Kamica nerkowa. Co warto o niej wiedzieć?
Fakty i liczby wskazują, że kamica nerkowa jest najczęstszym i najbardziej typowym schorzeniem urologicznym w naszym społeczeństwie. Ponad 10% populacji będzie cierpiało na ten problem w ciągu swojego życia. Eksperci zalecają picie dużej ilości wody w ciągu dnia, aby w jak największym stopniu uniknąć problemów z kamieniami nerkowymi. Kluczem do uniknięcia tego typu schorzeń jest utrzymywanie organizmu w czystości i ciągłe oczyszczanie go.
Dlaczego powstają kamienie nerkowe?
Kamienie nerkowe powstają z powodu wysokiego poziomu soli mineralnych w moczu. W normalnych warunkach poziom ten nie jest tak wysoki dzięki obecności pewnych białek i cytrynianów. Jeśli chodzi o kamienie nerkowe, wyróżnia się cztery rodzaje kamieni nerkowych.
- Najczęściej spotykane są kamienie szczawianu wapnia, zwłaszcza u mężczyzn między 20 a 30 rokiem życia.
- Kamienie kwasu moczowego są mniej powszechne niż kamienie wapniowe i występują głównie u mężczyzn.
- Kamienie struwitowe są bezpośrednio związane z infekcjami dróg moczowych i częściej występują u kobiet.
- Kamienie cystynowe są bardzo rzadkie i wynikają z problemów dziedzicznych.
Konsekwencje kamicy nerkowej
W zależności od wielkości i przemieszczania się kamieni nerkowych, konsekwencje będą różne. Może się zdarzyć, że kamienie są tak małe, że osoba, która je posiada, wydala je w sposób naturalny i nie powodują one żadnych dolegliwości. Najczęściej jednak są to kamienie objawowe, które sprawiają wiele bólu osobie cierpiącej z ich powodu. Kolka nerkowa może powodować silne zawroty głowy i wymioty, dlatego w przypadku jej wystąpienia należy szybko udać się do szpitala. Jeśli nie zostanie to w porę opanowane, może prowadzić do poważnej infekcji. W idealnej sytuacji kamień powinien dotrzeć do pęcherza moczowego, ponieważ w ten sposób łatwiej go wydalić.
Czynniki ryzyka wystąpienia kamicy nerkowej
Najważniejszym czynnikiem ryzyka powstawania kamieni nerkowych jest brak wody w organizmie. Ważne jest, aby pić od dwóch do trzech litrów wody dziennie, aby w jak największym stopniu uniknąć kamicy nerkowej. Oprócz tego istnieją inne czynniki ryzyka, takie jak nieaktywny tryb życia lub nadwaga. W przypadku kobiet czynnikiem ryzyka mogą być również infekcje dróg moczowych.
Jak usunąć kamienie nerkowe?
Zazwyczaj kamienie te są usuwane w sposób naturalny, ale jeśli tak się nie dzieje, istnieje szereg metod leczenia.
- Jeśli kamień jest dość mały, zaleca się odczekać jakiś czas, aż przejdzie w sposób naturalny.
- Jeśli kamień utknął w moczowodzie, do pęcherza moczowego zwykle wprowadza się cewnik, dzięki któremu pacjent może bez przeszkód oddawać mocz. Od tego momentu może być konieczne rozpoczęcie leczenia falą uderzeniową w celu rozbicia kamienia na mniejsze kawałki.
- Jeśli kamień jest duży, zwykle wprowadza się małą rurkę przez plecy aż do nerki. Tam kamień jest łamany na mniejsze kawałki, które są usuwane jeden po drugim.
- Innym stosowanym zabiegiem jest uretroskopia. Przez cewkę moczową wprowadzana jest mała rurka, w której za pomocą lasera kamień jest rozbijany na kilka fragmentów.