Jak naturalnie rozpuścić kamienie nerkowe

Każdy, kto choć raz chorował na kamicę nerkową zrobi wszystko, aby to się nie powtórzyło. Tworzące się w nerkach lub drogach moczowych kamienie mogą źródłem przeszywającego bólu. Zwłaszcza kiedy zaczną swoją wędrówkę do pęcherza. Kamienie nerkowe mogą mieć różne rozmiary. Mogą mieć średnicę sięgającą nawet 2 centymetrów. Ale mogą występować też w postaci piasku, lub niemal niewidocznych drobin. Należy pamiętać o tym, że duże kamienie nerkowe mogą doprowadzić do zablokowania miedniczek lub kanalików nerkowych.

Rodzaje kamieni nerkowych.

Najczęściej spotykane są kamienie wapniowe. Pojawiają się one w wyniku spożywania produktów zawierających duże ilości wapnia i szczawianu. Osoby cierpiące z powodu kamieni wapniowych powinny ograniczyć spożywanie: herbaty, pieprzu, rabarbaru, orzechów, szpinaku, kakao gdyż te produkty zawierają dużo szczawianów. Oprócz kamieni wapniowych można spotkać kamienie struwitowe, moczanowe i cystynowe, które są najrzadziej występującymi kamieniami.

Po co rozpuszczać kamienie nerkowe?

Rozpuszczanie kamieni nerkowych ma na celu ich zmniejszenie i łatwiejsze wydalenie z organizmu. To oczywiste, że mniejsze kamienie o wielkości piasku łatwiej jest wysikać i nie powodują one bólu podczas opuszczania organizmu. Mniejsze kamienie to mniejsze ryzyko zablokowania miedniczek i kanalików nerkowych. Dlatego warto zainteresować się naturalnymi metodami rozpuszczania kamieni nerkowych.

Naturalne metody na kamienie nerkowe

Skoro kamienie w nerkach tworzą się całkowicie naturalnie, to można w naturalny sposób starać się ich pozbyć. W tym celu warto sięgać po naturalne środki, których zadaniem jest usunięcie nadmiaru kwasu moczanowego z organizmu. Doskonale do tego celu nadaje się:

 • Babka lancetowata, którą warto spożywać w formie naparu lub herbatki. W tym celu należy babkę lancetowatą i macierzankę zmieszać w równych ilościach i zalać wodą. Picie takiej herbatki na kamienie moczowe jest znane od bardzo dawna. Zioła na kamienie moczowe są bardzo skuteczne i można je stosować bezpiecznie. Zaleca się picie tej herbatki do 4 razy dziennie.
 • Mniszek lekarski i wąsy kukurydzy są bardzo skuteczne w walce z kamieniami nerkowymi. Mają one działanie moczopędne i w połączeniu z koprem włoskim, pokrzywą i słomą owsianą nadają się do przygotowania herbaty rozpuszczającej kamienie nerkowe. Zioła te należy połączyć w równych proporcjach, np. po 5 dkg i dobrze wymieszać. Następnie pół łyżeczki tej mieszanki ziołowej należy wrzucić do dzbanka i zalać litrem wrzącej wody. Całość należy odstawić na 20 minut uprzednio przykrywając naczynie pokrywką. Herbatę pijemy rano i wieczorem. Aby nie przeszkadzały nam fusy można ją przecedzić, albo nalewać przez sitko.
 • Zielona pietruszka. Można ją jeść, lub przygotować z niej napar. W tym celu należy posiekać cztery pęczki zielonej pietruszki, najlepiej z gospodarstwa ekologicznego, wrzucić do żaroodpornego naczynia i zalać litrem wrzątku. Całość doprowadzić do wrzenia i gotować przez 5 minut. Zostawić do ostygnięcia. Pijemy jedną porcję naparu dziennie i przechowujemy go w lodówce.
 • Niedocenianą rośliną pomocną w walce z kamieniami nerkowymi jest rzepik. Ziele rzepiku doskonale sprawdza się w leczeniu związanych z układem moczowym. Ma działanie moczopędne, przeciwzapalne, antybakteryjne oraz odkażające. Może być stosowany zarówno do okładów, przemywania skóry jak i wewnętrznie jako napar lub herbatka. Mieszanka składająca się z rzepiku pospolitego, wilżyny ciernistej, tasznika pospolitego i liści brzozy (w ilości po 20 g) pomaga znakomicie w walce z kamieniami nerkowymi. Aby otrzymać herbatkę należy zioła zalać wrzącą wodą i pozostawić na minutę do naciągnięcia. Rzepik można też kupić w formie gotowych herbatek i stosować zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

Nie każdy wie, że rzepik nie w gwarze ludowej nazywany jest „zdrowiem całego świata” i „królem wszystkich ziół”.

To oczywiście nie są wszystkie zioła na kamienie nerkowe. Jednak są to jedne z najpopularniejszych, najłatwiej dostępnych i najlepiej działających ziół w przypadku kamieni nerkowych. Mają działanie moczopędne i mogą skutecznie rozpuszczać kamienie nerkowe. Są to najlepsze, naturalne metody na kamienie nerkowe. Ich systematycznie stosowanie może uchronić nas przed nawrotem kamicy nerkowej.

zdjęcie: wikimedia.org

4 myśli na temat “Jak naturalnie rozpuścić kamienie nerkowe

 • 23 października 2017 o 11:13
  Permalink

  Zastanawiam się, w którym momencie trzeba się skonsultować z lekarzem? Ostatnio się okazało, że moja mama ma kamicę nerkową i zastanawiałam się czy to dziedziczne. Szukam jakiś informacji w internecie na ten temat.

  Odpowiedz
  • 23 października 2017 o 11:50
   Permalink

   Jeżeli podejrzewa się możliwość pojawienia się kamieni nerkowych zawsze warto to skonsultować z lekarzem. Im wcześniej to zrobimy tym lepiej.

   Odpowiedz
 • 28 czerwca 2018 o 13:47
  Permalink

  Wg mojego lekarza u mnie kamica nerkowa była spowodowana piciem za małej ilości płynów. Odkąd pamiętam zawsze tyle piłam. W zaleceniach dostałam „zmuszanie” się do picia co najmniej 8 szklanek dziennie, do tego nasiadówki i zażywanie ginjalu. Na szczęście obyło się bez leczenia technikami inwazyjnymi.

  Odpowiedz
 • 31 lipca 2018 o 02:56
  Permalink

  a ja tam regularnie pije sobie rozpuszczoną w wodzie fitolizynę i dbam o moje nerki. nie chcę doprowadzić do tego że zgromadzą mi się tam kamienie. to by było coś strasznego.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *