Porady

Jak bezpiecznie zdjąć maseczkę i rękawiczki?

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że aktualna sytuacja wymaga od nas większego zaangażowania w nasze bezpieczeństwo. Bardzo często to właśnie od naszych działań zależy bezpieczeństwo nasze i innych. Będąc narażonym na zakażenie koronawirusem decydujemy się na działania, które mają ograniczyć możliwość zakażenia.

Częściej myjemy ręce, poddajemy się kwarantannie i siedzimy w domu, unikamy spotkań z innymi. Decydujemy się też na to, aby w przestrzeni publicznej używać maseczek i rękawiczek jednorazowych.  Aby maseczka i rękawiczki były skuteczne, należy je założyć. O ile z zakładaniem nie ma większych kłopotów – wystarczy założyć maseczkę tak, aby przykrywała zarówno nos jak i usta, a rękawiczki założyć najlepiej na umyte (lub odkażone) dłonie, to problem może być z ich zdejmowaniem.

Jak bezpiecznie zdejmować maseczkę i rękawiczki?

Wydaje się, że zdjęcie maseczki i jednorazowych rękawiczek nie jest jakoś specjalnie trudne. Zdejmujemy maseczkę, później rękawiczki i gotowe. Ale tak nie jest. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że bardzo ważna jest kolejność i sposób, w jaki zdejmujemy maskę i rękawiczki. To właśnie w tym momencie możemy zaprzepaścić wszystkie korzyści płynące z używania maseczek i rękawiczek.

Rękawiczki i maski jednorazowe
Rękawiczki i maski jednorazowe

Jak prawidłowo zdjąć rękawiczki jednorazowe?

Jedną dłonią dotykamy wewnętrznej części drugiej słoni, chwytamy rękawiczkę i zdejmujemy ją z dłoni. Następnie palec dłoni, z której zdjęliśmy rękawiczkę, wsuwamy między rękawiczkę a skórę drugiej dłoni i tak ściągamy drugą rękawiczkę. To tylko brzmi trudno, jest naprawdę banalne i można tak ściągać niemal każdy rodzaj rękawiczek. Nawet te obowiązkowe i rozdawane w sklepach zrywane foliówki. Aby lepiej zobrazować sposób zdejmowania rękawiczek jednorazowych, na końcu artykułu zamieścimy odpowiedni film.

Jak prawidłowo zdjąć maseczkę ochronną?

Jeśli chodzi o zdejmowanie maseczki ochronnej, to musimy zapanować nad pewnym odruchem. Większość osób zdejmując maseczkę ochronną łapie za jej środek. To jest błąd! Nigdy nie dotykamy środka maseczki. Aby ją prawidłowo zdjąć używamy gumek (lub sznureczków), które są przyszyte do maseczki. Tych gumek, które znajdują się za uszami, kiedy już założyliśmy maseczkę. Maseczkę najlepiej ściągać dopiero po zdjęciu rękawiczek. Dlaczego? Aby nie dotykać twarzy rękawiczkami. Jeśli prawidłowo zdejmiemy rękawiczki, to nasze ręce będą bezpieczne. Więc bez problemu będziemy mogli bezpiecznie zdjąć maseczkę.

Po zdjęciu rękawiczek i maseczki pamiętajmy o tym, aby umyć nasze dłonie!

Film z instrukcjami jak zdjąć maseczkę i rękawiczki ochronne:

Jak doskonale widać prawidłowe zdjęcie maseczki i rękawiczek ochronnych nie jest trudne. Wystarczy raz zobaczyć jak robić to prawidłowo, by nie mieć już z tym problemów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *