Uroda

Najczęstsze kompleksy Polek – co martwi kobiety?

Kompleksy są okropną trucizną, która potrafi w ogromnym stopniu negatywnie oddziaływać na nasze życie. Niestety, każde z nas je posiada – mniej lub więcej, jednak są obecne w codzienności wszystkich ludzi. Wzorce kulturowe sprawiają, że do urody kobiet przywiązuje się znacznie większą uwagę, niż do urody mężczyzn, dlatego też to właśnie one są bardziej narażone na posiadanie kompleksów. Jakie kompleksy najczęściej pojawiają się wśród Polek?

Sylwetka

Typ pożądanej, kobiecej sylwetki zmienia się co kilka lat. Zawsze jednak “wytyczne” idealnej, kobiecej figury są krzywdzące dla którejś z grup. Kobietom zarzuca się na przemian, że ich sylwetki są zbyt zaokrąglone, czy z kolei zbyt szczupłe, a tym samym za mało kobiece. Nie istnieje coś takiego, jak wyznacznik kobiecej sylwetki. Każda kobieta jest inna i ma prawo wyglądać tak, jak chce. Oczywiście, mamy prawo posiadać ideały, do których chcemy dążyć. Pamiętajmy jednak, że nie jesteśmy w stanie całkowicie zmienić swojej sylwetki i niektóre rzeczy należy po prostu zaakceptować. Pamiętaj, że “inna” nie znaczy gorsza.

Wygląd zębów

Czasem może nam się wydawać, że zęby to nie tak istotny element wyglądu, a jednak! To właśnie zaniedbane, czy krzywe zęby są jednym z najczęściej pojawiających się kompleksów. Brak możliwości szerokiego uśmiechu odbiera wiele radości z życia, a także blokuje naturalne reakcje. W naszych głowach pojawia się blokada przed wyrażaniem emocji, ponieważ kojarzymy je z pokazywaniem zębów, których się wstydzimy.

Troska o zdrowe zęby jest bardzo istotna. Nie tylko poprawia kondycję życia i samopoczucie. Dbanie o zdrowie zębów pozwala także uniknąć poważniejszych powikłań w kwestiach zdrowotnych. Niestety wstydzenie się własnych zębów często wynika nie tyle z ich zaniedbania, co po prostu nieestetycznego ustawienia w jamie ustnej. Na szczęście takie ustawienia współcześnie można łatwo skorygować, na przykład za pomocą przeźroczystych nakładek prostujących. Są one szczególnie skuteczne w korygowaniu nieestetycznego wyglądu zębów uśmiechu, czyli tych najbardziej widocznych na pierwszy rzut oka.

Brak wiary w intelekt

Niestety, wśród wielu Polek istnieje błędne przekonanie o ich niższości intelektualnej. Kompleksy na takim tle są trudne do zwalczenia, ponieważ nie jesteśmy w stanie w żaden sposób widocznie zmienić braku wiary we własne możliwości intelektualne, tak jak możemy to zrobić z jakimiś wadami w wyglądzie. Zastanawianie się nad własną inteligencją nie jest niczym złym, jednak nie powinniśmy zadręczać się ewentualnym brakiem sukcesów w danej dziedzinie. Każdy z nas ma inne możliwości oraz uzdolnienia w innych sferach życia. Nawet, jeśli pojawia się zwątpienia we własny intelekt, wcale nie przekreśla to odnoszenia sukcesów na tle zawodowym i prywatnym. Najważniejsze, by potrafić dostrzec i wydobyć swój potencjał, ale także nie zapominać o przyjemności. W końcu najistotniejsze w życiu jest być szczęśliwym, do czego mogą prowadzić różne ścieżki.

Jak skutecznie walczyć z kompleksami?

W walce z kompleksami pierwsze, co należy zrobić, to nazwać dany kompleks. Następnie warto zastanowić się, czy wynika on z naszych własnych przekonań, czy raczej jest konsekwencją kiedyś usłyszanego komentarza, czy też uwagi. Wreszcie należy wysunąć wnioski. Jeśli mamy wpływ na pozbycie się danego kompleksu, poprzez wyeliminowanie go na przykład ingerencją z zewnątrz, warto podjąć taki krok. Warto sobie pomóc i nie udawać, że problem nie istnieje. Nie ma nic złego w tym, że nie wszystko nam się w sobie podoba i chcemy coś zmienić. Jednak nie zapominajmy jednocześnie, że nie musimy być doskonałe, a większość naszych kompleksów nie stanowi realnego problemu. Niektóre cechy, które uważamy za wady, wcale nimi nie są i należy je po prostu zaakceptować.

 

Artykuł Partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *