PolecanePorady

Jakie leki zabrać do Turcji?

Wybierając się na wakacje warto zastanowić się nad tym, jakie lekarstwa należy zabrać ze sobą. Często wakacje są na drugim końcu świata i warto o tym pamiętać. Wydawać by się mogło, że wszędzie bez problemu kupimy dane lekarstwo. Tak niestety nie musi być. I właśnie dlatego warto zapakować odpowiednie lekarstwa.

Jak kupić lekarstwa w Turcji?

W Turcji bez problemu kupimy każde znane lekarstwo. I kupimy je nawet, jeśli nie posiadamy recepty. Tak, lekarstwa w Turcji możemy kupować bez recepty. Kupujemy je oczywiście w aptece. Aptek w Turcji jest bardzo wiele, można odnieść wrażenie, że są na każdym kroku. Chcąc znaleźć aptekę szukajmy wielkich, czerwonych liter E. Litera E jest skrótem od słowa ECZANE, czyli apteka.

Warto wiedzieć o tym, że w tureckiej aptece można kupić nie tylko lekarstwa. Są tutaj także kosmetyki, artykuły drogeryjne, artykuły dla dzieci, a czasem nawet produkty spożywcze. Nie musimy się obawiać bariery językowej, gdyż w większości aptek porozumiemy się, jeśli nie po angielsku, to na migi. I to może być odrobinę groźne. Jeśli chodzi o popularne lekarstwa, porozumiemy się bez trudu, ale w przypadku jakichś specjalistycznych środków, może zajść jakaś pomyłka. Dlatego też osoby leczące choroby przewlekłe i przyjmujące systematycznie lekarstwa, powinny zabrać je z kraju. Oczywiście, kiedy skończy się nam jakieś lekarstwo, wystarczy, że weźmiemy ze sobą opakowanie i bez problemu kupimy je w tureckiej aptece.

Jakie lekarstwa zabrać ze sobą na wakacje do Turcji?

Wybierając się na wakacje do Turcji warto zabrać ze sobą lekarstwa, które przyjmujemy systematycznie. Dzięki temu nie będziemy musieli szukać apteki. Mając własne lekarstwa czujemy się bezpieczniej i nie przerywamy kuracji. Ale oprócz lekarstw, które przyjmujemy na co dzień, warto zabrać także inne leki. W naszej podręcznej apteczce powinny się znaleźć np.:

 • Tabletki od bólu gardła. To może się wydawać dziwne, ale ból gardła dotyka większości turystów. Dzieje się tak z wielu przyczyn. Ustawiona zbyt niska temperatura klimatyzacji, zimne napoje sprawiają, że może pojawić się ból gardła. Najczęściej nie jest on niebezpieczny. Jest tylko niewygodny i powoduje dyskomfort. Dlatego warto mieć ze sobą tabletki, lub preparaty od bólu gardła. Mogą się bardzo przydać.
 • Środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe lub przeciwzapalne. Jeśli zacznie nas boleć gardło, jest szansa, że zaczniemy odczuwać objawy przeziębienia. W takim przypadku warto mieć w apteczce odpowiednie środki. Jeśli chodzi o środki przeciwbólowe, to każdego może boleć głowa. A nie ma nic gorszego, niż ból głowy na wakacjach. Warto, więc odpowiednio wcześnie o tym pomyśleć.
 • Plastry i bandaże. Skaleczyć można się zawsze i wszędzie. Nawet na wakacjach. Dlatego warto mieć ze sobą zestaw plastrów. Przydają się w przypadku skaleczeń lub otarć. Na otarcia bardzo często narażone są nasze stopy. Czy to przez niewygodne obuwie, czy bose bieganie po plaży. Zawsze możemy się skaleczyć, czy nawet skręcić np. kostkę. Dlatego warto mieć zestaw plastrów i jakiś bandaż. Nie ważą one dużo, a w sytuacji krytycznej są bardzo przydatne.
 • Lekarstwa przeciwskurczowe i przeciwbakteryjne. Przydatne w przypadku problemów żołądkowych. Może się bowiem tak zdarzyć, że pojawią się dolegliwości żołądkowe. Nie każdy, bowiem tak samo reaguje na jedzenie jakie otrzymuje. Warto wiedzieć, że w porównaniu z Egiptem, w Turcji dolegliwości żołądkowe są znacznie rzadsze i mniej uciążliwe. Ale warto mieć coś, co przyniesie nam ulgę.
 • Wapno i maść lub krem na ukąszenia. Bez obaw. Chodzi o ukąszenia komarów. Tak, niestety w niektórych rejonach Turcji występują komary. Aby więc nie drapać się ciągle po ich ugryzieniach warto zabrać ze sobą odpowiednie maści i wapno.

Oczywiście wszystkie te lekarstwa można kupić na miejscu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że ceny lekarstw, zwłaszcza w miejscowościach turystycznych, są często wyższe niż w kraju. Dlatego lepiej mieć je ze sobą i… nie korzystać, jeśli nie będzie takiej potrzeby. Te lekarstwa nie zajmą wiele miejsca, a mogą sprawić, że wakacje w Turcji będą znacznie przyjemniejsze.

4 myśli na temat “Jakie leki zabrać do Turcji?

 • Chętnie bym tam pojechała na wakacje ? ☀ ⛱

  Odpowiedz
 • Właśnie na wakacje do Turcji jadę bo lira tanio stoi i się opłaca na wakacje jechać bo będzie tanio. Taka lista bardzo mi się przyda.

  Odpowiedz
  • Zazdroszczę ? też bym pojechał urlopu już nie mam ?

   Odpowiedz
 • Ja już w sobotę wylatuje a lekarstwa już zapakowałam i wpis świetny ?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *