Arnika górska – właściwości i zastosowanie
Arnika górska to roślina lecznicza. Zwana jest też pod innymi nazwami takimi jak pomornik, kupalnik górski czy łacińskie Arnica montana L. Występuje ona w terenach górskich i podgórskich Europy. Warto wiedzieć, że roślina jest pod całkowitą ochroną, gdyż jest zagrożona wyginięciem. Ma to bezpośredni związek z jej popularnością i skutecznością, gdyż jej niekontrolowany zbiór doprowadzić niemal do jej wyginięcia. Nie wolno zbierać dziko rosnącej rośliny! Na potrzeby ziołolecznictwa stosowane są rośliny pozyskiwane z upraw.
Co wpływa na popularność arniki w medycynie?
Popularność arniki górskiej w zastosowaniach medycznych wynika z tego, że ma ona niezwykle szerokie spektrum działania. Jej kwiaty, które są podstawowym surowcem zielarskim, zawierają bowiem m.in.:
- kwasy organiczne,
- garbniki,
- sapoinę,
- flawonoidy,
- fitosterole,
- karotenoidy.
Warto wiedzieć, że nie tylko kwiaty arniki górskiej są wykorzystywane w medycynie. Są one, co prawda używane najczęściej, ale w celach leczniczych używane jest też kłącze arniki. Większość produktów medycznych i kosmetycznych opiera się na kwiatach.
Zastosowanie arniki górskiej w medycynie
Arnika górska jest chętnie stosowana w medycynie ze względu na swoje właściwości. Jest ona naturalnym lekarstwem, które ma szerokie spektrum działania. Bardzo chętnie stosowana jest do leczenia różnych schorzeń i urazów. Wystarczy wspomnieć, że arnika górska używana jest do leczenia:
- Siniaków i obrzęków całego ciała. Wchodzi w skład wielu przepisów kompresów na siniaki. Stosowane są suszone kwiaty lub arnika krople, które stosuje się w zależności od danej receptury okładu lub kompresu. Może być stosowana zewnętrznie do leczenia siniaków i obrzęków powstałych w wyniku np. uderzeń. Jest składnikiem wielu maści używanych do leczenia siniaków i obrzęków. Łagodzi ból po urazach i stłuczeniach, przyspiesza gojenie.
- Skręceń, zwichnięć, urazów stawów i mięśni. Jest skuteczna zarówno w przypadku stłuczeń jak i zakwasów. Usprawnia krążenie, rozgrzewa i działa przeciwbólowo. Dodatkowo wspomaga regenerację uszkodzonych tkanek. Bardzo dobrze wchłania się przez skórę i warto stosować preparaty z arniką górską jak najszybciej po wystąpieniu urazu.
- Ran, a raczej do przyspieszania ich gojenia. Jest niezastąpiona w leczeniu ran jamy ustnej powstałych np. po zabiegach stomatologicznych takich jak ekstrakcja zęba, wszczepienie implantów itd. Wchodzi w skład wielu maści polecanych przez stomatologów, gdyż ma działanie bakteriobójcze i bakteriostatyczne. Używana jest też jako składnik płukanek. Radzi sobie bowiem z zapaleniami dziąseł, jest doskonałym środkiem do leczenia aft, redukuje owrzodzenia jamy ustnej.
- Hemoroidów i krwawień poporodowych. W tym celu używa się najczęściej arnikę w formie okładów, przemywa się nią problematyczne miejsca, czasem stosuje wewnętrznie, w formie naparów.
Napar z arniki
Doskonałe efekty można uzyskać stosując napar z arniki. To naturalny środek, który doskonale sprawdza się w leczeni. Trzeba jednak przestrzegać zaleceń i wykluczeń jego zastosowania. O tym przeczytać można poniżej. Natomiast napar z arniki można przygotować w prosty sposób i może zrobić to każdy. Jest to tak proste jak zaparzenie herbaty.
Składniki:
- Łyżka suszonych kwiatów arniki.
- Wrząca woda.
- Szklanka.
- Sitko.
Sposób przygotowania:
Kwiaty arniki umieszczamy w szklance, zalewany wrzącą wodą, przykrywamy. Po 30 minutach całość przecedzamy przez sitko i już. Napar z arniki gotowy. Ważne! Należy pić go maksymalnie raz dziennie, przez maksymalnie 14 dni i nie więcej niż 50 ml dziennie. Można przechowywać go w lodówce. Można też używać naparu do robienia okładów, przemywania twarzy, ran itd.
UWAGA! Arnika stosowana doustnie ma bardzo mocne działanie na układ pokarmowy i układ krążenia. Może podrażniać żołądek, zaburzać pracę serca, podnosić ciśnienie, powodować wymioty. Osoby po zawale, z chorobami serca, chorobą wrzodową powinny, przed użyciem (zwłaszcza przed spożyciem) preparatów zawierających arnikę górską, koniecznie skonsultować to z lekarzem.
Zastosowanie arniki górskiej w kosmetyce
Powyżej przedstawione właściwości arniki doskonale sprawdzają się też w kosmetyce. Kto nie chce bowiem szybko i skutecznie pozbyć się siniaków? Ale arnika ma także jeszcze inne zastosowania. Zastosowania, które wykorzystywane są nie tylko w medycynie, ale także w kosmetyce. Arnika doskonale sprawdza się w dbaniu o urodę. Wykorzystuje się ją do:
- Pielęgnacji cery z naczynkowej, z rozszerzonymi naczynkami. Stosując kosmetyki zawierające arnikę można zmniejszyć widoczność pajączków. Kiedy będziemy stosowali kosmetyki z arniką górską nie pozbędziemy się całkowicie rozszerzonych naczynek, ale nie pojawią się też nowe. Istniejące będą za to mniej widoczne. Arnika jest stosowana w kosmetykach do cery naczynkowej ze względu na to, że bardzo szybko przenika przez skórę. Głęboko wnika w naczynia krwionośne wzmacniając ich ściany. Dzięki temu ogranicza ich pękanie i pojawianie się pajączków.
- Pielęgnacji cery trądzikowej. Arnika doskonale leczy trądzik. Przeznaczona jest zwłaszcza do pielęgnacji tłustej skóry. W przypadku leczenia skóry łojotokowej i wyprysków preparaty na bazie arniki są niezastąpione. Arnika zawiera bowiem przeciwutleniacze, które doskonale sprawdzają się w przypadku leczenia trądziku pospolitego. Wykorzystywane są też jej właściwości przeciwzapalne i fakt, że doskonale wpływa na szybsze gojenie ran. Więc jeśli zmagacie się z trądzikiem na twarzy i chcecie wiedzieć jak przyspieszyć gojenie ran twarzy to warto sięgnąć po kosmetyki zawierające arnikę górską.
- Leczenia oparzeń i odmrożeń. Środki zawierające w swoim składzie arnikę doskonale nadają się do leczenia oparzeń i odmrożeń. Pod warunkiem jednak, że nie są to mocne i trwałe urazy. W przypadku oparzeń trzeciego stopnia, mogą nawet zaszkodzić! Natomiast stosowane w przypadku lekkich oparzeń i odmrożeń poprawiają ukrwienie skóry, mają działanie bakteriostatyczne i bakteriobójcze. Przyspieszają też regenerację uszkodzonych tkanek.
- Kosmetyków pielęgnujących twarz, zwłaszcza okolice oczu. Arnika górska jest w składzie dobrej jakości kosmetyków do zwalczania sińców pod oczami. Jej działanie docenią zwłaszcza kobiety, które zmagają się z sińcami i obrzmieniami pod oczami. i co najlepsze, nie jest to drogi kosmetyk.
Jak widać arnika górska ma wiele zastosowań. Można używać kwiatów, olejków z arniki, stosowana jest też arnika krople. Chętnie sięgamy po maści i kremy z dużą jej zawartością. Każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie, czy to do zastosowań leczniczych, czy do dbania o urodę. Wystarczy tylko poszukać odpowiedniego produktu zawierającego arniką i przestrzegać zaleceń. Gdyż arnika, chociaż wydaje się cudownym lekarstwem, może być szkodliwa w niektórych przypadkach.