Choroby i dolegliwościSłownik pojęć

Osteopata kto to?

Kto to jest osteopata? Kim jest osteopata? Czym się zajmuje i dlaczego osteopatia staje się coraz popularniejsza? Coraz więcej osób zadaje sobie właśnie te pytania i szuka na nie odpowiedzi. O osteopatii już pisaliśmy. Gwoli przypomnienia – osteopatia jest metodą leczenia, która wyróżnia się holistycznym podejściem do chorego i do jego organizmu.

Kto to jest osteopata?

Osteopata jest specjalistą, który korzystając z wiedzy z zakresu medycyny, osteopatii oraz  swoich umiejętności manualnych, także związanych z osteopatią, niesie ulgę pacjentom, którzy się do niego zwracają o pomoc. Droga do tego, aby zostać osteopatą wymaga sporo nauki. Podstawą jest uzyskanie tytułu fizjoterapeuty lub lekarza. Kolejnym krokiem jest ukończenie trwających cztery lub pięć lat studiów osteopatycznych. Studia kończą się egzaminem, po którego zdaniu uzyskuje się tytuł osteopaty.

Dobry osteopata to taki, który ciągle zdobywa wiedze i nie poprzestaje na zdaniu egzaminu na zakończenie studiów. Praktykuje i systematycznie zdobywa doświadczenie na wszelkiego rodzaju kursach osteopatycznych prowadzonych przez doświadczonych wykładowców, najczęściej z za granicy. Chociaż już coraz częściej wykładowcami są Polacy, których poziom merytoryczny i praktyczny jest bardzo wysoki.

Zdobywanie nowej wiedzy i nowych umiejętności jest niezwykle ważne dla osteopaty. Specjalista osteopata powinien posiadać gruntowną wiedzę z zakresu funkcjonowania całego organizmu, nie tylko układu ruchowego. U podstaw osteopatii leży dogłębna znajomość fizjologii oraz anatomii człowieka. Dobry osteopata powinien znać funkcję oraz budowę narządów wewnętrznych człowieka. Musi mieć informacje na temat tego jak współdziałają i jak na siebie wpływają. Jest to niezbędne do prawidłowej diagnostyki i leczenia pacjenta.

Co leczy osteopata?

Najczęściej osteopaci zajmują się dolegliwościami związanymi z bólem. Dolegliwości te bardzo często uniemożliwiają (lub utrudniają) prawidłowe funkcjonowanie pacjenta. Osteopata powinien znaleźć przyczynę powstawania bólu. Ciekawe jest to, że przyczyna dolegliwości bólowych nie zawsze znajduje się w miejscu, w którym pojawia się ból. Może się okazać, że ból nogi nie jest spowodowany jej urazem, ale uciskiem na struktury w obrębie kręgosłupa. Każdy, kto zmagał się np. z rwą kulszową wie, jak ból od kręgosłupa potrafi promieniować.

Do najpopularniejszych schorzeń, z jakimi zgłaszają się pacjenci do osteopaty należą:

  • Migreny, które są długotrwałe i nawracające.
  • Ból głowy, szumy uszne.
  • Wszelkiego rodzaju wady postawy.
  • Bóle kręgosłupa i w okolicy kręgosłupa.
  • Bóle i obrzęki w obrębie kończyn.
  • Bóle stawów, mięśni, więzadeł, ścięgien.
  • Bóle i problemy pojawiające się podczas ciąży (ból kręgosłupa, ból głowy, bóle kończyn).
  • Zaburzenia pracy układu trawiennego.
  • Zaburzenia snu i stany bezsenności.
  • Ból, którego pochodzenie nie jest znane.

To oczywiście nie wszystkie przypadki, z którymi radzą sobie osteopaci. Dolegliwości, w których osteopaci mogą pomóc jest znacznie więcej. Wystarczy udać się do specjalisty, który przeprowadzi bardzo dokładny wywiad i powie, czy w danym przypadku osteopatia pomoże. Jeśli tak, przeprowadzi odpowiednie testy, może zlecić dodatkowe badania i podejmie się terapii.

Osteopatia jest niezwykle popularna wśród zawodowych sportowców. To dzięki osteopatii sportowej wielu sportowców po kontuzjach może szybciej wrócić do sportu. Osiągają też szybciej i bezpieczniej lepsze wyniki. Mogą też, w znacznie większym stopniu, kontrolować swoje ciało. Wszystko to właśnie dlatego, że korzystają z porad osteopaty.

Jak wybrać dobrego osteopatę?

Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego osteopaty. Można powiedzieć dobrego osteopaty. Co oznacza słowo – odpowiedniego? Dobrego, czyli takiego, który najlepiej poradzi sobie ze schorzeniem, z jakim się do niego zgłosimy.

Czym charakteryzuje się dobry osteopata? Jest to oczywiście fizjoterapeuta lub lekarz, który ukończył kurs/studia osteopatyczne i oczywiście obronił pracę z zakresu osteopatii. Ważne jest też, czy dany osteopata systematycznie pogłębia swoją wiedzę, czyli czy uczestniczy w kursach i szkoleniach osteopatycznych. Uczestnictwo w takich kursach pozwala na pogłębianie swoich wiadomości i zdobywanie nowych umiejętności. Gdyż spora większość kursów dla osteopatów to kursy z elementami praktycznymi. Podczas takich szkoleń osteopaci nie tylko poznają teorię, ale także ćwiczą praktykę. Co jak wiadomo, jest nie do przecenienia.

Dobrym wyznacznikiem są też opinie o danym osteopacie. Opinie najczęściej można znaleźć w internecie. Ale trzeba do nich podchodzić z pewnym dystansem i zdrowym rozsądkiem. Zwłaszcza do tych, które nie do końca są pozytywne. Może się okazać, że nie do końca są prawdziwe.

Teraz już nie powinno być problemu z odpowiedzią na pytanie – kto to jest osteopata i czym się zajmuje? Wszystko jest jasne, przejrzyste i wiadomo, z jakimi schorzeniami warto się do niego udać po pomoc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *