Objawy zapalenia pęcherza moczowego ich przyczyny i leczenie
Pomimo, że częściej na zapalenie pęcherza moczowego cierpią kobiety, jest to przypadłość uniwersalna i także mężczyźni mogą na nią zapadać. Zapalenie pęcherza moczowego może być bardzo bolesne i jest zazwyczaj niezwykle uciążliwe. Warto znać objawy zapalenia pęcherza i wiedzieć, co na zapalenie pęcherza moczowego jest najskuteczniejsze.
Objawy i przyczyny zapalenia pęcherza moczowego
Przyjęto uważać, że podstawowym objawem zapalenia pęcherza moczowego jest częstsze niż zwykle oddawanie moczu. Ale samo częstsze chodzenie do toalety nie zawsze musi świadczyć o zapaleniu pęcherza. Natomiast w połączeniu z innymi objawami, może wskazywać na zapalenie pęcherza. Jakie inne objawy, mogą świadczyć o zapaleniu pęcherza moczowego? Może to być:
- Pojawiające się podczas oddawania moczu pieczenie lub ból.
- Wspomniane już, częstsze niż zwykle, wizyty w toalecie.
- Oddawanie moczu często, ale w małych ilościach.
- Zmieniony zapach moczu.
- Zmieniony kolor moczu, najczęściej na znacznie ciemniejszy.
- Krew w moczu, tzw. krwiomocz.
- Podwyższona temperatura ciała, stan podgorączkowy a nawet gorączka.
- Bóle w dolnych partiach ciała np. ból brzucha.
Co najczęściej wywołuje zapalenie pęcherza?
Warto wiedzieć, że zapalenie pęcherza wywoływane są przez bakterie, które przedostały się do pęcherza moczowego. I to właśnie bakterie są jedną z najczęstszych przyczyn zapalenia pęcherza moczowego.
W przypadku kobiet, do powstawania zapalenia pęcherza moczowego przyczynia się ich budowa anatomiczna. Szczególne znaczenie ma fakt, że cewka moczowa kobiet jest znacznie krótsza niż cewka moczowa mężczyzn. Jeśli dodamy do tego fakt, że ujście cewki moczowej znajduje się w bezpośredniej bliskości z ujściem pochwy oraz odbytem, to widać, że do zakażenia może dojść w bardzo prosty sposób. Bakterie (zwłaszcza pałeczka okrężnicy) w bardzo prosty sposób mogą się dostać z układu pokarmowego do cewki moczowej. I pojawiają się pierwsze objawy zapalenia pęcherza.
Do pozostałych przyczyn, które mogą mieć udział w pojawieniu się zapalenia pęcherza moczowego, można zaliczyć:
- Częste kontakty seksualne, zwłaszcza z przypadkowymi partnerami.
- Kontakty seksualne bez zabezpieczenia.
- Wystawienie pęcherza na zbyt niską temperaturę, co może prowadzić do jego wyziębienia.
- Niewłaściwa higiena intymna.
- Zbyt obcisła bielizna.
- Słaba lub zbyt intensywna higiena miejsc intymnych.
Zapalenie pęcherza domowe sposoby leczenia
Kiedy zaczynamy zmagać się z bólem pęcherza i podejrzewamy jego zapalenie, staramy się walczyć z objawami. Aby leczenie było skuteczne, powinniśmy walczyć zarówno z objawami jak i przyczynami powstania zapalenia pęcherza. Zastanawiamy się, więc co na zapalenie pęcherza jest najlepsze i najskuteczniejsze. Często też sięgamy po domowe sposoby, które w wielu przypadkach przynoszą oczekiwaną ulgę.
UWAGA! W przypadku zapalenia pęcherza moczowego najlepiej udać się do lekarza w celu postawienia odpowiedniej diagnozy. Do lekarza obowiązkowo należy się udać, jeśli zapalenie nie ustępuje lub jego objawy się nasilają.
Jakie domowe sposoby na zapalenie pęcherza moczowego można stosować? Co przynosi ulgę i pozwala na normalne funkcjonowanie? Domowe sposoby, pomimo że są bardzo proste, są skuteczne i pozwalają na wyleczenia zapalenia pęcherza. Zastanawiając się nad tym, co na zapalenie pęcherza jest najlepsze, warto:
- Wypijać nawet do 2,5 litra płynów dziennie. Dzięki temu szybciej wypłukane zostaną bakterię z dróg moczowych. Warto do czystej wody dodawać soki z owoców bogatych w witaminę C takich jak żurawina, cytryna, pomarańcze, granaty, czarna porzeczka. Witamina C pozwala, bowiem m.in. na zwalczanie infekcji bakteryjnych.
- Unikać alkoholu, kawy i mocnej herbaty, gdyż mogą one dodatkowo podrażniać pęcherz, co nie jest korzystne w momencie, kiedy zmagamy się z jego zapaleniem.
- Stosować zioła i rośliny o działaniu moczopędnym. Doskonale w walce z zapaleniem pęcherza sprawdza się pokrzywa, mniszek lekarski, czarny bez, żurawina, korzeń pietruszki. Można też stosować mieszanki ziół i roślin o działaniu moczopędnym. Czyli np. herbatkę z czarnego bzu z dodatkiem żurawiny i pokrzywy.
- Zadbać o odpowiednią temperaturę ciała. Pomocne bywa zwłaszcza wygrzewanie przy pomocy termoforu przyłożonego do podbrzusza i dolnej części pleców. Ciepło, które oddziałuje na nasze ciało sprawia, że błony śluzowe stają się lepiej ukrwione. To natomiast w zdecydowany sposób przyspiesza leczenie.
- Sięgnąć po odpowiednie suplementy w formie tabletek lub herbat, które mają za zadanie wspomagać działanie układu moczowego. Mogą likwidować objawy zapalenia pęcherza, ale także ograniczać możliwość nawrotu choroby.
- Ograniczyć, albo zrezygnować na czas choroby ze współżycia seksualnego.
Profilaktyka zamiast leczenia
Stosując domowe sposoby na zapalenie pęcherza moczowego, w wielu przypadkach, jesteśmy w stanie go wyleczyć. Ale wiadomo, że najlepszym rozwiązaniem jest niedopuszczenie do rozwinięcia się zapalenia, czyli profilaktyka. Do działań profilaktycznych zaliczamy:
- Powiększoną podaż wody, czyli wypijanie większej ilości płynów dziennie. Doskonałym sposobem na wypłukanie złych bakterii z pęcherza moczowego jest żurawina, zwłaszcza sok z żurawiny. Wypijanie do 2 litrów płynów dziennie sprawia, że pęcherz i cewka moczowa są lepiej wypłukiwane, co utrudnia bakteriom rozwój w tych miejscach.
- Niewstrzymywanie oddawania moczu. Zalegający w drogach moczowych mocz sprawia, że bakterię lepiej się rozwijają. Mają doskonałe środowisko do tego.
- Zachowanie właściwej higieny podczas pobytu w toalecie. To powinno być oczywiste, że należy się podcierać od przodu do tyłu, gdyż wtedy nie przenosimy bakterii z odbytu w pobliże cewki moczowej.
- W publicznych o ogólnodostępnych toaletach nie należy siadać bezpośrednio na dekach toaletowych.
- Częste podmywanie i rozważne korzystanie z preparatów do higieny intymnej.
Kiedy dopadnie nas zapalenie pęcherza moczowego, warto sięgnąć po domowe sposoby. Lepiej jednak jest postawić na profilaktykę. No i oczywiście, zawsze warto skonsultować się z lekarzem, który będzie w stanie sprawdzić nasz stan zdrowia i zaordynować odpowiednie leczenie. Zwłaszcza, kiedy zauważymy brak poprawy, pojawi się gorączka, nudności, wymioty, intensywny ból w plecach.