Dłonie i stopy

Jak dbać o stopy? Jak dbać o paznokcie u stóp?

Twoje stopy są istotną częścią ciała, i są prawdopodobnie najbardziej niedoceniane. W rzeczywistości większość ludzi nawet nie myśli o swoich stopach, dopóki coś nie pójdzie z nimi nie tak! Dlatego tak ważne jest, aby dbać o swoje stopy i utrzymywać je w zdrowiu i sile. Oto kilka prostych wskazówek, jak to zrobić.

Myj stopy codziennie!

  • Myć je codziennie.
  • Używaj tylko łagodnego mydła i ciepłej wody.
  • Zawsze dobrze spłucz i dokładnie osusz.
  • Zastosuj krem nawilżający do stóp w razie potrzeby, aby utrzymać stopy miękkie i zdrowo wyglądające. Unikaj gorącej wody, ponieważ może ona wysuszyć skórę i sprawić, że będziesz bardziej podatny na infekcje lub podrażnienia skóry stóp, w tym stopę sportowca lub infekcje grzybicze.

Susz stopy starannie

Po umyciu stóp ważne jest, aby je dokładnie osuszyć. Do tego zadania możesz użyć ręcznika, suszarki do włosów lub suszarki do stóp. Ale jest też inna opcja: możesz zastosować tę samą technikę co w kroku pierwszym i pozwolić stopom wyschnąć na powietrzu.

Dbaj o przycinanie paznokci u stóp

Ważne jest, aby utrzymywać paznokcie u nóg przycięte, ale też bardzo łatwo jest z tym przesadzić. Najlepiej nie przycinać ich zbyt krótko. Ponadto nie należy ich przycinać na prosto, ani na okrągło. Jeśli zostaną obcięte zbyt długo lub grubo to będą podatne na złamanie, co może prowadzić do bólu i dyskomfortu w stopach podczas chodzenia.

Aby uniknąć obrażeń spowodowanych nieprawidłowym obcinaniem własnych paznokci:

  • Zadbaj o swoje stopy, regularnie przycinając paznokcie za pomocą przeznaczonych do tego celu cążków.
  • Dobrym pomysłem jest również opiłowywanie ich od czasu do czasu (ale nigdy nie opiłowywanie ich w poprzek). Pomaga to uniknąć wrastania paznokci, jak również wszelkich bolesnych pęknięć, które mogą być wynikiem niewłaściwej techniki obcinania – zwłaszcza jeśli masz cukrzycę!

Obcinaj paznokcie u stóp na prosto, pozostawiając na końcu odrobinę bieli

Do obcinania paznokci używaj obcinacza do paznokci. Najlepszym typem obcinacza do paznokci są te, które mają jedną ostrą krawędź i jedną tępą; ułatwią Ci one obcinanie paznokci bez zranienia się. Jeśli planujesz używać tej samej pary wiele razy, pamiętaj, aby najpierw wysterylizować je za pomocą alkoholu lub innego środka odkażającego, zanim użyjesz ich na cudzych stopach.

Spiłuj wszelkie szorstkie krawędzie za pomocą metalowego pilnika po obcięciu paznokci.

Nie chodź boso w miejscach takich jak siłownia, czy basen 

To prawda, że chodzenie boso jest najbardziej naturalnym sposobem. Ale prawdą jest również, że jeśli jesteś w miejscu publicznym, takim jak siłownia lub basen, twoje stopy mogą złapać grzybicę. Dlatego w takich miejscach, koniecznie chodź w obuwiu zmiennym.

Trzymaj się z dala od bardzo gorących lub bardzo zimnych powierzchni

Unikaj gorących powierzchni. Jeśli zbyt długo stoisz na gorącej powierzchni, Twoje stopy zaczną się pocić, a następnie (jeśli powierzchnia jest nadal gorąca) zostaną przez nią poparzone.

Unikaj zimnych powierzchni. Jeśli stoisz na zimnej powierzchni zbyt długo, twoje stopy zdrętwieją, a następnie (jeśli temperatura się zmieni) doznają odmrożeń, gdy później ponownie się rozmrożą.

Unikaj bardzo gorących lub bardzo zimnych powierzchni – po prostu nie warto narażać swoich stóp!

 

stopy

Trzymaj stopy uniesione podczas długotrwałego siedzenia

Upewnij się, że podnosisz swoje stopy na co najmniej pięć minut, kiedy siedzisz przez dłuższy czas. Można to zrobić podkładając pod stopy poduszkę, lub używając podnóżka. Jeśli chodzenie nie wchodzi w grę, spróbuj, zamiast tego rozprostować nogi.

Utrzymuj stopy w ruchu, kiedy tylko jest to możliwe, aby zwiększyć krążenie krwi

Świetnym sposobem na zwiększenie krążenia krwi i utrzymanie stóp w zdrowiu jest jak najczęstsze poruszanie nimi. Utrzymuj stopy w ruchu, siedząc przy biurku, oglądając telewizję lub leżąc w łóżku. Poruszaj nimi w kółko przez cały dzień, machając palcami, wskazując i zginając je.

Staraj się nie krzyżować nóg podczas siedzenia, ponieważ może to ograniczyć przepływ krwi do nóg i stóp

  • Skrzyżuj nogi w kolanach, zamiast kostek.
  • Trzymaj obie stopy płasko na podłodze i lekko ugnij kolana, jeśli nie możesz oprzeć obu stóp na podłodze.
  • Staraj się trzymać kolana w rozkroku podczas długotrwałego siedzenia, np. w samolocie lub na fotelu w kinie.

Codziennie bbaj o stopy

Dbanie o stopy to trochę wyważona sprawa. Z jednej strony chcesz mieć pewność, że są one czyste i zdrowe, aby uniknąć problemów ze stopami, takich jak stopa sportowca czy pęcherze. Z drugiej strony nie chcesz, aby Twoje stopy były zbyt suche lub popękane, ponieważ może to spowodować bolesne pęcherze i modzele. Ważne jest, aby utrzymywać stopy nawilżone i czyste, ale pamiętaj również, że potrzebują one odpoczynku od czasu do czasu, aby nie były zbyt zmęczone!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *