Porady

Jak dbać o zęby

Może się wydawać, że dbanie o jamę ustną to czynność banalna. W praktyce jednak, jak z wieloma rzeczami, to trudniejsze, niż myślimy. Większość z nas robi to źle! Pora, więc dokładniej omówić temat. Na początek coś, co często lekceważymy, a może okazać się przełomowe, jeśli zaczniemy to robić, czyli… Nitkowanie!

Nitkowanie

Nitkowanie służy do czyszczenia zębów w miejscach, do których nie dociera szczoteczka. Takimi obszarami są kieszonki (przestrzenie między zębami) i wszędzie tam, gdzie trudno dotrzeć szczoteczką do zębów.

Najpierw należy nitkować zęby, a następnie używać szczoteczki do zębów. Jeśli zrobisz odwrotnie, możesz przegapić kilka miejsc między zębami. Osady, które tam zostaną mogą zamienić się w płytkę nazębną. Jeśli płytka nazębna nie zostanie usunięta na czas, spowoduje ona psucie się zębów i zakończy się chorobą przyzębia lub dziąseł.

Nitkowanie może usunąć cząsteczki jedzenia, które utknęły między zębami podczas jedzenia.  Nitkowanie może też pomóc w utrzymaniu zdrowia układu sercowo-naczyniowego, a także, co oczywiste, zdrowia zębów. Regularne nitkowanie może pomóc w zapobieganiu udarowi lub zawałowi serca. To bardzo dobry powód, dla którego nitkowanie powinno być częścią codziennej higieny jamy ustnej każdego człowieka.

Jak prawidłowo nitkować zęby

Aby prawidłowo nitkować, umieść nić w przestrzeni między zębami. Przesuwaj nić dentystyczną w przestrzeni, wykonując ruch w górę iw dół. Najlepszym sposobem na usunięcie cząstek jest nitkowanie wszystkich boków zębów.

Jeśli nie masz pewności, czego użyć, dentysta lub asystentka dentystyczna pomoże znaleźć odpowiednie narzędzie do nitkowania zębów. Dostępne są różne rodzaje nici dentystycznych.  Można dostać woskowaną lub nie nić dentystyczną. Istnieją różne mocne nici o różnych grubościach. Zarówno cienkie jak i grubsze. Można też kupić nici dentystyczne o smaku miętowym. Można również użyć uchwytów na nić dentystyczną. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Idąc do dentysty na kontrolę, można często otrzymać od niego bezpłatną nić dentystyczną.

Woskowana nić dentystyczna uchodzi za lepszą. Jest łatwiejsza w użyciu i odświeża oddech.

Szczotkowanie zębów

Myjąc zęby, warto to robić we właściwy sposób.  Trzeba poświęcić czas na dokładne umycie zębów. Ich szybkie przeczyszczenie szczoteczką do zębów nie jest najlepszym rozwiązaniem. Niedokładne umycie zębów sprawia, że nie są usuwane bakterie i dodatkowo osadza się na zębach płytka nazębna. Może to prowadzić do innych problemów dentystycznych w przyszłości.

jak szczotkować zęby

Jak prawidłowo szczotkować zęby

Prawidłowy sposób szczotkowania zębów ustawiamy szczoteczkę pod kątem 45 stopni.  Szczotkowanie zaczynamy od dołu kierując się ku górze. Szczotkujemy dolne zęby od ich podstawy ku górze, następnie od ich góry do podstawy. W ten sam sposób myjemy zęby od wewnątrz. Później pora na żeby u góry, gdzie postępujemy analogicznie. Szczotkować należy także zęby w miejscach, które odpowiadają za żucie pokarmów.

 Odpowiednie rezultaty osiągniemy w momencie systematycznego szczotkowania i nitkowania zębów. To pozwoli na usunięcie osadów, bakterii i nieprzyjemnego oddechu.

Nieświeży oddech a szczotkowanie języka

Aby pozbyć się nieświeżego oddechu warto szczotkować także język. Są specjalne akcesoria do czyszczenia języka, ale z powodzeniem można zrobić to używając tylko szczoteczki do zębów.

Wystarczy tylko umieścić szczoteczkę na tylnej części języka i czyścić język posuwając się do przodu. Podczas szczotkowania należy pamiętać o tym, aby wyczyścić też boki języka. Robimy to delikatnie, ale dokładnie. Po szczotkowaniu języka warto dodatkowo przepłukać usta.

Języka nie trzeba szorować! Wystarczy delikatne przesuwanie szczoteczki po jego powierzchni!

Szczotkowanie języka warto robić za każdym razem, podczas mycia zębów. A przynajmniej raz dziennie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *