Zioła

Żywokost lekarski i olej z żywokostu – zastosowanie i wskazania

Żywokost lekarski staje się coraz popularniejszy. Podobnie rzecz ma się jeśli chodzi o olej z żywokostu. Chociaż stwierdzenie, że żywokost – znany też pod nazwami żywy gnat i kosztywał – staje się popularniejszy, nie do końca odpowiada rzeczywistości. On na nowo staje się popularny i można powiedzieć, że wraca do łask. Gdyż był stosowany od zawsze, tylko przez pewien czas popadł w zapomnienie.

Jak wygląda żywokost lekarski?

Jest to roślina wieloletnia. Jego cechą charakterystyczną jest dobre rozgałęziony korzeń, który jest duży i ma czarny kolor. Łodyga żywokostu jest natomiast prosta, ale odchodzi od niej wiele odgałęzień i liści. Liście są duże, mają lancetowaty kształt. Na łodydze z liśćmi można zauważyć niewielkie, szorstkie włoski. Oprócz liści, roślina ta ma też kwiaty. One z kolei przypominają trochę rurki lub dzwonki i mają czerwono – fioletowy kolor. Jeśli chodzi o zapach, to można określić go jako słodki.

Uprawa i zbiory żywokostu

Żywokost rośnie w Polsce i najłatwiej można go spotkać na terenach podmokłych i wilgotnych. Skoro występuje w Polsce, to można spotkać go także w Europie. Oprócz Europy rośnie także w Azji i Ameryce Północnej. Można go uprawiać z nasion, ale także z sadzonek. Występuje on w stanie dzikim, ale coraz częściej zakłada się specjalne uprawy, skąd pozyskuje się go w celu przetworzenia. Żywokost nie jest specjalnie wymagający, należy tylko zapewnić mu odpowiednią (dużą) wilgotność.

Zbiory żywokostu mają miejsce wczesną wiosną lub późną jesienią. Zbiera się najczęściej korzenie, które później poddawane są suszeniu. Dobrze wysuszony korzeń żywokosty jest czarny, ale ma biały (jasny) środek. Wysuszony korzeń charakteryzuje się też sporą twardością.

Nie tylko korzeń żywokostu

Najwięcej właściwości leczniczych ma korzeń rośliny. To właśnie z niego wytwarza się najczęściej olej żywokostowy lub maść. To z korzenia otrzymuje się alantoinę, która jest pochodną mocznika. Odpowiada ona za pobudzenie regeneracji i przyspieszenie gojenia się ran. Ale oprócz korzenia, właściwości lecznicze są także w liściach i kwiatach rośliny.

Co jest w środku?

Niezwykle interesujące jest to, co zawiera korzeń żywokostu. W jego skład wchodzi aż do 15% związków śluzowych. Dodatkowo zawiera garbniki, kwasy fenolowe oraz do 1% alantoiny. Oprócz tego w jego składzie są pektyny i triterpeny. Te naturalne środki są niezwykle korzystne dla naszego organizmu i mogą być wykorzystane w leczeniu wielu schorzeń.

Co można leczyć żywokostem

Teraz pora przedstawić to co najważniejsze, czyli na co, na jakie schorzenia można używać korzenia żywokostu. Jego zastosowanie jest bardzo szerokie, gdyż można go stosować do przyspieszenia gojenia się ran i złamań. Doskonale spisuje się podczas leczenia zwichnięć i chroni przed powstawaniem brzydkich blizn. Dodatkowo ma działanie przeciwzapalne, zmiękcza skórę i działa ściągająco. Bierze też udział w wytwarzaniu kostniny. Leczy się nim rany, które trudno się goją, owrzodzenia, a nawet odmrożenia. Żywokost stosowany jest w wielu formach. Mamy olej żywokostowy, maść żywokostową, dodawany jest też do różnych maści, czy kosmetyków do pielęgnacji.

Można go z powodzeniem stosować do leczenia dolegliwości bólowych, w tym bólu kości, kręgosłupa, stawów. Cenią sobie go bardzo osoby ze schorzeniami reumatycznymi, gdyż przynosi ulgę. Stosują go też sportowcy aby leczyć zwichnięcia czy stłuczenia. Jest przydatny w przypadku leczenia złamań i stosowany przez osoby chore na osteoporozę. Jednak najczęściej i najchętniej stosowany jest do leczenia ran, które bardzo trudno się goją. Także leczenie owrzodzeń i odleżyn jest łatwiejsze z wykorzystaniem żywokostu i środków, w których składzie się znajduje.

Maść żywokostowa – na co stosować

Maść z żywokostu, o której już wspomnieliśmy, warto omówić szerzej. Maść żywokostowa jest bowiem bardzo chętnie używana, gdyż jej działanie zostało wielokrotnie potwierdzone. Jest ona naturalnym lekarstwem i dlatego jest tak chętnie stosowana. Maść z żywokostu ma działanie:

  • przeciwzapalne,
  • przyspieszające regenerację,
  • przeciwbólowe,
  • przeciwobrzękowe

Wszystko to dlatego, że w swoim składzie maść żywokostowa zawiera alantoinę, witaminy, mikroelementy oraz kwasy organiczne i sapoiony. Te ostatnie wzmacniają działanie alantoiny i przez to wzmacniają działanie maści żywokostowej.

Kiedy stosować maść żywokostową?

Maść tę można stosować w przypadku leczenia bólu pleców, które jest wywołane przez napięcie mięśni oraz schorzeń wywołanych przez zwyrodnienia kręgosłupa. Dodatkowo stosuje się ją w przypadku bólu mięśni i stawów. Osoby cierpiące na schorzenia reumatyczne i stosujące takie maści zauważyły, że znacznie zmniejszyła się poranna sztywność stawów. To automatycznie pozwala na ograniczenie stosowania syntetycznych środków przeciwzapalnych.

Warto zastosować ją w przypadku urazów związanych ze stłuczeniami i zwichnięciami. Co więcej, nadaje się także do leczenia złamań. Ma bowiem, oprócz właściwości przeciwzapalnych i przeciwbólowych, właściwości odpowiadające za przyspieszenie regeneracji. Przeprowadzono badania w wyniku których udowodniono, że skręcona kostka leczy się szybciej kiedy stosujemy maść żywokostową.

Należy wiedzieć, że stosowanie maści z żywokostu nie jest ograniczone tylko do dolegliwości bólowych. Doskonale sprawdza się ona w przypadku leczenia chorób skóry. Leczenie atopowego zapalenia skóry, trądziku, czy przyspieszanie gojenia się ran są z kolejnymi obszarami, w których jej stosowanie przynosi bardzo dobre efekty. Można ją też stosować do pielęgnacji skóry. Ma bowiem właściwości łagodzące i nawilżające, więc osoby z przesuszoną cerą mogą ją stosować bez obaw.

Maść z żywokostu – przeciwwskazania

Pomimo, że maść z żywokostu ma takie cudowne właściwości, warto znać przeciwwskazania do jej stosowania. Nie powinniśmy jej stosować, jeśli cierpimy na nadwrażliwość na któryś z jej składników. Nie należy używać jej bezpośrednio na otwarte rany. Należy dbać o odpowiednie dawkowanie w przypadku kobiet w ciąży i dzieci. W takim przypadku nie należy jej aplikować zbyt często. Uważa się, że bezpieczna dawka dla osób z tych grup to dwa użycia dziennie.

Jak zrobić maść z żywokostu? Prosty przepis

Każdy może bez problemu wykonać taką maść w domu. Trzeba tylko mieć korzeń żywokostu, który trzeba dokładnie zmielić. Do tak otrzymanej substancji należy dodać 40% alkohol. Na 500 ml żywokostu należy dodać 200 – 250 ml alkoholu. Później dodajemy 500 ml gliceryny. Całość musi odstać przez trzydzieści dni. Po tym czasie należy odcedzić całość i w kąpieli wodnej zmieszać odcedzony płyn z tłuszczem. Tłuszczem może być wazelina kosmetyczna, olej kokosowy, smalec, tłuszcz z gęsi.

Oczywiście można też stosować nalewki z zalanego alkoholem żywokostu, ale nie do picia, tylko do smarowania. Najwygodniejszym sposobem jest jednak zakup gotowej maści żywokostowe.

A może olej żywokostowy z gojnikiem?

Maść to nie jedyne lekarstwo z żywokostu jakie możemy stosować. Bardzo popularny jest także olej żywokostowy. Olej ten doskonale sprawdza się do leczenia zwichnięć, złamań, stłuczeń, rwy kulszowej, bolących stawów, leczenia ran. Czyli do tego samego do czego używa się np. maści żywokostowej. Dodatkowo olej żywokostowy doskonale nadaje się do stosowania jako kosmetyk i można nim pielęgnować skórę twarzy, rąk, nóg. Doskonale zwalcza zmarszczki, napina pomarszczoną skórę, likwiduje przebarwienia.

W przypadku stosowania go w schorzeniach kręgosłupa należy go wcierać w jego okolicę do trzech razy dziennie. Olej ma wysokie właściwości penetrujące i dociera do krążków międzykręgowych. Krążki te pod jego wpływem stają się bardziej elastyczne i grubsze. Dzięki temu powiększają się odstępy między kręgami, co wpływa na zanik ucisku na nerwy. W wyniku czego można odczuć ulgę, gdyż ból kręgosłupa przestaje być dokuczliwy, a często nawet ustępuje.

Olej żywokostowy z gojnikiem stosuje się też do leczenia bólu kolan, stawów, barków. I stosuje się go niezależnie od wieku. Stosują go sportowcy, jak i osoby dojrzałe zmagające się z dolegliwościami bólowymi. Można też stosować go do leczenia blizn a nawet żylaków.

Co to jest gojnik używany do oleju żywokostowego?

Olej żywokostowy z gojnikiem to olej z żywokostu z dodatkiem oleju z gojnika. Gojnikiem natomiast nazywamy szałwię tybetańską, zwaną także herbatą górską. Występuje ona najczęściej z daleka od cywilizacji, na terenach powyżej 1000 metrów nad poziomem morza. Jest on źródłem wielu składników mineralnych, zwalcza wolne rodniki, reguluje ciśnienie krwi, wzmacnia układ odpornościowy, usuwa toksyny z organizmu, a nawet uważany jest za afrodyzjak. Więc jego połączenie z olejem żywokostowym sprawia, że sam olej staje się znacznie skuteczniejszy. Dostępny w sprzedaży olej żywokostowy z gojnikiem, zawiera w swoim składzie właśnie szałwię tybetańską. W zależności od producenta, gojnik stanowi nawet 30% składu.

Gdzie kupić produkty z żywokostu?

Kupno produktów z żywokostu nie jest trudne. Z racji tego, że żywokost lekarski jest tak popularny można go łatwo kupić. W aptece, drogerii a nawet w internecie można bez problemu znaleźć sam żywokost, maść z żywokostu, olej z żywokostu z gojnikiem itd. Wystarczy tylko dobrze poszukać, by bez problemu znaleźć takie produkty. Można je też kupić klikając na zdjęcia znajdujące się w tym artykule, lub klikając w poniższe linki:

3 myśli na temat “Żywokost lekarski i olej z żywokostu – zastosowanie i wskazania

  • Świetny wpis dodam że olej z żywokostu daje mi ulgę w bólu kręgosłupa i to naprawdę działa!!!

    Odpowiedz
  • Moja babcia stosuje maść żywokostową i przestała uskarżać się na bóle stawów. To musi działać.

    Odpowiedz
  • Miałam na palcu u nogi odnawiającą się torbiel okołostawową (ok. 2 cm długości a grubości małego palca). Trwało to ok. roku. Od pół roku smaruję regularnie 2 x dz. olejem żywokostowym z gojnikiem i torbieli od tego czasu nie ma!!!! Została tylko jeszcze mała kropka wielkości ukłucia szpilką.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *