Porady

Jak naturalnie rozpuścić kamienie nerkowe

Każdy, kto choć raz chorował na kamicę nerkową zrobi wszystko, aby to się nie powtórzyło. Tworzące się w nerkach lub drogach moczowych kamienie mogą źródłem przeszywającego bólu. Zwłaszcza kiedy zaczną swoją wędrówkę do pęcherza. Kamienie nerkowe mogą mieć różne rozmiary. Mogą mieć średnicę sięgającą nawet 2 centymetrów. Ale mogą występować też w postaci piasku, lub niemal niewidocznych drobin. Należy pamiętać o tym, że duże kamienie nerkowe mogą doprowadzić do zablokowania miedniczek lub kanalików nerkowych.

Rodzaje kamieni nerkowych.

Najczęściej spotykane są kamienie wapniowe. Pojawiają się one w wyniku spożywania produktów zawierających duże ilości wapnia i szczawianu. Osoby cierpiące z powodu kamieni wapniowych powinny ograniczyć spożywanie: herbaty, pieprzu, rabarbaru, orzechów, szpinaku, kakao gdyż te produkty zawierają dużo szczawianów. Oprócz kamieni wapniowych można spotkać kamienie struwitowe, moczanowe i cystynowe, które są najrzadziej występującymi kamieniami.

Po co rozpuszczać kamienie nerkowe?

Rozpuszczanie kamieni nerkowych ma na celu ich zmniejszenie i łatwiejsze wydalenie z organizmu. To oczywiste, że mniejsze kamienie o wielkości piasku łatwiej jest wysikać i nie powodują one bólu podczas opuszczania organizmu. Mniejsze kamienie to mniejsze ryzyko zablokowania miedniczek i kanalików nerkowych. Dlatego warto zainteresować się naturalnymi metodami rozpuszczania kamieni nerkowych.

Naturalne metody na kamienie nerkowe

Skoro kamienie w nerkach tworzą się całkowicie naturalnie, to można w naturalny sposób starać się ich pozbyć. W tym celu warto sięgać po naturalne środki, których zadaniem jest usunięcie nadmiaru kwasu moczanowego z organizmu. Doskonale do tego celu nadaje się:

 • Babka lancetowata, którą warto spożywać w formie naparu lub herbatki. W tym celu należy babkę lancetowatą i macierzankę zmieszać w równych ilościach i zalać wodą. Picie takiej herbatki na kamienie moczowe jest znane od bardzo dawna. Zioła na kamienie moczowe są bardzo skuteczne i można je stosować bezpiecznie. Zaleca się picie tej herbatki do 4 razy dziennie.
 • Mniszek lekarski i wąsy kukurydzy są bardzo skuteczne w walce z kamieniami nerkowymi. Mają one działanie moczopędne i w połączeniu z koprem włoskim, pokrzywą i słomą owsianą nadają się do przygotowania herbaty rozpuszczającej kamienie nerkowe. Zioła te należy połączyć w równych proporcjach, np. po 5 dkg i dobrze wymieszać. Następnie pół łyżeczki tej mieszanki ziołowej należy wrzucić do dzbanka i zalać litrem wrzącej wody. Całość należy odstawić na 20 minut uprzednio przykrywając naczynie pokrywką. Herbatę pijemy rano i wieczorem. Aby nie przeszkadzały nam fusy można ją przecedzić, albo nalewać przez sitko.
 • Zielona pietruszka. Można ją jeść, lub przygotować z niej napar. W tym celu należy posiekać cztery pęczki zielonej pietruszki, najlepiej z gospodarstwa ekologicznego, wrzucić do żaroodpornego naczynia i zalać litrem wrzątku. Całość doprowadzić do wrzenia i gotować przez 5 minut. Zostawić do ostygnięcia. Pijemy jedną porcję naparu dziennie i przechowujemy go w lodówce.
 • Niedocenianą rośliną pomocną w walce z kamieniami nerkowymi jest rzepik. Ziele rzepiku doskonale sprawdza się w leczeniu związanych z układem moczowym. Ma działanie moczopędne, przeciwzapalne, antybakteryjne oraz odkażające. Może być stosowany zarówno do okładów, przemywania skóry jak i wewnętrznie jako napar lub herbatka. Mieszanka składająca się z rzepiku pospolitego, wilżyny ciernistej, tasznika pospolitego i liści brzozy (w ilości po 20 g) pomaga znakomicie w walce z kamieniami nerkowymi. Aby otrzymać herbatkę należy zioła zalać wrzącą wodą i pozostawić na minutę do naciągnięcia. Rzepik można też kupić w formie gotowych herbatek i stosować zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

Nie każdy wie, że rzepik nie w gwarze ludowej nazywany jest „zdrowiem całego świata” i „królem wszystkich ziół”.

To oczywiście nie są wszystkie zioła na kamienie nerkowe. Jednak są to jedne z najpopularniejszych, najłatwiej dostępnych i najlepiej działających ziół w przypadku kamieni nerkowych. Mają działanie moczopędne i mogą skutecznie rozpuszczać kamienie nerkowe. Są to najlepsze, naturalne metody na kamienie nerkowe. Ich systematycznie stosowanie może uchronić nas przed nawrotem kamicy nerkowej.

zdjęcie: wikimedia.org

4 myśli na temat “Jak naturalnie rozpuścić kamienie nerkowe

 • Zastanawiam się, w którym momencie trzeba się skonsultować z lekarzem? Ostatnio się okazało, że moja mama ma kamicę nerkową i zastanawiałam się czy to dziedziczne. Szukam jakiś informacji w internecie na ten temat.

  Odpowiedz
  • Jeżeli podejrzewa się możliwość pojawienia się kamieni nerkowych zawsze warto to skonsultować z lekarzem. Im wcześniej to zrobimy tym lepiej.

   Odpowiedz
 • Wg mojego lekarza u mnie kamica nerkowa była spowodowana piciem za małej ilości płynów. Odkąd pamiętam zawsze tyle piłam. W zaleceniach dostałam „zmuszanie” się do picia co najmniej 8 szklanek dziennie, do tego nasiadówki i zażywanie ginjalu. Na szczęście obyło się bez leczenia technikami inwazyjnymi.

  Odpowiedz
 • a ja tam regularnie pije sobie rozpuszczoną w wodzie fitolizynę i dbam o moje nerki. nie chcę doprowadzić do tego że zgromadzą mi się tam kamienie. to by było coś strasznego.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *