Dłonie i stopyZabiegi kosmetyczne

Depilacja pastą cukrową

Depilacja pastą cukrową nie jest nowym zabiegiem kosmetycznym. Jest znana od wieku i jako pierwsze stosowały tą metodę arabki. Zamiast cukru używały one jednak do depilacji karmelu, czyli roztopionego cukru. Niektóre panie nie do końca mogą wiedzieć co to jest pasta cukrowa i do czego się jej używa. Odpowiedź na to jest prosta. Depilacja pastą cukrową jest to nic innego jak pozbywanie się zbędnego owłosienia przy użyciu roztopionego cukru. Czasem cukier może zawierać sok z cytryny lub zioła, których zadaniem jest łagodzenie skutków depilacji.

Zalety depilacji pastą cukrową

Depilacja cukrowa stosowana jest bardzo chętnie przez kobiety, gdyż można pastę cukrową przygotować w domu i cały zabieg depilacji także przeprowadzić w domu. Na dodatek jest to metoda depilacji, która jest bezpieczna dla alergików. Efekty depilacji wykonanej pastą cukrową utrzymują się nawet przez trzy tygodnie.

Depilując ciało przy użyciu pasty cukrowej można zauważyć, że pasta cukrowa do depilacji nie przykleja się do skóry. Niezależnie czy jest to pasta cukrowa przygotowana w domu od podstaw, czy gotowa pasta cukrowa kupiona w sklepie okleja ona jedynie włosy, co sprawia, że ból podczas depilacji jest mniejszy. Nie można się nią poparzyć ani podrażnić delikatnej skóry. Depilacja cukrowa może być wykonana nawet na bardzo krótkich włoskach, czyli nie trzeba czekać aż włosy odrosną i można ją stosować zawsze, kiedy zajdzie taka potrzeba. Dzięki temu można zawsze mieć zadbane i gładkie ciało. Na dodatek usunięcie resztek pasty cukrowej jest bardzo proste, bo wystarczy do tego ciepła woda.

Czasem depilacja cukrowa może wywołać niewielkie podrażnienia. Jednak są one na tyle niewielkie i niegroźne, że znikają po kilku godzinach. Pasta cukrowa sprawia, że odrastające włosy są cieńsze, jaśniejsze i słabsze. Dzięki temu można pozbyć się niechcianego owłosienia na dłużej. Pasta cukrowa do depilacji może być użyta w zaciszu domowym, jednak zaleca się aby pierwszy zabieg wykonany został w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym.

Przygotowanie skóry do depilacji pastą cukrową

Przed przystąpieniem do depilacji pastą cukrową należy dokładnie przygotować do tego zabiegu skórę. Zaleca się zrobienie dokładnego peelingu skóry. Można wykonać różne rodzaje peelingu. Może to być:

 • peeling cukrowy,
 • peeling enzymatyczny,
 • peeling z soli.

Bardzo ważne podczas stosowania peelingu jest to, aby wykonywać go zgodnie z zaleceniami. Rozprowadzanie go po ciele powinno mieć formę masażu. Peeling ma za zadanie usunięcie martwego naskórka, dzięki temu nie będzie on przyklejał się do pasty cukrowej. Sprawi też, że wrośnięte w skórę włoski zostaną odsłonięte i łatwiej będzie je usunąć pastą cukrową. Bezpośrednio przed depilacją skórę należy odtłuścić, wtedy pasta cukrowa nie będzie miała tendencji do przyklejania się do niej. Będzie przyklejała się tylko do włosków. Skoro wiemy jak przygotować skórę do depilacji, pora na wybór odpowiedniej metody depilacji cukrowej.

Nogi po depilacji
Piękne nogi po depilacji

Podstawowe metody depilacji pastą cukrową

Jeśli chodzi o depilację pastą cukrową to wyróżniamy dwie metody depilacji przy jej użyciu:

 • Pierwsza metoda to depilacja pastą cukrową na zimno. W przypadku gotowej pasty cukrowej odrywamy kawałek pasty z opakowania i rozgniatamy w dłoniach, aby była jak najbardziej plastyczna. Ugniatamy ją do momentu aż  jej struktura będzie klejąca i pasta cukrowa przybierze złocisty kolor. W przypadku, kiedy pomimo ugniatania pasta jest ciągle bardzo twarda można na moment wsadzić ją do ciepłej wody. Najlepiej wsadzić ją w woreczek i woreczek umieścić w ciepłej wodzie. Miękka pasta cukrowa może być układana na skórze. Ugnieciony kawałek pasty nakładamy na owłosioną skórę. Należy ugnieść tyle pasty, aby na skórze powstała 3 lub więcej centymetrowa warstwa. Po ułożeniu pasty cukrowej na owłosionej skórze od razu energicznie ją odrywamy. Można ją ponownie ugnieść w dłoniach i ułożyć na kolejnym fragmencie ciała. Taka pasta cukrowa może być używana kilkukrotnie. Depilacja pastą cukrową na zimno jest bezpieczna dla wszystkich, którzy cierpią na żylaki, mają pękające naczynka, lub zmagają się z delikatną skórą i ich skóra bardzo łatwo ulega podrażnieniu.

  PORADA: Aby ułatwić sobie zrywanie pasty cukrowej można użyć do tego celu paska materiału. Pasta cukrowa przywrze do niego i łatwiej będzie go oderwać od skóry.

 • Druga metoda to depilacja pastą cukrową na ciepło. W tym przypadku pasta cukrowa musi być ciepła. Umieszcza się ją w kąpieli wodnej, w której pasta się rozpuszcza. Oczywiście pastę należy umieścić w miseczce a miseczkę w kąpieli wodnej. Kiedy pasta cukrowa się rozpuści należy upewnić się, że nie jest zbyt gorąca. Powinna być ciepła, ale nie może parzyć ciała. Ciepłą pastę cukrową nakładamy drewnianą lub plastikową szpatułką na owłosioną skórę i dobrze ją rozprowadzamy. Przyklejamy pasek materiału, delikatnie go przyklepujemy palcami i zrywamy energicznym ruchem.

  PORADA: Używając tej metody depilacji, najlepiej pokrywać pastą cukrową małe fragmenty skóry. Wtedy depilacja będzie mniej bolesna i bardziej dokładna.

Pasta cukrowa przeznaczona do depilacji na ciepło dostępna jest często w puszkach, ale także w aplikatorach zakończonych rolką. Są one odrobinę podobne do dezodorantów typu roll up. Aplikator taki jest znacznie wygodniejszy niż puszka. Wystarczy umieścić go w kąpieli wodnej a później wygodnie rozprowadzać pastę cukrową w miejscach, które chcemy depilować. Taki aplikator to wygodne rozwiązanie.

Pielęgnacja skóry po depilacji pastą cukrową

Sama depilacja pastą cukrową nie kończy całego zabiegu. Trzeba wiedzieć jeszcze jak pielęgnować skórę po depilacji pastą cukrową. Jest to o tyle ważne, że po depilacji mogą powstać podrażnienia. Każda kobieta chce się ich pozbyć jak najszybciej. W tym celu należy przemyć skórę delikatnym tonikiem bez dodatku alkoholu lub wodą różaną. Jednak najlepszym sposobem na pielęgnację skóry po depilacji pastą cukrową jest zastosowanie soku z cytryny i wmasowanie go w skórę.

Podrażnione po depilacji miejsca można smarować oliwką, która powinna złagodzić ból i zlikwidować zaczerwieniania na skórze. Dodatkowo smarowanie skóry oliwką sprawi, że skóra będzie bardziej błyszcząca. Po depilacji należy pamiętać o tym, aby wykonywać regularny peeling. Dzięki temu odrastające włoski nie będą wrastały w skórę po depilacji.

Wady depilacji pastą cukrową

Należy szczerze powiedzieć, że depilacja pastą cukrową ma też wady. Do głównych wad depilacji pastą cukrową można zaliczyć:

 • Trudność z przygotowaniem idealnej pasty cukrowej w warunkach domowych.
 • To, że czasem pasta cukrowa nie chce stać się szybko plastyczna.
 • Możliwość poparzenia, jeśli użyjemy zbyt gorącej pasty cukrowe.
 • Aby depilacja pastą cukrową była skuteczna, trzeba się nauczyć dobrze ją przeprowadzać.
 • Możliwość rozjaśniania skóry, zwłaszcza po zastosowaniu soku z cytryny użytego do przygotowania pasty cukrowej, lub do pielęgnacji skóry po zabiegu.

2 myśli na temat “Depilacja pastą cukrową

 • Depilacja pastą cukrową jest świetna. Nie boli, długo się utrzymują efekty i nie ma po niej uczulenia. Sama stosuje systematycznie i jest super ?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *