Porady

W czym jest jod nieorganiczny?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak do prawidłowego funkcjonowania organizmu ważny jest jod. Jest on niezbędny dla naszego zdrowia. Zarówno nadmiar jodu jak i jego niedobór mogą powodować problemy ze zdrowiem. Dlatego tak ważne jest zapewnienie odpowiedniego poziomu jodu w organizmie. No dobrze. Ale skąd się bierze jod? W czym jest jod nieorganiczny? Czy organizm człowieka syntezuje jod? Zaraz się o tym dowiecie.

Jod odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

To właśnie odpowiedni poziom jodu sprawia, że organizm utrzymywany jest w równowadze. I nie chodzi tylko o tarczycę, którą wszyscy najczęściej kojarzą z jodem. Chodzi także o prawidłowe funkcjonowanie innych narządów. Część ludzi nie zdaje sobie sprawy, że jod wpływa na:

  • Prawidłowe funkcjonowanie mózgu.
  • Prawidłowe funkcjonowanie serca.
  • Prawidłowe funkcjonowanie prostaty.
  • Prawidłowe funkcjonowanie jąder.
  • Stan zdrowia piersi i jajników.
  • Regulację gospodarki tłuszczowej.
  • Regulację gospodarki energetycznej.

Gdzie występuje jod?

Jod jest pierwiastkiem, który występuje w naturze. Jest on obecny w powietrzu, wodzie, ziemi. Jednak nie jest rozłożony optymalnie w całym środowisku. Możemy określić regiony, w których występuje naturalny niedobór tego pierwiastka. Są też miejsca, w których jod jest dostępny w ilościach niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Mowa tutaj o miejscowościach nadmorskich, w których jod jest obecny w sporych ilościach.

W czym jest jod nieorganiczny?

W tym miejscu warto pokusić się o ciekawostkę. Ciekawostkę, którą koniecznie każdy powinien sobie przyswoić!

Jod organiczny jest radioaktywny, szkodliwy i wręcz niebezpieczny dla ludzi. Co na pierwszy rzut oka jest dziwne, gdyż wszelkie organiczne produkty, są najczęściej korzystne dla naszego zdrowia. W przypadku jodu organicznego tak nie jest. Jest on szkodliwy.

Jod nieorganiczny natomiast występuje naturalnie w środowisku. Występuje on zarówno w postaci wolnej, jak i w postaci związanej. Należy pamiętać, że jest to pierwiastek śladowy i naturalnie występuje w bardzo małych dawkach. Na dodatek organizm człowieka nie syntezuje jodu, ani nie kumuluje go, więc musi być on systematycznie dostarczany wraz z pokarmem. Z tego powodu dodawany jest do niektórych produktów spożywczych (sól)

sól jodowana

Jod nieorganiczny występuje w rejonach nadmorskich. Powietrze jest nim przesycone. Na dodatek jod doskonale wchłania się przez skórę, drogi oddechowe i przewód pokarmowy. Więc kilkunastodniowy pobyt nam morzem wpływa doskonale na poziom jodu w naszym organizmie.

Oprócz rejonów nadmorskich, jod nieorganiczny jest także w:

  • Rybach morskich.
  • Owocach morza.
  • Algach
  • Soli jodowanej, jako jodek potasu.
  • Naturalnych wodach mineralnych z zawartością jodu.
  • Żółtkach jaj.
  • Mleku i przetworach mlecznych.
  • Produktach ze zbóż.
  • Owocach i jarzynach.
  • Mięsie wołowym.

Widać więc, że najwięcej zależy od odpowiedniej diety. Odpowiednio zbilansowana dieta sprawi, że poziom jodu w organizmie będzie utrzymywał się na stałym i odpowiednim poziomie. Czyli warto w odpowiedni sposób ułożyć jadłospis. To najlepsze rozwiązanie.

Jakie jest zapotrzebowanie na jod?

Dzienne zapotrzebowanie na jod jest kwestią indywidualną. Ale określa się, że w przypadku osoby dorosłej jest to minimum 160 µg (mikrogram). Natomiast kobiety będące w ciąży potrzebują już 185 – 230 µg. Za to w przypadku kobiet karmiących piersią, zapotrzebowanie jest na poziomie 200 – 230 µg.

Jeżeli występują niedobory jodu w organizmie mogą pojawić się problemy z niedoczynnością tarczycy, problemy z regulacją wagi ciała, apatia, osłabienie, brak energii, problemy z cerą, problemy z włosami, kruchość paznokci.  W przypadku niedoboru jodu w organizmie i niemożliwością utworzenia zbilansowanej diety, można ratować się preparatami, suplementami zawierającymi jod.

Skoro już wiemy, w czym jest jod nieorganiczny i znamy różnicę pomiędzy nim, a jodem organicznym, możemy przygotować odpowiedni sposób jego suplementacji. Jod jest niedoceniany i jest to bardzo groźne. Gdyż jest on niezwykle ważny, dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *