Słownik pojęć

Co to jest osteopatia?

Ostatnimi czasy coraz częściej słyszymy o osteopatii. Ale nie wszyscy wiedzą, co to jest osteopatia i nie potrafią od razu odpowiedzieć za leczenie czego może odpowiadać. Odpowiedź na pytanie, czym jest osteopatia? – nie jest trudna, ale może być zawiła jeśli skorzystamy z naukowych formułek.

Czym jest osteopatia?

Osteopatia to rodzaj medycyny manualnej, który opiera się na analizie ruchomości tkanek. Osteopatia ma na celu diagnozowanie i leczenie wszelkich dysfunkcji i ograniczeń ruchomości, jakie mogą pojawiać się w ciele człowieka. Osiąga się to poprzez dobranie odpowiednich technik manualnych.

UWAGA! Osteopatia opiera się na bezinwazyjnych i najczęściej bezbolesnych zabiegach!

Co nam daje osteopatia?

Osteopatia ma na celu przywrócić nasze ciało do równowagi, a co za tym idzie – nas do zdrowia. Sprawia, że organizm na nowo może stawiać opór i zwalczać z powodzeniem szkodliwe wpływy środowiska. Organizm ma swoistą zdolność do regeneracji i kiedy ta zdolność zostanie zaburzona, pojawiają się choroby. Dlatego głównym zadaniem osteopatów jest przywrócenie zdolności do regeneracji organizmu, poprzez zastosowanie odpowiednich technik manualnych.

Diagnozując pacjenta szczególną uwagę zwraca się na to, czy nie występują jakieś zaburzenia ruchomości lub nieprawidłowe napięcia tkanek. Ale bardzo ważne jest też styl i środowisko życia danej osoby, gdyż to właśnie wpływa na całość organizmu.

Co to jest terapia manualna?

Można się zastanawiać, czym jest terapia manualna w osteopatii. Jest to terapia prowadzona na układzie ruchu, systemie nerwowym, mięśniach, oraz układzie czaszkowo – krzyżowym i ma na celu poprawienie ich funkcjonowania. Przez to, człowiek szybciej wraca do zdrowia, pozbywa się bólu i wraca do pełnej sprawności. Patrząc z boku na zabieg widzimy, jak osteopata naciska pacjenta w różnych, dokładnie określonych miejscach i uwalnia go często od bólu.

Co leczy osteopatia?

Kiedy możemy udać się do osteopaty i jakie schorzenia możemy wyleczyć? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć poniżej. Osteopatia pomoże nam w przypadku:

 • Bólu kręgosłupa i bólu mającego źródło w schorzeniach kręgosłupa.
 • Rwy kulszowej.
 • Bólu głowy, a nawet w przypadku migrenowych bólów głowy czy choroby zatok.
 • Bólu mięśni oraz stawów.
 • Kontuzji i urazów wynikających z uprawiania sportów, zwłaszcza naciągnięć i skręceń.
 • Obniżonej odporności i częstego zapadania na przeziębienia.
 • Ciąży, zwłaszcza w przypadku dolegliwości bólowych.
 • Kłopotów z niemowlętami i występowaniu częstych kolek, zaburzonego odruchu ssania, opóźnionego rozwoju.

To oczywiście nie wszystko, co leczy osteopatia. Jeśli nie wiemy czy osteopatia pomoże na nasze schorzenie, warto umówić się na konsultacje osteopatyczną. Dzięki temu będziemy wiedzieli, czy dolegliwości, na które się uskarżamy można leczyć używając osteopatii.

Jeśli temat was zainteresował, to o tym, kim jest osteopata przeczytacie w tym wpisie. Zapraszamy serdecznie!

3 myśli na temat “Co to jest osteopatia?

 • Trzeba się na taką wizytę wybrać
  Może osteopata pomoże mi z moją boląca ręką?

  Odpowiedz
 • Całkiem interesującą sprawa ta osteopatia, ciekawe czy na ból ramienia by pomógł?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *