Choroby i dolegliwościInformacje

Alkoholizm – jak zacząć walkę o trzeźwość

Alkoholizm pojawia się w życiu, siejąc kompletne spustoszenie w relacjach rodzinnych czy też zawodowych. Osoby dotknięte tą przypadłością ulegają fizycznie jak i psychicznie nałogowi. Tracą one kontrolę nad swoimi emocjami oraz ciałem. Dostrzeżenie sygnałów może stanowić pierwszy krok ku leczeniu. Chęć podjęcia go to prawdziwy akt odwagi, ukazujący siłę w walce z nałogiem.

Uzależnienie to choroba, którą można wyleczyć, ale nie wystarczy ku temu jedna wizyta. Terapia jest długofalowym procesem, dlatego też oprócz samego uświadomienia sobie o zaistniałym problemie, należy przygotować się na długą drogę, prowadzącą ku odzyskaniu kontroli, rodziny oraz godności.

Zyskanie świadomości – pierwszy krok do odzyskania swojego życia

Choroba alkoholowa dotyka osoby o różnym pochodzeniu społecznym. Bez względu na wykonywany zawód, płeć czy też stopień zamożności. Przez lata był utwierdzany w społeczeństwie stereotyp niechlujnego alkoholika o wyglądzie „pana spod monopolowego”. Doprowadziło to do mylnego myślenia o uzależnieniu oraz osobach dotkniętych tą chorobą. Tym samym wiele osób, nie dostrzegając w sobie utartego schematu, oddala myśl, że mogą być uzależnieni. Istnieje jednak prosty tekst, który pomoże wskazać czy mamy do czynienia z uzależnieniem od alkoholu.

  1. Czy wydaję dużo pieniędzy na alkohol?
  2. Czy najbliżsi cierpią przez to, że piję?
  3. Czy potrafię nie pić podczas spotkań towarzyskich?
  4. Czy życie bez alkoholu traci swój sens, jest nudne lub czuję pustkę?
  5. Czy po kilkudniowym odstawieniu alkoholu czuję się źle psychicznie i fizycznie?

Odpowiedź twierdząca na połowę pytań to znak, że daną osobę dotknęła choroba alkoholowa. Tym samym konieczne jest podjęcie terapii. Należy przy tym pamiętać, że im wcześniej zostanie rozpoczęta, tym mniejsze spustoszenie w organizmie jak i życiu uzależnionego wyrządzi nałóg. Pokonanie go również będzie o wiele prostsze.

Poproś o pomoc

Rozpoczęcie walki o trzeźwość zaczyna się w głowie. To właśnie wraz z uświadomieniem sobie, w jakiej sytuacji się znajduję oraz zaistniałego problemu, osiąga się już połowę sukcesu. To akt prawdziwej odwagi. Innym jej przejawem jest poproszenie o pomoc. Możesz skierować się do najbliższej osoby, która udzieli Tobie wsparcia podczas całego leczenia, ale także pomoże znaleźć odpowiedni ośrodek.

Najpopularniejszym miejscem są specjalistyczne przychodnie, gdzie w każdym momencie można podjąć leczenie. Warto jednak nie ustać jedynie na wsparciu jednej osoby, a zwrócić się po kompleksowe rozwiązania.

W Ośrodku Przebudzenie dbamy o naszych pacjentów, gwarantując im pełną opiekę, doradztwo prawne, zawodowe, a przede wszystkim leczenie nadzorowane przez naszą wykwalifikowaną kadrę. Nasza placówka wyróżnia się kompleksowym podejściem do każdego pacjenta, dostosowując wachlarz możliwości do jego potrzeb, w trosce o komfort. Również rodziny uzależnionych mogą liczyć na nasze wsparcie w trakcie jak i po zakończonej terapii.

Jak zacząć walkę o trzeźwość

Skuteczna terapia

Występuje wiele form terapii uzależnienia od alkoholu. Każda z nich ma ten sam cel, który osiąga się poprzez zastosowanie różnych metod leczenia. W naszej placówce rozpoczynamy od detoksykacji alkoholowej. Polega to na odtruciu organizmu, gdyż po nadmiernym spożywaniu toksycznych substancji, ciało wymaga właściwego przygotowania do dalszych kroków.

Następnie przystępujemy do właściwego leczenia alkoholizmu, którego podstawą jest proces terapeutyczny. Polega on na resocjalizacji osoby uzależnionej oraz przekazaniu jej niezbędnej wiedzy. Zbudowanie świadomości konsekwencji płynących z nadmiernego spożywania używek to klucz do tego, aby zaprzestać praktykom tego typu. Sama resocjalizacja ma na celu wprowadzanie człowieka do życia społecznego. W tym przypadku skupiamy się na przyswojeniu kompetencji, które pozwolą na powrót do dawnych czynności czy też miejsc. Pozbywamy się mechanizmów obronnych (dawniej występujących w formie picia alkoholu), zmieniając je na zdrowsze dla psychiki oraz ciała pacjenta.

Największym wsparciem podczas całego leczenia alkoholizmu są najbliżsi – rodzina, przyjaciele i znajomi oraz specjalne grupy (np. Wspólnota Anonimowych Alkoholików), których uczestnicy motywują się wzajemnie. To wszystko pozwala na zadowalające efekty, ale przede wszystkim jest lekcją, jak radzić sobie w życiu bez sięgania po kieliszek.

Wsparcie w walce z nałogiem

Alkoholizm tak naprawdę się nie kończy. Oczywiście wyjście z nałogu jest możliwe i stanowi to nasz główny cel. Należy jednak pamiętać, że to dopiero czas po terapii jest najbardziej kluczowy dla jej efektów. W naszej placówce również dbamy o to, aby wspierać i motywować w utrzymaniu życia w trzeźwości. Dodatkowe wsparcie można uzyskać w naszych grupach wsparcia, które tworzą wspólnotę w walce o lepsze życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *