Informacje

Jak skutecznie chronić się przed koronawirusem?

2020 rok został niemal zdominowany przez pandemię koronawirusa. Niektórzy na własnej skórze zdążyli odczuć skutki tej choroby. Nadal nie ma skutecznego leku i szczepionki, która mogłaby powstrzymać COVID-19. Właśnie dlatego trzeba się przed nim chronić innymi metodami. Po co warto sięgnąć? Czy maseczki ochronne są dobrym rozwiązaniem? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Maseczki ochronne – jedyny słuszny wybór

Niestety w obliczu bezradności polskiej i światowej medycyny tak naprawdę jedyną skuteczną ochroną przed koronawirusem są maseczki ochronne. To one pozwalają uniknąć zarażenia i zatrzymać rozprzestrzenianie się wirusa. Oczywiście nie są magiczną barierą, odpychającą wszelkie zarazki. Dla skuteczności ich działania maseczki muszą nosić wszyscy i to w odpowiedni sposób. Statystyki pokazują, że jeżeli obie, spotykające się osoby, mają na sobie maseczkę, to prawdopodobieństwo zarażenia w przypadku choroby którejś z nich wynosi jedynie 1,5 procenta. Jeżeli maseczkę ma tylko nosiciel COVID-19 ryzyko wzrasta do 5 procent. Z kolei nosiciel bez maseczki daje 70 procentową pewność, że druga osoba, mimo założonej maseczki, zostanie zarażona. Właśnie dlatego maseczki ochronne są tak ważne.

Jak prawidłowo nosić maseczkę ochronną?

Mimo licznych próśb i informacji w mediach, wiele osób nadal błędnie nosi maseczkę. Posiadanie jej wyłącznie na brodzie albo co gorsze – trzymanie w ręce – nie powstrzyma epidemii koronawirusa. Maseczki ochronne należy nosić w taki sposób, aby jednocześnie zasłaniały usta oraz nos. Nie mogą być one przy tym zbyt luźne, aby zarazki w przypadku kichnięcia lub kaszlu mogły wydostać się na zewnątrz. Oczywiście, aby odpowiednio się zabezpieczyć, nie trzeba koniecznie używać maseczek ochronnych. Mogą być one zastąpione przez kominy, chusty i inne części odzieży. Należy jednak przyznać, że maseczki ochronne są najwygodniejsze i najbardziej higieniczne. Można je też nosić nie tylko na zewnątrz, ale również wewnątrz budynków. Dla przypomnienia, obecnie obowiązek noszenia maseczek dotyczy wszystkich miejsc publicznych. Oznacza to, że zarówno w urzędzie, na poczcie, w sklepie, w pracy, jak i na ulicy trzeba mieć na sobie maseczkę.

Jaką maseczkę ochronną warto kupić?

Na rynku można znaleźć różnorodne maseczki ochronne – jednorazowe, wielorazowe, ze specjalnymi filtrami oraz bez nich. Które są najbardziej skuteczne? To trudno przesądzić. Niewątpliwie jednak najbardziej praktycznym i najtańszym rozwiązaniem są maseczki ochronne z bawełny w wersji wielorazowej. Można je bowiem wygodnie prać, prasować i nosić wiele razy. O ile regularnie je czyścimy to rozwiązanie najbardziej higieniczne i bezpieczne. Takie maseczki ochronne można obecnie kupić w wielu sklepach – zarówno stacjonarnych, jak i internetowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *