Choroby i dolegliwości

Kamica nerkowa. Co warto o niej wiedzieć?

Fakty i liczby wskazują, że kamica nerkowa jest najczęstszym i najbardziej typowym schorzeniem urologicznym w naszym społeczeństwie. Ponad 10% populacji będzie cierpiało na ten problem w ciągu swojego życia. Eksperci zalecają picie dużej ilości wody w ciągu dnia, aby w jak największym stopniu uniknąć problemów z kamieniami nerkowymi. Kluczem do uniknięcia tego typu schorzeń jest utrzymywanie organizmu w czystości i ciągłe oczyszczanie go.

Dlaczego powstają kamienie nerkowe?

Kamienie nerkowe powstają z powodu wysokiego poziomu soli mineralnych w moczu. W normalnych warunkach poziom ten nie jest tak wysoki dzięki obecności pewnych białek i cytrynianów. Jeśli chodzi o kamienie nerkowe, wyróżnia się cztery rodzaje kamieni nerkowych.

  1. Najczęściej spotykane są kamienie szczawianu wapnia, zwłaszcza u mężczyzn między 20 a 30 rokiem życia.
  2. Kamienie kwasu moczowego są mniej powszechne niż kamienie wapniowe i występują głównie u mężczyzn.
  3. Kamienie struwitowe są bezpośrednio związane z infekcjami dróg moczowych i częściej występują u kobiet.
  4. Kamienie cystynowe są bardzo rzadkie i wynikają z problemów dziedzicznych.

Konsekwencje kamicy nerkowej

W zależności od wielkości i przemieszczania się kamieni nerkowych, konsekwencje będą różne. Może się zdarzyć, że kamienie są tak małe, że osoba, która je posiada, wydala je w sposób naturalny i nie powodują one żadnych dolegliwości. Najczęściej jednak są to kamienie objawowe, które sprawiają wiele bólu osobie cierpiącej z ich powodu. Kolka nerkowa może powodować silne zawroty głowy i wymioty, dlatego w przypadku jej wystąpienia należy szybko udać się do szpitala. Jeśli nie zostanie to w porę opanowane, może prowadzić do poważnej infekcji. W idealnej sytuacji kamień powinien dotrzeć do pęcherza moczowego, ponieważ w ten sposób łatwiej go wydalić.

Czynniki ryzyka wystąpienia kamicy nerkowej

Najważniejszym czynnikiem ryzyka powstawania kamieni nerkowych jest brak wody w organizmie. Ważne jest, aby pić od dwóch do trzech litrów wody dziennie, aby w jak największym stopniu uniknąć kamicy nerkowej. Oprócz tego istnieją inne czynniki ryzyka, takie jak nieaktywny tryb życia lub nadwaga. W przypadku kobiet czynnikiem ryzyka mogą być również infekcje dróg moczowych.

Jak usunąć kamienie nerkowe?

Zazwyczaj kamienie te są usuwane w sposób naturalny, ale jeśli tak się nie dzieje, istnieje szereg metod leczenia.

  1. Jeśli kamień jest dość mały, zaleca się odczekać jakiś czas, aż przejdzie w sposób naturalny.
  2. Jeśli kamień utknął w moczowodzie, do pęcherza moczowego zwykle wprowadza się cewnik, dzięki któremu pacjent może bez przeszkód oddawać mocz. Od tego momentu może być konieczne rozpoczęcie leczenia falą uderzeniową w celu rozbicia kamienia na mniejsze kawałki.
  3. Jeśli kamień jest duży, zwykle wprowadza się małą rurkę przez plecy aż do nerki. Tam kamień jest łamany na mniejsze kawałki, które są usuwane jeden po drugim.
  4. Innym stosowanym zabiegiem jest uretroskopia. Przez cewkę moczową wprowadzana jest mała rurka, w której za pomocą lasera kamień jest rozbijany na kilka fragmentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *