Choroby i dolegliwości

Domowe sposoby na przeziębienie i grypę

O przeziębienie nie jest trudno. Wystarczy tylko kilka dni z niższą temperaturą, nieodpowiednie ubranie, przemarznięcie, przemoczenie, kontakt z chorym i już. Kiedy czujemy, że rozkłada nas przeziębienie lub grypa chętnie sięgamy po domowe sposoby na przeziębienie. Oczywiście najlepiej z pierwszymi objawami grypy najlepiej udać się do lekarza. Ale wiadomo, że większość z nas stawia na domowe sposoby leczenia. Przynajmniej w początkowych stadiach przeziębienia lub w przypadku leczenia łagodnie przebiegającej grypy.

Objawy przeziębienia i grypy

Aby zastosować odpowiednie domowe sposoby na grypę, należy poznać jej objawy. Do najczęściej występujących objawów grypy zaliczyć można:

 • wysoką gorączkę, która pojawia się nagle, gdyż grypa ma szybki przebieg i rozwija się gwałtownie,
 • silne dreszcze poprzedzające pojawienie się gorączki,
 • bardzo intensywny ból mięśni i stawów,
 • silny ból głowy,
 • uporczywy i duszący kaszel,
 • uczucie zmęczenia, które utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Przeziębienie ma podobne objawy do grypy, jednak są one znacznie łagodniejsze. Do najczęściej występujących objawów przeziębienia można zaliczyć:

 • stany podgorączkowe lub niewysoka gorączka, która pojawia się stopniowo, gdyż przeziębienie ma najczęściej wolny przebieg i rozwija się stopniowo,
 • niewielkie bóle mięśni i stawów,
 • kaszel, który nie jest stały i raczej sprowadza się do drapania w gardle,
 • uczucie zmęczenia jest niewielkie i nie utrudnia zbyt mocno codziennego funkcjonowania.

Jeżeli objawy, jakie zaobserwujemy są intensywnie, szybko pojawia się gorączka i jest ona bardzo wysoka, wtedy prawdopodobnie dopada nas grypa. Najlepszym rozwiązaniem, w takim przypadku,  jest wizyta u lekarza, gdyż grypa może trwać bardzo długo i skończyć się niebezpiecznymi powikłaniami. Natomiast w przypadku przeziębienia, możemy postawić na naturalne metody jego leczenia. Domowe, naturalne sposoby na przeziębienie można zastosować nawet profilaktycznie, przynajmniej niektóre z tych sposobów.

Domowe metody leczenia przeziębienia

Każdy w domu najczęściej ma swoje sprawdzone sposoby na leczenie przeziębienia. Domowe metody przeziębienia są zazwyczaj bardzo skuteczne. W większości przypadków opierają się one na naturalnych produktach, ziołach, inhalacjach. Stosując domowe metody leczenia przeziębienia sięgamy po syrop z cebuli, miód, cytrynę bogatą w witaminę C, czarny bez. Warto jednak wiedzieć, które metody są najskuteczniejsze i pozwalają na najszybsze pozbycie się przeziębienia, gdyż domowe sposoby na przeziębienie są skuteczne i bezpieczne.

Do najpopularniejszych domowych sposobów na przeziebienie należą:

 • Herbata z miodem i cytryną. Jest ona skuteczna pod jednym warunkiem. Miód ani cytryna nie mogą być dodawane do gorącego napoju. Aby skorzystać z dobroczynnych właściwości miodu, napój nie może mieć więcej niż 42 stopnie Celsjusza. Podobnie rzecz ma się z herbatą. Więc jeśli chcemy, aby herbata z miodem i cytryną była skuteczna, zanim je dodamy, ostudźmy herbatę. Skuteczny jest też sam miód z sokiem z cytryny.
 • Herbata z sokiem malinowym. Tutaj wszystko wygląda podobnie jak w przypadku herbaty z miodem i cytryną. Domowy sok malinowy jest doskonały w przypadku leczenia przeziębień. Jest to bomba witaminowa, ale nie należy dodawać do go gorącej herbaty. Wtedy straci wszystkie swoje właściwości.
 • Sok z czarnego bzu. Jest niezastąpiony gdyż ma działanie antywirusowe i antybakteryjne, przeciwbólowe i wzmacniające. Można go w prosty sposób przygotować w domu.
 • Czosnek. Można go spożywać na surowo np. na kanapkach. Można też robić z niego syrop, a nawet nalewki. Jest on bardzo zdrowy, zawiera wiele witamin, wzmacnia odporność i pomaga w walce z przeziębieniem.
 • Owoce i warzywa bogate w witaminy A, B, C. Dzięki nim organizm ma bowiem siły na walkę z przeziębieniem. Można też stosować suplementację witaminami, ale znacznie lepiej korzystać z naturalnych ich źródeł takich jak jabłka, wiśnie, gruszki, maliny, awokado, dynia, granat, pomidory, kapusta kiszona itd.
 • Inhalacje, stosowane zwłaszcza przy leczeniu nieżytu nosa. Czyli w przypadku kataru. Inhalacje pozwalają „odetkać nos”, czyli ułatwiają oddychanie. Dzieje się tak pod wpływem temperatury, która rozszerza naczynia krwionośne. Krew szybciej przepływa przez błony śluzowe i łatwiej jest oddychać.  Przygotowanie inhalacji do leczenia przeziębienia jest bardzo proste. Wystarczy skorzystać z rumianku i ciepłej wody. Rumianek umieszczamy w misce, zalewamy go ciepłą wodą i zaczynamy inhalację. Jest to bardzo skuteczny sposób na przeziębienie, gdyż właściwości rumianku są ogromne i warto z nich korzystać.
 • Syrop z cebuli. To właśnie syrop z cebuli jest najbardziej znanym środkiem na przeziębienie. Jest w pełni naturalny, zawiera masę witamin, wzmacnia organizm. I można go przygotować w bardzo prosty sposób. Przepis na syrop z cebuli znaleźć można na naszej stronie.
 • Maść kamforowa i nacieranie klatki piersiowej. Ten zabieg najlepiej przeprowadzać przed snem. Natrzeć maścią kamforową klatkę piersiową, ciepło się ubrać i wejść do łóżka. Maść rozgrzeje całe ciało, a olejki eteryczne ułatwią oddychanie. Ten sposób może być uciążliwy dla reszty domowników, gdyż kamfora ma specyficzny zapach.

Znając już najlepsze domowe metody leczenia przeziębienia i grypy możemy przygotować się do sezonu grypowego. Jeśli zachorujemy, będziemy wiedzieli co należy robić. Warto też postawić na profilaktykę, gdyż lepiej zapobiegać niż leczyć.

One thought on “Domowe sposoby na przeziębienie i grypę

 • Kto w lecie o przeziębienie myśli ? ?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *