Dłonie i stopy

Jak wzmocnić paznokcie

Nie ma chyba kobiety, która nie chciałaby, aby jej paznokcie były naturalnie delikatne. Każda kobieta chce mieć delikatne paznokcie, które nie będą połamane i nie będą się rozdwajały. Dlatego tak ważna jest ich odpowiednia pielęgnacja. Warto wiedzieć jak zadbać o paznokcie. Warto też wiedzieć, co jest dobre na wzmocnienie paznokci.

Aby mieć ładne paznokcie należy prawidłowo o nie dbać. Bardzo ważna jest odpowiednia dieta, bogata w składniki odżywcze oraz używanie odżywek do paznokci, aby delikatne paznokcie stały się znacznie mocniejsze i nie łamały się tak łatwo. Łamiące się paznokcie to zmora większości kobiet. Dlatego warto dowiedzieć się, co może być przyczyną łamliwości paznokci, aby tą łamliwość ograniczyć lub wyeliminować.

Jakie są przyczyny łamliwości paznokci?

Aby walczyć z łamliwymi paznokciami, należy najpierw poznać przyczyny, które sprawiają, że paznokcie są kruche i łatwiej się łamią. Powinien je poznać każdy, kto ma łamliwe paznokcie. Przyczyny tego stanu są różne. Można do nich zaliczyć np. częste mycie rąk lub długotrwałą pracę z rękoma zanurzonymi w wodzie. Dlatego mając słabe i łamliwe paznokcie należy unikać osłabiania płytki paznokciowej. W tym celu do wszelkich prac domowych związanych z użyciem wody lub płynów, myciem naczyń, podłóg, okien należy zakładać gumowe rękawice. Dzięki temu paznokcie będą znacznie mocniejsze, a ręce czystsze i nie będą narażone na działanie środków chemicznych.

Naturalne paznokcie, które nie są niczym wzmocnione mogą pękać w przypadku uszkodzeń mechanicznych. Takie uszkodzenia mogą wystąpić oczywiście podczas prac domowych, sprzątania, pielęgnacji ogrodu, koszenia trawnika itd. Dlatego wykonując takie prace należy pamiętać o tym, aby odpowiednio chronić swoje dłonie i paznokcie. Doskonale sprawdzają się w tym celu rękawice robocze.

Oprócz czynników mechanicznych oraz częstego mycia rąk, przyczynami łamliwości paznokci są też niedobory witamin. Szczególnie w przypadku diety ubogiej w witaminy A, B oraz E płytka paznokci jest bardzo osłabiona. W takim przypadku sposób na paznokcie jest jeden i jest nim odpowiednio zbilansowana dieta, bogata w produkty zawierające właśnie te witaminy.

Nie każda kobieta pamięta o tym, że paznokcie łamią się także w przypadku zabiegów upiększających wykonywanych na paznokciach. Wydawać by się mogło, że paznokcie naturalne cieszą się największym powodzeniem. Tak nie jest, gdyż większość kobiet często stosuje zabiegi, których zadaniem jest upiększenie paznokci. Takimi niekorzystnymi zabiegami upiększającymi są często zmieniane tipsy. Także częste malowanie paznokci sprawia, że pojawiają się łamiące się paznokcie, gdyż do usunięcia poprzedniej warstwy lakieru używany jest bardzo często zmywacz, który może uszkadzać i osłabiać delikatną płytkę paznokci. Warto wiedzieć, że paznokcie są bardzo delikatne.

Jak pielęgnować łamliwe paznokcie?

Delikatne paznokcie wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Wiedząc jak dbać o paznokcie możemy w prosty sposób zapobiegać im łamaniu jednocześnie mając ładne paznokcie. Nie ma potrzeby rezygnacji z zabiegów upiększania paznokci. Należy tylko przestrzegać kilku zasad, które sprawia, że łamiące się paznokcie nie będą już problemem:

 • Należy stosować delikatne zmywacze do paznokci, które nie zawierają formaldehydu i acetonu.
 • Należy unikać częstej wymiany tipsów.
 • Nie należy używać metalowych pilników do pielęgnacji paznokci.
 • Należy regularnie obcinać paznokcie, aby nie były zbyt długie i nie były narażone na mechaniczne uszkodzenia.
 • Warto regularnie stosować odpowiednie odżywki do paznokci. Najlepsze są odżywki, które zawierają witaminę B, a dokładnie: biotynę. Biotyna wzmacnia płytkę paznokci. Niestety nie może być stosowana w czasie ciąży i karmienia piersią.
 • Warto zażywać olej z wiesiołka lub skrzypu polnego.
 • Warto wprowadzić do diety produkty bogate w witaminy A oraz E, kwasy omega 3, oraz zawierające żelatynę.
 • Podczas prac domowych należy używać rękawic roboczych.
 • Podczas mycia naczyń należy używać rękawic gumowych.
 • Należy pamiętać o stosowaniu odpowiednich kremów nawilżających do rąk i paznokci.
 • Warto systematycznie stosować kuracje wzmacniające dla paznokci. Delikatne paznokcie można moczyć w ciepłym oleju rycynowym z dodatkiem soku z cytryny.
 • Ładne paznokcie można osiągnąć stosując także kleik z siemienia lnianego. Należy w nim zanurzać dłonie i taką kurację można powtarzać nawet co kilka tygodni.

Pielęgnacja łamliwych paznokci jest prosta. Wystarczy tylko przestrzegać powyższych zaleceń a delikatne paznokcie staną się mocniejsze. Trzeba jednak poświęcić na to trochę czasu i uzbroić się w cierpliwość, gdyż efekty będą widoczne dopiero po pewnym czasie. Dlatego najlepiej nie dopuszczać do tego, aby paznokcie uległy osłabieniu i zaczęły się łamać. Zamiast leczyć, lepiej jest zapobiegać. Ta zasada doskonale sprawdza się także w przypadku paznokci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *