Twarz

Nadmierna potliwość twarzy – przyczyny i środki zaradcze

W poszukiwaniu przyczyn nadmiernej potliwości

Nadmierna potliwość twarzy to problem nie tylko uporczywy, ale również krępujący. Pojawia się bez względu na wiek i płeć, nie ma przy tym jednego tylko źródła. Co doprowadza do tego stanu, a przede wszystkim – jak wygląda jego leczenie?

Pacjenci, którzy pojawiają się w gabinecie dermatologa, zwykle są pytani o przebyte niedawno infekcje wirusowe i bakteryjne. Niestety, choć właśnie one odpowiadają za nadmierną potliwość twarzy najczęściej, nie zawsze są źródłem problemu. Gdy organizm sprawia wrażenie funkcjonującego prawidłowo, podczas wywiadu z pacjentem pada pytanie o towarzyszący takiej osobie stres. Bardzo często to właśnie on przyczynia się nie tylko do samego pocenia się skóry, ale również do dużej intensywności zjawiska. Za pocenie się skóry twarzy odpowiadają również zmiany hormonalne. Te wymagają poszerzenia diagnozy. Po ich potwierdzeniu niejednokrotnie konieczna okazuje się konsultacja z endokrynologiem.

Pocenie się twarzy może mieć też inne, rzadziej spotykane przyczyny. Wśród nich wymienia się:

  • otyłość,
  • hipoglikemię u osób cierpiących na cukrzycę,
  • uwarunkowania genetyczne.

Bez względu na to, o jakim źródle problemu można mówić w konkretnym przypadku, mamy do czynienia z objawem, którego nie wolno ignorować.

Na ratunek – antyperspirant do twarzy

Jak powinna być leczona nadmierna potliwość twarzy? O tym powinien zdecydować dermatolog lub inny specjalista, pod którego opieką znajduje się pacjent. Warto jednak pamiętać o tym, że leczenie można wspomagać produktami aptecznymi będącymi wybawieniem w najbardziej stresujących sytuacjach. Jednym z takich produktów jest antyperspirant do twarzy.

Lista kosmetyków do twarzy zapobiegających jej poceniu się, systematycznie się wydłuża. Zdecydowana większość spełnia przy tym oczekiwania użytkowników. Poszukując tego najlepszego, warto jednak pamiętać o unikaniu kosmetyków na bazie alkoholu. Także te, które mają formę aerozolu, nie są najlepszym rozwiązaniem. Chwila nieuwagi może doprowadzić do dostania się ich do wnętrza oczu, a to prowadzi zwykle do silnych podrażnień.

Antyperspiranty przeciwko nadmiernej potliwości twarzy mogą mieć zróżnicowany skład. Przeważnie bazuje on jednak na substancjach, które pozwalają na blokowanie ujść gruczołów potowych. O ich skutecznym działaniu można mówić jednak przede wszystkim wtedy, gdy skóra jest odpowiednio przygotowana na ich przyjęcie – oczyszczona i pozbawiona makijażu. Także czas działania antyperspirantów nie zawsze jest taki sam. Zwykle utrzymuje się jednak przez kilka godzin. To wystarczy, jeśli czeka się na rozmowę kwalifikacyjną lub ważne spotkanie służbowe.

 

Artykuł Partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *