Łojotokowe zapalenie skóry – dowiedz się, co je wywołuje!
Świeża i zdrowa skóra to marzenie wielu osób. Łojotokowe zapalenie skóry to poważny czynnik, który nie pozwala osiągnąć tego efektu. Za chorobę odpowiada nadmierna ilość tłuszczu sprzyjająca kolonizacji grzybów. Okazuje się, że można temu zaradzić, stosując
Łojotokowe zapalenie skóry – objawy
Dolegliwości związane z ŁZS bywają mniej lub bardziej intensywne. Nasilają się jesienią oraz zimą i zaostrzają pod wpływem potu. Zmiany pojawiają się w miejscach, gdzie skóra wytwarza najwięcej łoju (sebum) – tłustej substancji zmiękczającej skórę. Najczęściej jest to twarz, owłosiona głowa, klatka piersiowa czy skóra na plecach. Jakie są objawy tej choroby?
- Łuszczące się wykwity
- Czerwone lub brunatne plamy
- Rumień na twarzy
- Miejscowe złuszczenie lub zmiany na całej powierzchni głowy
- Przetłuszczona, spuchnięta, a czasem swędząca skóra
Zmiany występujące przy ŁZS podobne są do objawów łuszczycy. Łojotokowe zapalenie skóry ma charakter przewlekły. Nawraca co jakiś czas, dlatego w leczeniu ważna jest odpowiednia pielęgnacja także w okresie remisji. Pomocne okazują się specjalne kosmetyki jak np. szampony na łojotokowe zapalenie skóry. Pozwalają one usunąć martwe warstwy naskórka i oczyścić go z mikroorganizmów.
Łojotokowe zapalenie skóry – występowanie
Na ŁZS cierpią najczęściej młode osoby. Choroba występuje jednak w każdej grupie wiekowej, u noworodków i u ludzi starszych. Dotyka 1-3% społeczeństwa. Większość tej grupy to pacjenci w wieku 18-40 lat. Na łojotokowe zapalenie skóry częściej chorują mężczyźni.
Łojotokowe zapalenie skóry – przyczyny
Na występowanie choroby wpływa wiele czynników. Choroba zazwyczaj wiąże się z nadmiernym wydzielaniem sebum, choć jak wynika z badań, nie zawsze musi tak być. Większość przypadków jednak pokazuje, że to główny problem w łojotokowym zapaleniu skóry.
Zaburzenia aktywności gruczołów łojowych
Nadmierne wydzielanie sebum spowodowane jest zaburzoną aktywnością gruczołów. Według lekarzy ta wzmożona praca wiąże się z nieprawidłowym składem łoju. Do tego dochodzą stres, nieprawidłowa dieta, zanieczyszczenia środowiska czy zaburzenia odporności. To również ma wpływ na występowanie i przebieg łojotokowego zapalenia skóry.
Grzyb Malassezia
Naukowcy podają grzyb Malassezia jako jedną z najważniejszych przyczyn występowania łojotokowego zapalenia skóry. Ten mikroorganizm to naturalna część naszej flory. Występuje on w miejscach, gdzie skóra wydziela dużo tłuszczów, a więc zawsze w pobliżu gruczołów łojowych.
Gdy produkują one nadmierną ilość łoju, stwarzają dobre warunki do kolonizacji tych grzybów. Nagromadzenie się mikroorganizmów na skórze sprzyja rozwijaniu się ŁZS.
Dlatego ważne jest, aby regularnie oczyszczać przetłuszczone miejsca. Preparaty na łojotokowe zapalenie skóry ograniczają wydzielanie sebum i likwidują nadmiar grzybów na skórze.
Łojotokowe zapalenie skóry – leczenie
Na tę dolegliwość nie znaleziono jeszcze jednego, skutecznego leku. Jednak odpowiednia pielęgnacja jest niezbędna, by ograniczyć występowanie łuszczących się plam na skórze. Pozwala ona zapobiec nawrotowi. Miejsce, które bezwzględnie wymaga leczenia, to skóra twarzy i głowy. Według dermatologów stosowanie specjalnych kosmetyków i szamponów leczniczych konieczne jest zarówno w trakcie występowania objawów, jak i po ich ustąpieniu – profilaktycznie.
Oczyszczanie skóry pomaga pozbyć się mikroorganizmów i usunąć złuszczony naskórek. Ta metoda pozwala na leczenie i zapobieganie chorobie w naturalny sposób. W poważniejszych przypadkach konieczne są silniejsze metody. Inne działania w walce z łojotokowym zapalaniem skóry ustala się indywidualnie. Może ono przyjąć różne formy:
- leczenie ogólne – antybiotyki (przy bakteryjnym podłożu choroby), retinoidy, pochodne imidazolowe, steroidy;
- fototerapia miejscowa;
- fotochemioterapia.
Rozwiązania te są jednak wykorzystywane w wyjątkowo trudnych przebiegach choroby. Podstawa terapii to preparaty do stosowania miejscowego. Zazwyczaj dostępne są w formie żelów, płynów, kremów czy szamponów na łojotokowe zapalenie skóry. Najczęściej dają one pożądane efekty leczenia i inne środki nie są potrzebne.
Kontakt ze światłem słonecznym również łagodzi objawy ŁZS. Lekarze zalecają pacjentom przebywanie na zewnątrz w słoneczne dni. Stąd nasilenie dolegliwości w okresie jesienno-zimowym. Deficyt słońca utrudnia korzystanie z tej naturalnej metody.
Łojotokowe zapalenie skóry – podsumowanie
ŁZS to niegroźna choroba. Powoduje jednak dyskomfort u osób chorych i silnie wpływa na wygląd. Regularne oczyszczanie i staranna pielęgnacja nie tylko leczy, ale i poprawia samopoczucie. Usunięcie złuszczonej warstwy i nawilżenie łagodzi podrażnienia. Pozbycie się nadmiaru tłuszczu i drobnoustrojów ze skóry to podstawa skutecznego leczenia.