Dłonie i stopy

Popękane pięty

Bardzo wiele osób zmaga się z suchymi piętami. Jeśli nie zajmiemy się odpowiednio szybko suchymi piętami może się okazać, że suche pięty przerodzą się w popękane pięty. Oczywiście nie wszyscy, którzy mają suche pięty będą mieli popękane pięty, gdyż jak dowodzą badania najbardziej na pojawienie się popękanych pięt narażone są te osoby, które cierpią na zaburzenia układu żylnego oraz zaburzenia gruczołów portowych i łojowych.

Skóra, która ma zaburzone działanie, najczęściej nie otrzymuje odpowiedniej ilości płynów i składników odżywczych. Wtedy też pojawiają się zrogowacenia naskórka, które mogą się nasilać, co prowadzi do powstawania pękających pięt. Warto wiedzieć, że rogowacenie skóry na stopach występuje najczęściej:

  • W miejscach, w których stopy są najbardziej obciążone, czyli na piętach.
  • W zewnętrznych krawędziach stóp.
  • W miejscach, w których skóra jest w najbliższym położeniu stawów stóp.

Co wpływa na nadmierne rogowacenie stóp?

Jeśli chodzi o nadmierne rogowacenie stóp, które może prowadzić do powstawania pękających pięt, to mogą się do niego przyczyniać różne czynniki. Suche pięty, które są nadmiernie zrogowaciałe mogą się pojawić w wyniku:

  • Zachwiania gospodarki i równowagi hormonalnej.
  • Skłonności osobniczych.
  • Zaburzeń prawidłowego działania wątroby.
  • Pojawienia się niedoborów witamin, szczególnie niedoboru witaminy A.
  • Źle dobranego obuwia, chodzenia w butach, które mają zbyt twardą podeszwę.

Należy wiedzieć, że popękane pięty mogą być bardzo niebezpieczne. Wraz z nimi mogą pojawić się infekcje grzybicze. Zaobserwowano także pojawianie się alergii skórnych.

Rodzaje pęknięć na piętach

Jeśli przyjrzymy się suchym i zrogowaciałym piętom, na których zaczynają pojawiać się pęknięcia, możemy wyodrębnić ich dwa rodzaje. Są to:

  • Pęknięcia suche. Ten rodzaj pękających pięt pojawia się kiedy zaburzone jest wydzielanie łoju oraz potu. Przez to skóra szybciej traci odpowiedni poziom wilgotności, co przekłada się na znaczne zmniejszenie elastyczności skóry. Aby nie pojawiał się ten rodzaj pękających pięt należy dbać o odpowiednie natłuszczenie stóp. Można to osiągnąć stosując odpowiednie kremy do stóp.
  • Pęknięcia wilgotne. Ten rodzaj pękających pięt pojawia się kiedy stopy narażone są przez dłuższy czas na długotrwałe pocenie. Może się też pojawić w momencie, kiedy stopy są narażone przed zbyt długi czas na kontakt z wodą. Wtedy skóra na piętach ulega bardzo dużej maceracji. Ten rodzaj popękanych pięt może występować razem z zakażeniami bakteryjnymi. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagą na odpowiednie skarpetki i obuwie, które pozwoli na zapobieżenie powstawaniu suchych i pękających pięt.

Jak leczyć pękające pięty?

Aby pozbyć się problemu suchych i pękających pięt najlepiej udać się do podologa. Oczywiście można także stosować domowe sposoby na pękające pięty, jednak należy pamiętać, aby dobrać odpowiednią kurację, do rodzaju pęknięć na piętach. Popękane pięty bardzo często nie powinny być ścierane przy użyciu domowych sposobów, gdyż może to doprowadzić do nasilenia się dolegliwości zamiast jej wyleczenia. Należy także odpowiednio dobierać balsamy i kremy do pielęgnacji stóp.

Odpowiednia pielęgnacja stóp może sprawić, że pięty nie będą suche i popękane. Kiedy jednak popękane pięty staną się problemem najlepiej udać się do podologa. Tam w fachowy sposób zostanie usunięta zrogowaciała skóra. Podolog dobierze też odpowiedni opatrunek i powie, w jaki sposób należy dbać o stopy, aby pękające pięty nie nawracały. Należy pamiętać o tym, aby po zabiegu założyć na stopę odciążenie, to pozwoli na utrwalenie efektu zabiegu. Zabiegi na pękające pięty są najczęściej bezbolesne i przynoszą natychmiastowe efekty.

Jak radzić sobie z problemem popękanych pięt?

Jeśli ktoś ma tendencję do nawracania popękanych pięt, powinien odpowiednio zadbać o swoje stopy. Aby zminimalizować ryzyko ponownego pojawienia się suchych pięt, które mogą przekształcić się w pękające pięty, należy pamiętać o tym, aby:

  • Systematycznie nawadniać organizm i spożywać odpowiednią ilość wody, zależną m.in. od temperatury i pogody.
  • Pamiętać o dostarczaniu organizmowi odpowiednich witamin. Zwłaszcza witamina A musi być utrzymywana na odpowiednim poziomie w przypadku schorzeń stóp i popękanych pięt.
  • Codziennie myć i dobrze suszyć stopy. Po kąpieli i wysuszeniu stóp powinny być one pielęgnowane przy użyciu odpowiednich kremów zawierających np. mocznik.
  • Zamienic sztuczne skarpetki na skarpetki bawełniane.
  • Nosić odpowiednie obuwie, które nie jest zbytnio zużyte. Szczególną uwagę należy zwrócić na wewnętrzne wkładki butów. Jeśli to możliwe należy nosić przewiewne buty, najlepiej z materiałów oddychających.
  • Unikać ostrych narzędzi do pielęgnacji stóp.

Kiedy zauważymy, że pięty stają się coraz bardziej suche i zaczynają pękać, należy niezwłocznie udać się do podologa w celu konsultacji. Należy też przestrzegać zaleceń, które otrzymaliśmy podczas wizyty u podologa. Utrata zbędnych kilogramów może bardzo pomóc w walce z pękającymi piętami i jeśli podolog coś takiego zaproponuje, to na pewno ma rację i nie proponuje tego przez złośliwość, tylko wie, że nadwaga jest czynnikiem powodującym rogowacenie skóry na piętach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *