Porady

Pierwsze objawy retinopatii cukrzycowej

Retinopatia cukrzycowa to choroba w przebiegu której na skutek hiperglikemii pojawiają się zmiany w mikrokrążeniu naczyniowym w obrębie siatkówki oka. Naczynia krwionośne stają się mniej elastyczne i bardziej przepuszczalne, co skutkuje występowaniem przesięków płynowych lub niedotlenienieniem siatkówki.

Zapytaliśmy dr Victora Derhartuniana z Kliniki Laserowej Korekcji Wzroku Swisslaser w Warszawie i Krakowie jak rozpoznać pierwsze objawy retinopatii cukrzycowej, czy rozwój retinopatii cukrzycowej zawsze prowadzi do utraty wzroku, a także czy retinopatia cukrzycowa może być leczona laserem?

Im dłużej chorujemy na cukrzycę, tym ryzyko pojawiania się retinopatii większe. Jej rozwój przyspieszają także m.in. towarzyszące cukrzycy nadciśnienie tętnicze czy ciąża. Do czynników ryzyka zalicza się też palenie tytoniu i otyłość. 

Jak rozpoznać pierwsze objawy retinopatii cukrzycowej?

Szacuje się, że retinopatia rozwija się u 100% pacjentów w ciągu 15 lat od wykrycia cukrzycy, czyli że każda osoba chorująca na cukrzycę powinna być pod stałym nadzorem okulistycznym. 

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, od razu po rozpoznaniu cukrzycy typu 2. należy przeprowadzić badanie okulistyczne. W przypadku  osób zmagających się z cukrzycą typu 1. wizyta u okulisty jest konieczna do 5 lat od czasu wykrycia choroby. 

Z uwagi na fakt, że już bezobjawowa retinopatia może być rozpoznana w badaniu okulistycznym (wziernikowanie dna oka), nie należy ignorować tych zaleceń. 

Do pierwszych, bardzo niespecyficznych objawów retinopatii cukrzycowej zalicza się dolegliwości typowe dla objawów suchego oka, czyli pieczenie i szczypanie oczu, lekkie pogorszenie ostrości widzenia czy sporadyczne mroczki przed oczami. Wraz z upływem czasu wymienione objawy nasilają się i dołączają do nich:

  • zamazywanie się obrazu,
  • upośledzenie widzenia zmierzchowego i w ciemności,
  • utrudnione widzenie w bardzo jasnych miejscach, 
  • zniekształcenie obrazu,
  • pojawienie się „czarnej plamy” w polu widzenia,
  • ból i zaczerwienienie gałki ocznej.

Czy rozwój retinopatii cukrzycowej zawsze prowadzi do utraty wzroku?

Nie u każdego rozwinie się retinopatia proliferacyjna, w przebiegu której dochodzi do do powstawania nowych naczyń krwionośnych (neowaskularyzacji), a także do rozrostu tkanki włóknistej w obrębie siatkówki. Naczynia te nie mają jednak prawidłowej budowy, są bardziej podatne na pęknięcia a to skutkuje krwotokami i wylewami, które mogą spowodować nawet utratę widzenia. Niedokrwienie siatkówki grozi jej odwarstwieniem, a rozległe wylewy są naprawdę trudne do wyleczenia. 

Niektórzy pacjenci doświadczają jedynie retinopatii nieproliferacyjnej: w tej postaci także następują wylewy śródsiatkówkowe i tworzą się mikronaczyniaki, ale widzenie pozostaje prawidłowe.

Normalizacja parametrów glikemii zmniejsza ryzyko powikłań okulistycznych w cukrzycy. Pod kontrolą trzeba mieć także poziom gospodarki lipidowej (cholesterol), ciśnienie tętnicze krwi oraz stan nerek. 

Czy retinopatia cukrzycowa może być leczona laserem?

Retinopatia podlega laseroterapii, jest to jednak inny rodzaj zabiegu niż laserowa korekcja wady wzroku. Możliwe, że zabieg laserowego leczenia retinopatii cukrzycowej przeprowadzony z sukcesem umożliwi Ci poddać nie się laserowej korekcji wady wzroku. Problemy ze wzrokiem indukowane przez cukrzycę mogą bowiem iść w parze z wadami refrakcji – krótkowzrocznością, nadwzrocznością czy astygmatyzmem.

 

Artykuł Partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *