Jak uniknąć oparzeń słonecznych na wakacjach
Jadąc na wakacje myślimy najczęściej o wypoczynku, opalaniu, kąpielach w morzu i słodkim lenistwie. Jeżeli dobrze wybierzemy kierunek naszych wakacji, to nie musimy obawiać się o słońce. Chcąc cieszyć się pięknym słońcem i ciepłym morzem warto zdecydować się na urlop w Turcji. Dzięki temu wrócimy z cudowną opalenizną. Pod warunkiem jednak, że unikniemy oparzeń słonecznych.
Jak się chronić przed poparzeniami słonecznymi?
Musimy pamiętać o tym, że nadmierna ekspozycja na słońce nie jest korzystna dla naszego organizmu. Jeżeli będziemy przebywali zbyt długo na słońcu możemy nabawić się udaru cieplnego czy poparzeń słonecznych. Jak rozpoznać poparzenia słoneczne? Nie jest to trudne. Pierwszymi objawami oparzeń słonecznych jest najczęściej:
- Zaczerwieniona i podrażniona skóra.
- Pieczenie skóry przy nawet najlżejszym dotyku.
- Bąble na skórze.
Aby uniknąć oparzeń słonecznych warto pamiętać o bezpiecznym opalaniu. Jak się bezpiecznie opalać? To proste, aby bezpiecznie się opalać najlepiej:
- Używać kosmetyków z filtrami ochronnymi.
- Chronić głowę i całe ciało przed słońcem.
- Nie opalać się, kiedy słońce jest najmocniejsze.
- Dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu.
- Pamiętać, że słońce opala przez chmury i nawet w pochmurny dzień należy się chronić przed nim
Stosując te metody, w prosty sposób unikniemy oparzeń słonecznych na wakacjach. Odpowiednio dozując dawki opalania, opalając się w odpowiednich godzinach chronimy naszą skórę przed oparzeniami. Stosując dobrze dobrane kosmetyki do opalania dodatkowo łatwiej się opalamy, a opalenizna utrzymuje się znacznie dłużej. Jest też znacznie intensywniejsza.
Warto pamiętać o tym, że kosmetyki z filtrami UVA i UVB powinny być stosowane systematycznie. Nie wystarczy posmarować się np. kremem do opalania przed wyjściem na plażę. To nie zapewni nam całodniowej ochrony. Aby ochrona była skuteczna należy, co jakiś czas nanosić kosmetyk na skórę. Zaleca się to zwłaszcza po kąpieli w basenie lub morzu. Kosmetyki są co prawda wodoodporne, ale używając ręcznika, leżąc na kocu, leżąc na materacu mechanicznie pozbywamy się warstwy ochronnej jaką tworzy dany kosmetyk. Należy, więc ją systematycznie uzupełniać.
Jak leczyć i łagodzić oparzenia słoneczne?
Jeżeli już doszło do oparzeń słonecznych musimy zastanowić się jak sobie radzić z oparzeniami słonecznymi. Warto wiedzieć, co jest dobre na oparzenia słoneczne i co najlepiej stosować, aby ulga była natychmiastowa. Każdy, kto chociaż raz miał do czynienia z oparzeniami słonecznymi wie, jak bardzo jest to nieprzyjemna sprawa i z jakim dyskomfortem jest ona związana.
Sposobów na złagodzenie oparzeń słonecznych jest wiele. Można sięgnąć po:
- Sprawdzone, domowe sposoby na poparzenia słoneczne. Do nich zaliczamy chłodny prysznic, okład z kefiru, okład z maślanki, okład z miodu, sok z aloesu.
- Preparaty łagodzące poparzenia słoneczne, zwłaszcza kremy i maści. Warto używać preparatów, które w swoim składzie zawierają alantoinę lub D-panthenol. Najlepiej, gdy środki na oparzenia słoneczne zawierają obydwa te składniki.
Niezależnie od tego po jakie sposoby na walkę z poparzeniami słonecznymi się zdecydujemy, powinniśmy pamiętać o tym, aby zabrać o skórę. Latem należy dbać o skórę przez cały czas, nie tylko wtedy, kiedy dojdzie do poparzeń. Wiedząc o tym jak dbać o skórę latem możemy uniknąć wielu, nieprzyjemnych sytuacji. Odpowiednio zadbana skóra jest mniej podatna na poparzenia słoneczne, łatwiej się też opala. Zresztą wakacje bez oparzeń słonecznych są zdecydowanie lepsze i przyjemniejsze.