Choroby i dolegliwości

Dyskopatia odcinka szyjnego

Dyskopatia odcinka szyjnego w dzisiejszych czasach dotyka coraz częściej ludzi młodych. Związane jest to z prowadzonym trybem życia oraz pracy. Jesteśmy mniej aktywni fizycznie i przez to nasz organizm nie do końca funkcjonuje prawidłowo. Na pojawienie się tego rodzaju dyskopatii wpływa m.in. tryb i rodzaj pracy, rodzaj wypoczynku, nasza aktywność fizyczna.

Przyczyny dyskopatii

Jeśli chodzi o przyczyny pojawiania się dyskopatii, to jedną z podstawowych jest praca. Aktualnie praca w większości przypadków jest pracą siedzącą. Niejednokrotnie przez długie godziny siedzimy przed komputerem. I nie samo siedzenie jest najgorsze. Najgorsze jest to, że siedzimy przed komputerem nieprawidłowo. Ma to ogromny wpływ na zdrowie i kondycję naszego kręgosłupa.

Nie można zapomnieć też o negatywnym wpływie środowiska, zwłaszcza powtarzające się urazy, systematyczne przeciążanie kręgosłupa, nieprawidłowe przenoszenie i podnoszenie dużych ciężarów, praca przed monitorem. Także predyspozycje genetyczne mają ogromny wpływ na pojawienie się dyskopatii. To uaktywnia się wraz z wiekiem. Nie można nie wspomnieć też o wszechobecnym stresie, który ma oczywiście nizezwykle negatywny wpływ na nasz organizm.

Jakie są pierwsze objawy dyskopatii odcinka szyjnego kręgosłupa?

Warto wiedzieć, że dyskopatia odcinka szyjnego najczęściej nie pojawia się nagle. Może pojawić się co prawda w wyniku jednorazowego urazu kręgosłupa, jednak jest to niezwykle rzadko spotykane. Dyskopatia potrzebuje bowiem czasu, aby się rozwinąć. Do pierwszych objawów dyskopatii odcinka szyjnego możemy zaliczyć:

  • Powtarzający się często ból ramion. Ucisk powoduje, że ból może z kręgosłupa rozlewać się na sąsiednie lokalizacje, w tym ramiona.
  • Pojawianie się delikatnych „prądów”, które przebiegają wzdłuż kończyn górnych, czyli wzdłuż rąk. Mogą być one wywołane przez ucisk na struktury anatomiczne.
  • Pojawienie się drętwienia rąk.
  • Nieuzasadnione osłabienie kończyn górnych, utrata siły w rękach połączona z bólem w rękach i/lub kręgosłupem.
  • Zmniejszona ruchomość w obrębie szyi połączona z bólem podczas wykonywania ruchów głową.

UWAGA! Pojawienie się takich dolegliwości (nawet jednej z nich) powinno być sygnałem, aby natychmiast zgłosić się do lekarza, który nas zbada i postawi odpowiednią diagnozę!

Jak diagnozuje się dyskopatię szyjną?

Aby zdiagnozować dyskopatię szyjną należy udać się do lekarza. Lekarz przeprowadza badanie i najczęściej przed postawieniem ostatecznej diagnozy, decyduje o kolejnych badaniach i kieruje chorego na:

  • Rezonans magnetyczny kręgosłupa, który jest najlepszym sposobem na poprawne zdiagnozowanie dyskopatii.
  • Tomografię komputerową, mniej dokładna niż rezonans magnetyczny. Używana w momencie, kiedy nie ma możliwości, aby wykonać rezonans magnetyczny.
  • Badania RTG. Najmniej dokładne badanie, ale i tak daje możliwości diagnostyczne.

Dopiero opierając się na wynikach tych badań jest w stanie postawić odpowiednią diagnozę i zdecydować o formie leczenia.

Jak leczyć dyskopatię odcinka szyjnego?

Wiadomo, że najważniejszym etapem leczenia jest wprowadzenie tzw. leczenia zachowawczego, objawowego. Na tym etapie najczęściej podawane są odpowiednie lekarstwa, których głównym celem jest uśmierzenie bólu, rozluźnienie mięśni i działanie przeciwzapalne.

UWAGA! To lekarz decyduje, jakie lekarstwa, i jak długo, należy przyjmować! Nie należy stosować lekarstw bez wcześniejszej konsultacji lekarskiej.

Dyskopatia szyjna ma charakter przewlekły. Więc całość terapii opiera się na powstrzymaniu zachodzących zmian w obrębie kręgosłupa poprzez dobranie odpowiednich ćwiczeń, rehabilitacji, fizjoterapii, a także zabiegów osteopatycznych. Na tym etapie głównym działaniem jest pobudzenie naturalnych zdolności regeneracyjnych organizmu.

W ostateczności, w przypadku ciężkiej dyskopatii, może być niezbędna operacja. O tym, jak o innych zabiegach, oczywiście decyduje lekarz.

Warto wiedzieć, że leczeniem dyskopatii, zarówno klasycznym jak i operacyjnym, zajmują się neurolodzy i ortopedzi. To oni decydują o tym, jak przebiegać będzie leczenie. Kierują na odpowiednie zabiegi i w razie konieczności, przepisują odpowiednie lekarstwa. Mają też pieczę nad całością leczenia. Dlatego lecząc dyskopatię odcinka szyjnego kręgosłupa warto wybrać lekarzy, którzy się w tym specjalizują.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *