Choroby i dolegliwości

Co to jest naczyniak wątroby?

Naczyniaki wątroby nie są zbyt często spotykanym schorzeniem. Dotykają one stosunkowo niewiele osób i najczęściej wykrywane są przez przypadek. Nie znaczy to, że powinniśmy je lekceważyć, gdyż naczyniak na wątrobie może pojawić się u każdego. Dlatego warto wiedzieć, co to jest naczyniak wątroby by poznać sposoby na jego objawy i leczenie.

Naczyniaki wątroby zaliczane są do nowotworów. Na szczęście są one najczęściej łagodne i jeśli nie mają więcej niż dwóch centymetrów, oraz nie wykazują tendencji do powiększania, nie ma podstaw do przeprowadzenia zabiegu usunięcia naczyniaka z wątroby. Zresztą jest on bardzo mocno unaczyniony i operacja, choć możliwa, jest bardzo trudna. Warto wiedzieć, że naczyniak na wątrobie nie jest rakiem. Nie jest nim, gdyż nie powoduje przerzutów do innych narządów. Więc, chociaż należy do nowotworów, nie jest tak bardzo groźny jak one. I to właśnie dlatego, w większości przypadków, wystarczy go obserwować i przeprowadzać systematyczne badania. Najczęściej usuwane są tylko duże, bo mierzące ponad 10 cm naczyniaki.

Przyczyny powstawania naczyniaków na wątrobie

Na pewno teraz zastanawiacie się jaka jest przyczyna powstawania naczyniaków na wątrobie? Jak powstają naczyniaki i dlaczego powstają? Naczyniak wątroby pojawia się najczęściej, jako efekt niezdrowego trybu życia. Za jego powstawanie najczęściej odpowiadają używki, stres, złe odżywianie. Może pojawić się w wyniku ekspozycji na substancje szkodliwe lub środowiskowe. Częściej chorują na niego kobiety niż mężczyźni. Jednak dokładna przyczyna powstawania naczyniaków na wątrobie nie została ustalona. Pomimo przeprowadzenia licznych badań, nie udało się dokładnie określić, które czynniki mogą, ze 100% pewnością, wpływać na ich powstawanie.

Jakie objawy świadczą o naczyniaku wątroby?

Jeśli chodzi o objawy naczyniaków wątroby to można powiedzieć, że występują one bardzo rzadko. W ogromnej większości przypadków, chory nie wie o tym, że może mieć naczyniaki na wątrobie. Choroba ta potrafi przebiegać zupełnie bezobjawowo. Dlatego najczęściej naczyniaki wątroby wykrywane są przez przypadek, podczas badania USG jamy brzusznej.

Czasem jednak, kiedy naczyniak wątroby osiągnie większe rozmiary, czyli będzie miał np. więcej niż 10 cm mogą pojawić się przewlekłe „bóle wątroby”. Najczęściej objawem świadczącym o naczyniaku wątroby jest ból pod prawym łukiem żebrowym. Chorzy określają ten ból mianem tępego.

UWAGA! Sama wątroba nie boli, gdyż nie ma unerwienia czuciowego. Powiększa się, powodując nacisk na okoliczne narządy, co odbierane jest jako ból.

Jak i czy leczyć naczyniaki na wątrobie?

O tym czy należy leczyć naczyniaki wątrobowe powinien zadecydować lekarz. Wiele bowiem zależy od ich wielkości, ilości i dokładnego umiejscowienia. W większości przypadków nie ma konieczności leczenia naczyniaka wątroby. W przypadku mniejszych naczyniaków, bardzo często dochodzi do ich wchłonięcia się. Najczęściej obserwuje się tempo wzrostu naczyniaka. Dobrym sposobem na niewielkie naczyniaki wątroby jest zmiana diety, ograniczenie stresu i spożywania używek typu alkohol, mocna kawa, sól, ostre przyprawy. Czyli jak widać, doskonale w leceniu naczyniaków na wątrobie sprawdza się dieta wątrobowa.

Natomiast, jeśli chodzi o zabiegi operacyjne, to zawsze decyduje o tym lekarz. Operowane są najczęściej takie naczyniaki, które:

  • mają więcej niż 10 cm,
  • rosną w bardzo szybkim, niepokojącym tempie,
  • podczas USG nie mogą zostać jednoznacznie określone,
  • powodują duży nacisk i ból u pacjentów oraz mogą grozić pęknięciem.

Należy wiedzieć, że takie operacje nie są wykonywane często. Naczyniak na wątrobie jest zmianą nowotworową, ale nie jest rakiem. Więc jeśli nie ma jednoznacznych przesłanek do jego usunięcia, pacjent nie jest operowany. Jak już wspomnieliśmy, najlepszym sposobem na walkę z naczyniakiem wątroby jest zmiana diety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *