Kto to jest podolog?
Najprostszą odpowiedzią na pytanie, kto to jest podolog można zawrzeć w kilku słowach. Podolog jest specjalistą od stóp. Specjalistą od wszystkiego co jest związane ze stopami. Czyli od chorób stóp, ich wad i zniekształceń. Można odwiedzać go profilaktyczne lub w celach leczniczych. Podolog może rozpoznawać samodzielnie zmiany chorobowe w obrębach stóp, może też współpracować z odpowiednimi lekarzami specjalistami.
Czy podolog jest lekarzem?
Podolog nie jest lekarzem, gdyż nie kończy studiów medycznych. Aby zostać podologiem należy ukończyć dwuletnie, dzienne studium podologiczne a następnie zdać egzamin przed komisją państwową. Pomimo, że podolog nie jest lekarzem, posiada fachową wiedzę schorzeniach stóp oraz o pacjentach z grup ryzyka. Do takich pacjentów należą:
- Chorzy na cukrzycę.
- Chorzy na hemofilię.
- Osoby z reumatyzmem.
Podolog może odpowiednio wcześnie rozpoznać zagrożenia wynikające z tych chorób i zalecić wizytę u odpowiedniego lekarza specjalisty. Podolog pomaga pacjentowi wprowadzać w życie zalecenia lekarza, które dotyczą specjalistycznej pielęgnacji stóp. W przypadku schorzeń stóp warto udać się do podologa, gdyż dzięki jego interwencji można bardzo szybko i wygodnie je wyleczyć.
Należy wiedzieć, że do podologa nie jest wymagane skierowanie. Najczęściej wystarczy znaleźć odpowiedni gabinet, w którym przyjmuje podolog i umówić się na zabieg lub na konsultacje. Podolog przyjmuje najczęściej prywatnie, ale dzięki temu możemy skorzystać z jego usług w dogodnym dla nas terminie.
Czym zajmuje się podolog?
Warto wiedzieć czym dokładnie zajmuje się podolog. To, że pomaga realizować zalecania lekarza, które dotyczą stóp, już wiemy. Ale to nie wszystko, czym zajmuje się podolog. Można powiedzieć, że jest to specjalista, który pomaga utrzymać nasze stopy w odpowiedniej kondycji i zdrowiu. Można to osiągnąć zarówno przez leczenie stóp jak i przez ich profilaktykę. Warto wiedzieć, kiedy można udać się do podologa. Oczywiście najczęściej na wizytę u podologa decydują się osoby, które zmagają się ze stopą cukrzycową i mające problemy reumatyczne.
Trzeba wiedzieć, że do podologa warto udać się także, aby:
- Usunąć odciski na palcach i stopach – już pierwszy zabieg przynosi natychmiastową ulgę. Zabieg usunięcia odcisków najczęściej jest bezbolesny.
- Usunąć kurzajki ze stóp. Najczęściej wymagane jest kilka wizyt.
- Zbadać stan płytki paznokciowej, fachowo skrócić paznokcie a także wyleczyć wrastające paznokcie. Lecząc wrastające paznokcie stosuje się najczęściej specjalne klamry korygujące.
- Przeprowadzić protetykę paznokci, czyli odbudowę paznokcia zastępczego.
- Wyleczyć zgrubiałe i zagrzybione paznokcie.
- Usunąć zrogowaciały naskórek na stopach i wyleczyć popękane piety.
- Odciążyć bolesne miejsca na stopach i fachowo zaopatrzyć rany na stopach.
- Odpowiednio dobrać ortezy do rodzaju schorzenia. Ortezy bardzo często zakładane są na palce po zabiegu wycięcia odcisków i kształtem przypominają rurki wykonane z gąbki.
Kto powinien udać się do podologa?
Do podologa może udać się każdy, kto odczuwa problemy ze stopami. Źle obcinane paznokcie u nóg mają tendencję do wrastania, niewygodne buty sprawiają, że na stopach pojawiają się odciski, zbyt duża waga i zła pielęgnacja stóp może być przyczyną zrogowacenia skóry na piętach. I wszystko to może spotkać niemal każdą osobę. Dlatego kiedy pojawią się pierwsze objawy problemów ze stopami, warto znaleźć odpowiedni gabinet podologiczny i umówić się na wizytę.
Dobry gabinet podologiczny można znaleźć niemal w każdym mieście. Oczywiście mieszkańcy większych miast mają znacznie łatwiej, gdyż jest w nich większa konkurencja i łatwiej znaleźć naprawdę dobrego specjalistę od stóp. Podolog Warszawa, podolog Poznań, podolog Kraków – takie frazy wpisywane w wyszukiwarkę pozwolą szybko znaleźć odpowiedniego specjalistę. Warto też przed umówieniem się na wizytę, sprawdzić opinie o danym specjaliście. Pozwoli to na uniknięcie ewentualnego rozczarowania.
Jak wygląda wizyta w gabinecie podologicznym?
Jeśli przychodzimy z konkretnym schorzeniem, podolog ogląda nasze stopy pod kątem tego schorzenia i przeprowadza wywiad. Jeśli umówimy się na konsultację, podolog przeprowadzi wywiad i wypyta nas o tryb życia, upodobania, stan zdrowia. W niektórych przypadkach może skierować nas do konkretnego lekarza specjalisty w celu wykonania dodatkowych badań.
Podolog planuje i przeprowadza kurację. Dobiera też odpowiednie preparaty, których można używać w zaciszu domowym. Niektóre zabiegi na stopach wykonywane są od razu i przynoszą natychmiastową ulgę, najczęściej dzieje się tak z usuwaniem odcisków. Inne muszą być wykonywane kilkukrotnie i trzeba się umawiać na kolejne wizyty. Podolog powinien też nauczyć chorego odpowiedniego dbania o stopy i zwrócić uwagę na:
- Codzienne mycie stóp.
- Dokładne osuszanie stóp, ze szczególnym uwzględnieniem przestrzeni między palcami.
- Noszenie odpowiednich skarpet.
- Noszenie zbyt obcisłych skarpet, rajstop i butów.
- Błędy popełniane przy obcinaniu paznokci.
- Odpowiedni sposób usuwania zrogowaciałego naskórka ze stóp.
- Stosowanie odpowiednich kremów przeznaczonych do stóp.
- To, by nie lekceważyć skaleczeń i otarć naskórka.
Odpowiedni sposób dbania o stopy sprawia najczęściej, że wizyta u podologa nie jest konieczna. Jednak, momencie, kiedy okaże się, że jest niezbędna, nie należy jej odwlekać, tylko od razu znaleźć odpowiedni gabinet podologiczny i umówić się na wizytę. Gdyż nasze zdrowie i komfort życia są niezwykle ważne. Podolog to przyjaciel naszych stóp i warto o tym pamiętać.
Miałam problemy z odciskami na małych palcach i tak bolały, że ledwo chodziłam. Jedna wizyta u pani podolog w Poznaniu i od razu była ulga. Momentalnie było lepiej, aż uwierzyć nie mogłam w to, że jest to możliwe. Nie ma się coś zastanawiać i jak tylko są kłopoty ze stopami to warto iść do podologa zwłaszcza kiedy są odciski.
Faceci też miga iść do podologa?
Oczywiście, że mogą. Jeżeli mają kłopoty ze stopami, to podolog jest najlepszą opcją.
Podolog może naprawdę pomóc przy problemach ze stopami, ja chodziłam do podologa z wrastającymi paznokciami, a później podolog dobierał jeszcze córce wkładki na płaskostopie, w obydwu przypadkach super diagnoza i pomoc.
Jak mi paznokieć z palucha zszedł do podolog mi pomógł i teraz jest śliczny XDDD