Porady

Chirurgia stomatologiczna – najważniejsze informacje

Dentysta tak jak każdy inny zawód medyczny, może mieć także wiele innych specjalizacji. Sama praca stomatologa nie kończy się na plombowaniu zębów, czy też ekstrakcji, które jest się w stanie wykonać podczas rutynowej wizyty w fotelu dentystycznym.

Czym się zajmuje chirurgia stomatologiczna?

Dlatego też czasami potrzebni są specjaliści do bardziej skomplikowanych zabiegów. Chirurgia stomatologiczna to jeden z kierunków, które może obrać lekarz stomatolog, aby móc przeprowadzać specjalistyczne zabiegi, tutaj konkretnie chirurgiczne. Wykonywane pod znieczuleniem, którego brak mógłby powodować duży dyskomfort związany z bólem. Ponadto chirurg szczękowy to także osoba posiadająca wykształcenie ogólnochirurgiczne i jest ono mu niezbędne do tej pracy. Zabiegi przez niego przeprowadzane mogą być potrzebne także podczas usuwania zmian w obrębie nie tylko samej szczęki, ale i jamy ustnej ogółem, a nawet wkraczające już na obszary twarzoczaszki.

Chirurgia stomatologiczna – zabiegi w obrębie szczęki

Chirurg szczękowy przede wszystkim kojarzy się, jak sama nazwa mówi, z różnego rodzaju działaniami stomatologicznymi, przeznaczonymi do pomocy pacjentom mającymi problemy w obrębie szczęki. Są to zazwyczaj różnego rodzaju ekstrakcje, czyli potocznie mówiąc wyrywanie zębów, jednak w tym przypadku, do specjalisty trafiają zazwyczaj dużo bardziej skomplikowane przypadki. Może to być usuwanie zębów zbyt głęboko zakorzenionych, aby podołał temu stomatolog specjalizujący się w usługach zachowawczych, czyli profilaktycznych. Często jest potrzeba usuwania pojedynczych korzeni w przypadku ich chorób, uszkodzeń albo patologicznego wzrostu, który sprawia olbrzymi dyskomfort, może uszkodzić szczękę lub powodować nieprawidłowości we wzroście innych zębów. Chirurgia stomatologiczna Łódź to również wyjątkowo często usuwanie zębów niewyrżniętych. Są o zęby mające problem ze wzrostem, co często zdarza się w przypadku tak zwanych zębów mądrości, czyli ósemek.

Chirurgia stomatologiczna – zabiegi w obrębie jamy ustnej i twarzoczaszki

Stomatolog o specjalizacji chirurgicznej to także różnego rodzaju zabiegi wychodzące poza samą szczękę. Zajmuje się on także wieloma innymi schorzeniami, w jamie ustnej. Należą do nich wszelkie patologiczne zmiany na obszarze błon śluzowych, w tym różnego rodzaju narośla i torbiele. Chirurgia stomatologiczna Łódź ma w swoim zakresie usług także podcinanie wędzidełek warg i języka. Niejednokrotnie chirurgia szczękowa to także potrzeba usunięcia na przykład przetok ustno-twarzowych.

Artykuł Partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *