Porady

Jak radzić sobie z przejedzeniem?

Temat przejedzenia jest aktualny zwłaszcza po świętach. Nikogo nie dziwi fakt, że wiele osób szuka sposobu na to, by poradzić sobie z przejedzeniem. A raczej by poradzić sobie z objawami przejedzenia. Przejedzenie to nie tylko ociężałość czy senność, to także ból brzucha, niestrawność, zgaga, mdłości, wzdęcia czy nawet gazy. Tak, przejedzenie nie jest przyjemnym stanem, ale czasem każdy z nas go doświadcza. Dlatego warto wiedzieć jak radzić sobie z przejedzeniem. Co zrobić, aby zniwelować jego objawy i złagodzić przebieg. Ktoś złośliwy może powiedzieć, że najlepszym sposobem na przejedzenie, jest umiar. Ale niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto zachował umiar, kiedy na stole było tyle pysznego jedzenia. Cóż, bardzo często z ochotą ulegamy pokusie i później musimy się leczyć. Na szczęście są sprawdzone sposoby na przejedzenie, które można z powodzeniem zastosować.

Domowe sposoby na przejedzenie

Kiedy czujemy, że przesadziliśmy z ilością jedzenia i zaczynamy odczuwać objawy przejedzenia, pora zacząć działać. Po pierwsze najlepiej od razu przestać jeść. Najlepiej byłoby to zrobić przed pojawieniem się objawów, ale nie zawsze mamy tak silną wolę. Jednak w momencie, kiedy pojawiają się pierwsze objawy przejedzenia, wtedy pojawia się tez motywacja do tego, aby przestać jeść. To pierwszy krok, teraz pora na kolejne.

Krótki spacer

Jeśli czujemy, że przejedliśmy się, to warto zadbać o niezbyt intensywny wysiłek fizyczny. Udać się na spacer, przejść po schodach, spacerować po mieszkaniu. Najlepiej jest unikać pozycji leżącej. I w żadnym wypadku nie należy kłaść się po obfitym posiłku. Może to spowodować pojawienie się zgagi czy refluksu. Czując objawy przejedzenia lepiej zdecydować się na spokojną aktywność fizyczną. Chodzenie poprawia pracę jelit, usprawnia trawienie a wyprostowana postawa sprawia, że żołądek ma więcej miejsca.

Herbata na przejedzenie

Ten sposób jest najłatwiejszy, najczęściej stosowany i bardzo skuteczny. Mowa oczywiście o herbacie. Kubek gorącej, czarnej herbaty może przynieść i zazwyczaj przynosi, ulgę. Herbata rozgrzewa, stymuluje wydzielanie soków żołądkowych, wspomaga trawienie tłuszczy. Na przejedzenie najlepiej pić czarną herbatą. Sprawdza się też zielona i czerwona. Herbatę zazwyczaj mamy w kuchni, więc można szybko ją przyrządzić. Warto ograniczyć cukier i zdecydować się na gorzki napar. Nie wszyscy lubią gorzką herbatę, ale ona ma przynieść ulgę. Więc nie pijemy jej dla przyjemności tylko poniekąd dla zdrowia.

Zioła na przejedzenie

Bardzo popularne i skuteczne są wszelkiego rodzaju zioła, które możemy stosować na przejedzenie. Zwłaszcza napary z ziół są bardzo skuteczne w leczeniu objawów przejedzenia. Szczególnym powodzeniem cieszy się napar z mięty, zwany też herbatą miętową. Może być z torebki, może być z liści. Równie dobrze działa melisa, rumianek, dziurawiec, koper włoski.

Nie mając pod ręką wymienionych wyżej herbat ziołowych, można sięgnąć po inne zioła. Można samemu przygotować napary z:

  • Łyżeczki majeranku zalanej wrzątkiem. Wystarczy kubek wrzątku na łyżeczkę majeranku i po 15 minutach można już taki napar stosować.
  • Łyżeczki kminku zalanego wrzątkiem. Zasada przygotowania i stosowania jest taka sama jak w przypadku majeranku.
  • Zalanego ciepła wodą imbiru. Łyżeczka suszonego imbiru zalana ciepłą wodą lub kilka plastrów, które też powinny zostać zalane ciepłą wodą i odstawione na 15 minut to doskonały, naturalny sposób na przejedzenie.

Ocet na przejedzenie

Uważa się też, że ocet winny jest doskonałym sposobem na przejedzenie. Przygotowanie takiego antidotum jest bardzo proste. Łyżka octu winnego, najlepszy będzie ocet jabłkowy, wymieszana z połową szklanki letniej wody to antidotum stosowane nawet przez starożytnych. Taka mikstura przynosi szybko ulgę i sprawia, że objawy przejedzenia stają się mniej dokuczliwe. Poprawia się trawienie i już po kilkunastu minutach można poczuć ulgę.

Sok c cytryny na przejedzenie

Tutaj jest podobnie jak z octem. Także sok z cytryny wspomaga walkę z objawami przejedzenia. Stosowanie go jest banalnie proste. Sok z połowy cytryny mieszamy z kubkiem ciepłej wody i wypijamy. Możemy dodać miodu do smaku, ale nie jest to koniecznie. Sam sok z cytryny i woda działają znacznie lepiej. Cytryna jest też bogata w witaminę C, co nie jest bez wpływu na nasz organizm.

Alkohol na przejedzenie

Tak, czasem na przejedzenie stosowany jest alkohol. W Polsce stosuje się wódkę z pieprzem lub wódkę żołądkową. Pomocne mogą być też wszelkiego rodzaju nalewki ziołowe. UWAGA! Stosując alkohol na przejedzenie stosujemy małe jego dawki. W większości przypadków wystarczy łyżka stołowa takiego alkoholu. No i oczywiście to rozwiązanie jest przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich!.

A może coś z apteki?

Jeśli nie pomogą naturalne metody, można wypróbować środków, które są dostępne w aptece. Środki na wzdęcia, zgagę, niestrawności są bardzo popularne i bez problemu kupimy je w każdej aptece. Pamiętać należy, że nie są to środki naturalne i trzeba uważać i ich nie nadużywać. Lepiej jest stosować naturalne metody, które są bezpieczniejsze. A jeśli objawy przejedzenia będą się nasilały i nie będą ustępowały, koniecznie zasięgnąć porady lekarskiej.

Jak widać leczenie przejedzenia nie jest trudne. Większość rzeczy mamy pod ręką. Najłatwiej byłoby nie dopuścić do pojawienia się przejedzenia, ale nie zawsze jest to możliwe. Zwłaszcza, kiedy stoły uginają się pod pysznościami i wszystko nas kusi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *