Zioła

Rumianek właściwości i zastosowanie w dbaniu o zdrowie oraz wygląd

Rumianek, a właściwie rumianek pospolity, jest najbardziej znaną rośliną leczniczą. Z racji tego, że jest tak bardzo popularną i łatwą w uprawie rośliną, jest też bardzo często stosowana. Można powiedzieć, a całą odpowiedzialnością, że rumianek pospolity stosowany jest od wieków. Już w starożytności znano jego właściwości lecznicze i intensywnie z nich korzystano.

Rumianek dodatkowo jest bardzo ładną rośliną i może z powodzeniem pełnić role ozdobne. Jeśli natomiast chodzi o właściwości lecznicze rumianku, to zbiera się i stosuje jego koszyczki kwiatowe. Rumianek zbiera się najczęściej ręcznie i robi się to stopniowo. Zbiera się tylko dojrzałe koszyczki kwiatowe. Nie można zebrać całości od razu, gdyż poszczególne koszyczki kwiatowe dojrzewają w różnych okresach. Rumianek kwitnie od maja do września.

Rumianek pospolity i jego zastosowanie

Rumianek jest tak niezwykle popularny, gdyż posiada niezwykle szerokie spektrum działania. Jest z powodzeniem stosowany zarówno przez przemysł kosmetyczny jak i medyczny. Jeśli chodzi o właściwości lecznicze to warto wspomnieć o właściwościach:

 • przeciwzapalnych,
 • rozkurczających,
 • przeciwbakteryjnych.

Rumianek przyspiesza gojenie się ran. Jest stosowany w stanach zapalnych błoń śluzowych oraz skóry. Używa się go także do inhalacji.

Oczywiście medyczne zastosowanie rumianku to nie wszystko. Znalazł też zastosowanie w kosmetyce. Jest składnikiem wielu produktów kosmetycznych. Znaleźć można go w:

 • płynach do kąpieli,
 • mydłach,
 • szamponach,
 • kremach.

Rumianek w kosmetyce i medycynie

Jeśli chodzi o zastosowanie rumianku w kosmetyce to można go stosować do pielęgnacji niemal całego ciała. Preparaty mające w swoim składzie rumianek stosuje się do pielęgnacji twarzy, włosów, oczu a także skóry. Dzieje się tak, gdyż właściwości rumianku można doskonale dobrać do potrzeb. I tak:

 • Stosując rumianek na twarz możemy nim zwalczać z powodzeniem trądzik. Doskonale nadaje się także do odświeżania skóry twarzy i usuwania martwego naskórka. Preparaty zawierające rumianek doskonale nadają się do peelingu. Rumianek na twarz ma działanie łagodzące i odświeżające. Okłady z rumianku mogą pomóc zniwelować rumień skóry. W przypadku twarzy rumianek ma działanie kojące, regenerujące i lecznicze.
 • Stosując rumianek na włosy najczęściej używamy go w formie szamponu. Watro szukać takich szamponów, które w swoim składzie mają rumianek. Działanie rumianku na włosy to nie tylko zwalczanie łupieżu. To także zapobieganie przetłuszczaniu i odżywianie cebulek włosowych. UWAGA! Warto pamiętać o tym, że rumianek ma silne działanie rozjaśniające i może bardzo rozjaśnić włosy. Dlatego najlepiej stosować go do włosów w kolorze blond.
 • Stosując rumianek na skórę używamy go w celu pielęgnacji oraz leczenia. Rumianek w połączeniu z witaminą C zwalcza bowiem wolne rodniki. Dzięki temu przyczynia się do hamowania procesów starzenia. Ma działanie antyseptyczne i doskonale łagodzi wszelkiego rodzaju podrażnienia skóry. Stosowany jest też w procesie gojenia ran, który to proces znacznie przyspiesza. Rumianek wpływa też pozytywnie na regenerację skóry. Koi też wszelkiego rodzaju podrażnienia skóry.
 • Stosując rumianek na oczy łagodzimy zapalenie spojówek. Dzieje się tak dlatego, że rumianek ma działanie przeciwzapalne i antyseptyczne. Hamuje też wydzielanie histaminy. Dzięki temu kompresy na oczy mogą zdziałać naprawdę wiele. Bardzo często jest stosowany przez alergików i osoby zmagające się z uczuleniami.

Jak doskonale widać w przypadku rumianku zacierają się, a raczej przenikają i uzupełniają się sposoby jego używania. Używając go jako kosmetyku, jednocześnie korzystamy z jego właściwości zdrowotnych. Dzieje się tak dlatego, że rumianek właściwości lecznicze ma bardzo szerokie.

Rumianek do picia – ogromna popularność naparów z rumianku

Picie rumianku jest coraz popularniejsze. Nikogo, kto zna działanie rumianku, to nie dziwi. Herbatki z rumianku i napary są coraz popularniejsze i chętniej po nie sięgamy. Dzięki temu, że jest to całkowicie naturalny środek, jego stosowanie nie ma żadnych skutków ubocznych. Herbatka z rumianku doskonale sprawdza się w leczeniu:

 • Bezsenności i problemów z zasypianiem. Rumianek pozwala się rozluźnić, odprężyć i uspokoić. Dzięki temu picie herbatki rumiankowej przed snem, ułatwia zasypianie.
 • Bólu brzucha. Rumianek do picia to doskonały środek stosowany do walki ze wzdęciami, kolkami jelitowymi, bólami brzucha. Ma właściwości wiatropędne i przynosi ulgę, kiedy męczą nas wszelkiego rodzaju problemy natury gastrycznej.
 • Schorzeń związanych z trawieniem i chorobą wrzodową. Pijąc rumianek wspomagamy nasz układ trawienny. Rumianek rozluźnia mięśnie gładkie, zbawiennie wpływa na przewody żółciowe. Działa przeciwzapalnie na żołądek i wątrobę. Herbata z rumianku doskonale wpływa na trawienie i warto ją pić nie tylko po obfitych posiłkach, ale nawet po niewielkich przekąskach.
 • Kamieni nerkowych i pęcherza moczowego. Rozluźnia mięśnie gładkie i często ułatwia usuwanie piasku i małych kamieni z organizmu.
 • Infekcji jamy ustnej. Picie herbatki z rumianku i płukanie nią jamy ustnej przynosi ulgę po zabiegach stomatologicznych, w przypadku bólu gardła, pojawieniu się aft itd. Działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie na błony śluzowe. Warto, więc w przypadku bólu gardła przepłukać je letnią, rumiankową herbatą. Od razu można poczuć ulgę.

Przepis na napar z rumianku

Przygotowanie naparu z rumianku jest bardzo proste. Wystarczy łyżkę kwiatów rumianku wsypać do kubka lub szklanki i zalać gorącą wodą. Całość przykryć talerzykiem przynajmniej na 10 minut. Po tym czasie można pić taki napar z rumianku. Napar taki może być też stosowany:

 • zewnętrznie na skórę,
 • włosy (uwaga rumianek rozjaśnia włosy!),
 • do przemywania oczu,
 • do przemywania ran,
 • do płukania jamy ustnej,
 • do leczenia bólu brzucha,
 • do picia z przyjemnością.

I do tego ostatniego wszystkich namawiamy. Systematyczne picie naparu z rumianku może sprawić, że nasz organizm zacznie lepiej funkcjonować.

One thought on “Rumianek właściwości i zastosowanie w dbaniu o zdrowie oraz wygląd

 • Stosuje rumianek codziennie i jestem zachwycona tym jak dobrze działa

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *