Ciekawostki

Zapach moczu po szparagach

Sezon na szparagi trwa w najlepsze. W związku z tym, po zjedzeniu potraw zawierających szparagi, zmienia się zapach moczu. Jest on bardzo specyficzny. Przypomina zapach palonej gumy i jest niezwykle intensywny. Co ciekawe, ten specyficzny zapach są w stanie wyczuć tylko niektórzy ludzie.

Mocz o zapachu palonej gumy

Jeśli po zjedzeniu szparagów czujesz, że twój mocz zmienił zapach i po oddaniu moczu czujesz zapach palonej gumy, to jest pewne, że jesteś w gronie osób obdarzonych specyficzną mutacją DNA.

Zapach który czujemy w moczu to oczywiście nie szparagi, to metabolit, czyli substancja, którą nasz organizm wytwarza podczas procesu przemiany materii.

W wyniku przeprowadzonych badań, naukowcy wyodrębnili 871 różnic w sekwencji DNA. Sekwencje te związane są ze zdolnością do wyczuwania specyficznego zapachu moczu po zjedzeniu szparagów. W wyniku kolejnych badań ustalono, że za zapach odpowiada wariacja o nazwie rs4481887. Znajduje się ona w pobliżu genów, które odpowiadają za typy receptorów węchowych. Nie udało się jednak ustalić konkretnego receptora.

Kto czuje nieprzyjemny zapach po szparagach?

Warto wiedzieć, że niemal każdy po zjedzeniu szparagów sika brzydko pachnącym moczem, ale tylko około 22% populacji potrafi go wyczuć. W takim procencie populacji występują wspomniane wcześniej różnice w sekwencji DNA. Więc jeśli czujesz ten specyficzny i nieprzyjemny zapach, należysz do elity. Choć to małe pocieszenie. Dowiedziono też, że to kobiety znacznie rzadziej niż mężczyźni są w stanie wyczuć ten specyficzny zapach. W wyniku przeprowadzonych badań okazało się, że zapachu tego nie jest w stanie wyczuć do 50% Amerykanów. Natomiast niemal wszyscy obywatele Chin i Izraela wyczuwają go bez problemów.

Jeśli po zjedzeniu szparagów poczujecie, że wasz mocz zmienił zapach, to nie macie powodów do obaw. To naturalne i nie można tego zmienić. Trzeba się do tego przyzwyczaić. Albo zrezygnować z jedzenia szparagów, co nie jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż są to bardzo smaczne i niezwykle bogate w wartości odżywcze rośliny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *