Zaburzenia myślenia – Jakie są objawy i jakie metody leczenia są skuteczne?
Zaburzenia myślenia należą do grona dolegliwości psychopatologicznych. Zdrowy sposób myślenia i wypowiadania się jest zaburzony. Zaburzenia te mogą przyjmować wiele różnych form, ale wszystkie potrafią być bardzo uciążliwe. Zarówno dla osoby nimi dotkniętej, jak i dla jej otoczenia. Co warto wiedzieć o zaburzeniach myślenia? Przeczytaj!
Czasami nie możesz przestać o czymś myśleć, prawda? Czasami jakiś problem zaprząta Twoje myśli tak, że nie możesz skupić się na niczym innym. Jeśli zdarza Ci się to tylko okazjonalnie i jest związane z konkretnymi wydarzeniami w Twoim życiu, jest to zupełnie naturalne. Od czasu do czasu ma tak każdy człowiek. Co jeśli jednak w ogóle przestaje się panować nad swoimi myślami i trwa to przez dłuższy czas? Wtedy możesz mieć do czynienia z zaburzeniami myślenia. Możesz je też zauważyć u kogoś innego – zaburzenia myślenia przejawiają się bowiem również w mowie. Dowiedz się więcej na ten temat!
Czym są zaburzenia myślenia?
Zaburzenia myślenia to bardzo poważny problem. Prowadzi on do zakłóceń myślenia, przez co komunikacja z innymi ludźmi jest bardzo utrudniona lub wręcz niemożliwa. Myśli, a przez to i słowa danej osoby mogą być bezproduktywne, nieadekwatne do sytuacji lub w ogóle są niekomunikacyjne, bo nie są one możliwe do zrozumienia dla osób trzecich.
Zaburzenia myślenia ogólnie dzieli się na dwa różne typy. Pierwszym z nich jest zaburzenie treści myślenia, a drugim zaburzenie form myślenia. Samo zaburzenie form myślenia też można podzielić na dwie kolejne podgrupy – w tym na zaburzenia toku myślenia oraz zaburzenia funkcji i struktury myślenia.
Mogłoby się wydawać, że zaburzenia myślenia to zaburzenie samo w sobie – na to wskazywałoby samo określenie. Jednak wcale tak nie jest. Zaburzenia myślenia to specyficzna grupa objawów, która towarzyszy innym zaburzeniom i chorobom psychicznym. Do zaburzeń myślenia może dojść w rozwoju:
- Schizofrenii
- Depresji
- Zaburzeń psychotycznych
- Zaburzeniu obsesyjno-kompulsywnym
To tylko niewielki wycinek chorób i zaburzeń, które mogą doprowadzić do zaburzeń myślenia. W rzeczywistości jest ich o wiele więcej i związane mogą być z wieloma różnymi problemami. Właściwa diagnoza jest więc tutaj niezbędna, by rozpocząć proces dochodzenia do zdrowia. Dlatego warto zgłosić się do specjalisty. Jeśli nie wiesz, do kogo należy się zgłosić, możesz zacząć od wizyty u psychologa. W razie takiej konieczności nakieruje Cię on na poszukiwanie pomocy lekarza psychiatry. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj: https://psychoterapiacotam.pl/psychiatra-warszawa/.
Zaburzenia myślenia – objawy
Zaburzenia myślenia mogą przyjmować wiele różnorodnych form, jednak niezależnie od swojej formy są bardzo uciążliwe dla wszystkich – zarówno dla osoby nimi dotkniętej, jak i dla jego otoczenia. Jakie są objawy zaburzeń myślenia?
- Urojenia – to przekonania i sądy, które są nielogiczne, nierzadko również absurdalne i nie są w stanie ustąpić pod wpływem logicznych argumentów. Osoba dotknięta urojeniami może być przekonana, że wszyscy ludzie dookoła niej uczestniczą w jakimś tajemniczym spisku, może uważać, że jest śledzona lub ktoś czyha na jej życie, a wszystko to, co się z nią dzieje, wszystkie, nawet najbardziej niewinne wydarzenia i sytuacje, które zaobserwuje, których będzie świadkiem, będzie intepretować właśnie w ten sposób.
- Obsesje (myśli natrętne) – to z kolei niemożność uwolnienia się od określonych myśli i obrazów, które mogą pojawiać się w głowie. To ciągłe myślenie o czymś, ciągłe wykonywanie w myślach (i nie tylko) jakichś czynności. To na przykład wewnętrzny przymus liczenia schodów, gdy się po nich wchodzi. Myśli natrętne mogą być też bardzo szokujące dla osoby chorej, obrazoburcze i niestosowne.
- Automatyzm psychiczny – chory w tym przypadku jest przekonany, że nie jest w stanie myśleć samodzielnie, bo cały ten proces odbywa się automatycznie i jest całkowicie poza jego kontrolą
- Myślenie nadwartościowe – to myśli, które, co prawda, nie należą do grona urojeń, bo co do zasady są prawdziwe, ale mają zbyt wielki wpływ na sądy wygłaszane przez daną osobę czy na podejmowane przez nią decyzję. Taka osoba może prezentować bardzo radykalne, wręcz fanatyczne podejście do wielu kwestii w życiu i nie jest w stanie funkcjonować inaczej.
Jak widać, wszystkie formy zaburzeń myślenia to coś, co bardzo mocno i jednoznacznie negatywnie wpływa na funkcjonowanie danej osoby w rzeczywistości i ma zły wpływ na jej związki i relacje z innymi ludźmi.
Leczenie zaburzeń myślenia
Leczenie zaburzeń myślenia to przede wszystkim namierzenie przyczyny ich występowania i skupienie się na leczeniu konkretnej choroby lub zaburzenia. A w tym może pomóc zarówno farmakoterapia, jak i psychoterapia.
Farmakoterapia bardzo często stosowana jest jako terapia wspomagająca – pozwala na zniwelowanie, wyciszenie objawów i umożliwia lepsze funkcjonowanie w codzienności oraz podjęcie psychoterapii.
Sama psychoterapia bardzo mocno pomaga walczyć z zaburzeniami myślenia i zaburzeniem lub chorobą, która je powoduje. Pozwala walczyć z natrętnymi myślami, zrozumieć, skąd się biorą tego typu zaburzenia i daje wiedzę oraz przestrzeń na to, by zmienić wadliwe mechanizmy myślenia na zdrowsze wzorce. Dlatego współpraca pacjenta z lekarzem psychiatrą i psychoterapeutą jest tutaj tak istotna.
Artykuł Partnera