Choroby i dolegliwości

Domowe sposoby na żylaki nóg

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że żylaki są chorobą. Są też problemem natury estetycznej. Wiadomo, że wyglądają brzydko, ale ważniejsze jest to, że mają negatywny wpływ na zdrowie. Najczęściej pojawiają się w wyniku przewlekłej niewydolności żylnej. Dlatego najlepszym rozwiązaniem na walkę z żylakami, jest udanie się do lekarza i przeprowadzenie odpowiednich badań. Można jednak zastosować domową profilaktykę i przy niewielkich żylakach zastosować domowe sposoby na żylaki. Jakie to są sposoby? Jak je stosować w walce z żylakami? O tym można przeczytać poniżej.

Dlaczego powstają żylaki? Przyczyny ich powstawania

Aby nie tylko skutecznie leczyć, ale i zapobiegać pojawianiu się żylaków, warto wiedzieć, co jest ich przyczyną powstawania. Wiedząc dlaczego powstają żylaki można skutecznie się przed nimi chronić.

Jedną z najpopularniejszych i najczęściej występujących przyczyn powstawania żylaków na nogach jest nadciśnienie. W przypadku żylaków na nogach, jest to nadciśnienie żylne w kończynach dolnych. Dlatego tak ważne jest regularne badanie ciśnienia krwi. Jeśli dopuścimy do przewlekłej niewydolności żylnej jest spora szansa, że pojawią się żylaki.

Warto uważać też na wszystko co zbyt mocno uciska nasze nogi. Gdyż to właśnie długotrwały ucisk może być przyczyną powstawania żylaków na nogach. Wszelkie zbyt ciasne skarpetki, podkolanówki, zbyt obciskające nogawki do połowy łydki mogą odpowiadać za powstawanie żylaków na kończynach dolnych.

To jednak nie wszystkie przyczyny powstawania żylaków. Warto jeszcze wspomnieć o innych czynnikach, takich jak:

  • Długotrwała praca przy biurku, w pozycji siedzącej.
  • Długotrwała praca w pozycji stojącej.
  • Nadmierna waga ciała.
  • Podnoszenie ciężkich przedmiotów.
  • Ciąża – w ciąży bardzo często pojawiają się żylaki czy to nóg, czy odbytu.
  • Wiek – im jesteśmy starsi tym nasze nogi są bardziej narażone na pojawienie się żylaków.
  • Czynniki dziedziczne – skłonność do pojawiania się żylaków może być dziedziczna. Jeśli nasi rodzice zmagali się z żylakami, jest większe prawdopodobieństwo, że i my będziemy się z nimi zmagać. Jeśli ojciec i matka cierpieli na żylaki, ryzyko dziedziczenia żylaków to aż 82 procent. W przypadku, kiedy jeden z rodziców cierpiał na żylaki, wtedy ryzyko, że wystąpią one u nas wynosi 42 procent.

Jakie są pierwsze objawy żylaków nóg?

Pierwszymi objawami żylaków nóg wcale nie są widoczne guzki i zgrubienia pojawiające się na nogach. Błękitne lub czarne żyłki prześwitujące przez skórę i tworzące zgrubienia świadczą o zaawansowanej fazie rozwoju żylaków nóg. To nie są pierwsze objawy, to są objawy, które świadczą o tym, że żylaki są już w zaawansowanym stadium.

Pierwsze objawy żylaków mają łagodniejsze objawy i bardzo często tych objawów nie łączymy z żylakami. Zatem jeśli często:

  • Pojawia się ból nóg, które są w spoczynku i ulgę przynosi ich podniesienie ponad poziom serca.
  • Często puchną nam stopy, kostki i łydki.
  • Pojawia się uczucie ciężkości nóg, które jest połączone z opuchlizną nóg.
  • W nocy pojawiają się skurcze łydek.
  • Pojawiają się pajączki na nogach, zwłaszcza pod kolanami czy w okolicy kostek.

To możemy mówić o pierwszych objawach żylaków. Nie są one spektakularne i łatwo je przegapić. Łatwo je też pomylić z objawami klasycznego zmęczenia. Dlatego jeśli pojawią się pierwsze objawy żylaków nóg, należy koniecznie udać się do lekarza na konsultację. Im wcześniej zaczniemy leczyć żylaki, tym lepsze efekty osiągniemy. Łącznie z zahamowaniem rozwoju choroby.

Domowe sposoby na żylaki nóg.

Jak leczyć żylaki w domu? Czy operacja jest jedynym rozwiązaniem? Czy można coś zrobić, aby nie dopuścić do powstawania żylaków? Oczywiście, że można wiele zrobić, aby zapobiec pojawianiu się żylaków na nogach. Operacja nie zawsze jest jedynym rozwiązaniem i zwłaszcza we wczesnym stadium, warto skorzystać z domowych sposobów na leczenie żylaków nóg.

Najlepszym sposobem na leczenie żylaków jest niedopuszczenie do ich powstawania. Ale nawet, jeżeli pojawią się ich pierwsze objawy, jeszcze nie jest za późno, aby wdrożyć prosty plan, który ma na celu zahamowanie ich rozwoju. W tym celu musimy zmienić styl życia, czyli:

  • Zwiększyć aktywność fizyczną i jeśli mamy pracę stojącą lub siedzącą, to co jakiś czas zmieniać pozycję, spacerować, robić przysiady itd.
  • Odpoczywać z nogami uniesionymi do góry.
  • Nie zakładać nogi na nogę, gdyż to powoduje blokowanie naczyń krwionośnych.
  • Ograniczyć spożycie alkoholu.
  • Zgubić zbędne kilogramy, czyli w większości przypadków zdecydować się na dietę.
  • Zmienić obuwie na wygodniejsze. W przypadku kobiet zrezygnować z butów na wysokim obcasie.

Oprócz zmiany stylu życia pomocne w walce z żylakami mogą być też inne sposoby. Można stosować opaski uciskowe, bandaże elastyczne czy pończochy uciskowe. Zwłaszcza pończochy uciskowe są doskonałym rozwiązaniem, gdyż dają natychmiastową ulgę i ładnie wyglądają. Na rynku dostępnych jest wiele modnych pończoch uciskowych, które nie wyglądają jak pończochy lecznicze. Są dostępne w ładnych wzorach, kolorach i modelach. Każda kobieta powinna znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Nie tylko leczą, ale także dobrze wyglądają.

Lekarstwa na żylaki dostępne bez recepty

Można też stosować lekarstwa na żylaki. Zwłaszcza, jeśli są to lekarstwa na naturalnych składnikach. Lekarstwa na żylaki, które są dostępne bez recepty. Jest ich bardzo dużo i warto wiedzieć, które są najlepsze. Warto przetestować:

  • Preparaty zawierające diosminę i hesperydynę. Diosmina ma działanie ochronne. Ochrania żyły, obniżając ich przepuszczalność. Sprawia też, że napięcie ścian żył wzrasta, zmniejsza ciśnienie, działa przeciwzapalnie.
  • Preparaty zawierające wyciąg z kasztanowca. Mogą to być maści, które są najskuteczniejsze, gdyż działają miejscowo. Ale równie dobrze można stosować tabletki, herbatki, balsamy itp., w których głównym składnikiem jest właśnie wyciąg z kasztanowca. Działa on przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo.
  • Preparaty zawierające naturalne zioła. Zwłaszcza preparaty, które w swoim składzie mają winorośl właściwą, owoce borówki czernicy, oczar wirginijski (kora i/lub) liście, arnikę. Polecanym preparatem ziołowym zawierającym naturalne zioła jest Varicorin. Zawiera on także witaminę C, która jest niezastąpiona zwłaszcza, jeżeli chodzi o produkcję kolagenu. Kolagen natomiast odpowiada także za prawidłowe funkcjonowanie żył i tętnic.
  • Ocet jabłkowy. Stosuje się go zewnętrznie używając go do masażu nóg od kostek do ud. Poprawia on krążenie krwi i zmniejsza opuchliznę. Można też stosować go wewnętrznie i wypijać szklankę wody z dwoma łyżeczkami octu jabłkowego. To natomiast poprawia krążenie krwi.
  • Oliwę z oliwek. Podobnie jak w przypadku octu jabłkowego stosujemy ją zewnętrznie. Po dodaniu do oliwy z oliwek witaminy E, masujemy nią zmęczone nogi. Wystarczy na 10 kropli witaminy E dodać 10 kropli oliwy z oliwek i stosować taką miksturę codziennie.
  • Witaminę E. Zwłaszcza wszelkiego rodzaju olejki mające w swojej zawartości tą właśnie witaminę. Olejek z witaminą należy wcierać w miejsca chore, czyli w żylaki. Ale należy robić to delikatnie. Wmasowywać olejek. Nie musi być to olejek, równie dobrze może to być balsam z dużą zawartością witaminy E.

Jak widać domowe sposoby na żylaki nóg nie są trudne w zastosowaniu i są bardzo skuteczne. W przypadku żylaków nóg bardzo ważna jest profilaktyka i to ona jest najczęściej najskuteczniejsza. Łatwiej jest bowiem nie dopuścić do powstania żylaków nóg, niż później je leczyć. Kiedy jednak zauważymy u siebie pierwsze objawy żylaków, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem. To najlepsze rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *