Porady

Jak dobrać soczewki kontaktowe do Twojego stylu życia?

Soczewki kontaktowe mogą z powodzeniem zastępować okulary. Faktem jest, że z takiego rozwiązania korzysta wiele osób. Okazuje się, że możemy liczyć na różnorodne rodzaje soczewek kontaktowych, które dobierzemy do swojego stylu życia. Sprawdźmy zatem, jaki rodzaj wybrać i o czym warto wiedzieć podczas poszukiwań. Jak dobrać soczewki zgodnie ze swoimi potrzebami? Co jest najważniejsze przy ich wyborze?

Rodzaje soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe podzielić można ze względu na częstotliwość wymiany. W tym wypadku wyróżniamy:

  • Soczewki kontaktowe jednodniowe – zakładamy je po przebudzeniu, a wyrzucamy przed snem. Nie trzeba martwić się czyszczeniem i przechowywaniem soczewek. To higieniczne rozwiązania, dające wygodę każdego dnia.
  • Soczewki kontaktowe dwutygodniowe – jak sama nazwa wskazuje, po dwóch tygodniach wymieniamy soczewki na nowe.
  • Soczewki kontaktowe miesięczne – to jedna z najpopularniejszych opcji. Wymiana soczewek odbywa się raz w miesiącu.

Rodzaje soczewek są różnorodne, dlatego każdy dobierze odpowiednią opcję dla siebie.

Inne popularne soczewki kontaktowe

Kolejny podział dotyczy wady wzroku. W tej sytuacji wymienić trzeba soczewki dla astygmatyków oraz soczewki do korekcji krótkowzroczności lub nadwzroczności. Miękkie soczewki toryczne pozwalają skorygować astygmatyzn i zadbać o poprawne skupienie się światła na siatkówce. Faktem jest, że jedne z najczęstszych wad wzroku to krótkowzroczność i nadwzroczność, które skorygujemy za pomocą soczewek kontaktowych. Soczewki kontaktowe mogą być również używane przy korekcji prezbiopii. To zjawisko jest powszechne u osób powyżej 40 roku życia i utrudnia ostre widzenie z bliska. Wybawieniem są wieloogniskowe soczewki, które pozwalają widzieć wyraźnie.

Jak dokonać wyboru?

Wybór soczewek kontaktowych nie zawsze jest łatwy. Warto skonsultować swoje wątpliwości z okulistą, który zajmuje się badaniem wzroku. Jak już wiemy, rodzaje soczewek są różne, a ich dobranie zależy od wady wzroku. Jeśli cierpimy na astygmatyzm, to tutaj sprawdzają się soczewki toryczne. Z kolei u krótko i dalekowidza dobrym wyborem są soczewki sferyczne lub asferyczne. Nie jest tajemnicą, że bardzo często wybierane są soczewki kontaktowe miesięczne. Ich pielęgnacja i przechowywanie nie jest trudne, a po miesiącu użytkowania wymieniamy je na nowe. Musimy zastanowić się nad tym, jakie są nasze oczekiwania.

Soczewki multifokalne

Na uznanie zasługują soczewki multifokalne, które zostały zaprojektowane w wyjątkowy sposób. Pozwalają na stopniowe przejście z mocy do bliży służącej do czytania, znajdującej się w jednej części soczewki do mocy w innej części soczewki. W efekcie można doskonale widzieć także przedmioty odległe. Co ciekawe, soczewki tego typu są podobne do progresywnych okularów. Mają szerokie grono zwolenników i pozwalają zachować komfort na co dzień.

Wsparcie specjalisty

Samodzielnie nie zawsze wiemy, jakie soczewki kontaktowe będą dla nas najlepszym wyborem. Warto zatem postawić na pomoc okulisty, który posiada wiedzę i doświadczenie. Specjalista zbada nasz wzrok i pomoże nam dobrać idealne soczewki, zgodnie z naszymi preferencjami i stylem życia.

 

Artykuł Partnera

Obraz autorstwa rawpixel.com na Freepik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *