  • przyjmowaniem zbyt małej ilości płynów.

Dieta, która jest uboga w witaminy i składniki odżywcze także wpływa na pojawienie się problemów z pękającymi piętami.

Leczenie pękających pięt

Aby leczenie pękających pięt było skuteczne, należy najlepiej zasięgnąć pomocy fachowca. Można iść do lekarza dermatologa, lub udać się do gabinetu podologicznego. Tam przyjmują fachowcy, którzy zajmują się schorzeniami stóp. Można oczywiście starać się uporać z problemem pękających pięt we własnym zakresie, ale zazwyczaj walka jest o wiele dłuższa niż przy zastosowaniu specjalistycznej pomocy i nie zawsze przynosi oczekiwane efekty.

Jak leczyć pękające pięty?

Specjalistyczne leczenie pękających pięt nie jest skomplikowane ani bolesne. Lekarz lub specjalista podolog dokładnie ogląda stopy i przeprowadza wywiad.

W przypadku osób chorych na cukrzyce, należy bardzo delikatnie pielęgnować stopy, gdyż diabetycy mają bardzo wrażliwą skórę na stopach i łatwo jest doprowadzić do jej uszkodzenia.

  • Następnym krokiem jest dokładne wymoczenie stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem odpowiednich substancji. Najczęściej jest to specjalna sól do stóp, która zmiękcza twardy naskórek na piętach. Stopa jest osuszana i specjalista przystępuje do usuwania z pięty zrogowaciałego naskórka.
  • Do usuwania zrogowaciałego naskórka najczęściej stosuje się specjalne urządzenie. Jest to frezarka diamentowa do stóp. Należy umiejętnie z niej korzystać i w celu zlikwidowania bruzd na piętach należy ją używać tylko równolegle do pęknięć. Jeśli frezarka zostanie zastosowana prostopadle do pęknięci, może to doprowadzić do powiększenia się szczelin. W przypadku, kiedy pęknięcia na piętach są duże, zabieg frezowania pięt należy przeprowadzić nawet kilka razy.
  • Po frezowaniu na stopy są nakładane specjalne kremy z leczniczymi preparatami. Nakładana jest gruba warstwa maści i stopy owijane są cienką folią. Zakłada się też na stopy miękkie kapcie i zazwyczaj są to kapcie jednorazowe. Po około 30 minutach stopy się wyciera z nadmiaru kremu i dobrze osusza. Zakłada się skarpetki, najlepiej bawełniane oraz pełne buty. Stopy muszą być dobrze osuszone, gdyż w przeciwnym przypadku będą się ślizgały, co może prowadzić do podrażnienia delikatnej skóry.

Cały zabieg leczenia pękających pięt należy przeprowadzać, co dwa lub co trzy tygodnie, aż do momentu całkowitego wyleczenia skóry stóp. Pomiędzy zabiegami należy codziennie smarować stopy odpowiednimi maściami i kremami. Należy pamiętać, że najbezpieczniej jest nakładać maści na stopy wieczorem, zaraz przed snem. Rano najlepiej nakładać specjalny krem do suchej skóry, który dobrze się wchłania, gdyż, kiedy na śliskie stopy założymy skarpetki a później buty, stopa będzie się ślizgała, co może doprowadzić do jej podrażnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *