Czy można chodzić na basen przy atopowym zapaleniu skóry?
Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła, nawrotowa, zapalna choroba dermatologiczna. Jej typowym objawem jest nasilony świąd skóry oraz obejmowanie zapalnym procesem atopowym innych narządów poza skórą – układu oddechowego (alergiczny nieżyt nosa i spojówek oraz astma oskrzelowa) i pokarmowego. AZS zwykle rozpoczyna się w okresie wczesnego dzieciństwa i jest jedną z najczęściej rozpoznawanych chorób skóry. Szacuje się, że dotyczy 20% populacji dziecięcej oraz 1-3% osób w wieku dorosłym na świecie.
Atopowe zapalenie skóry – przyczyny i objawy
Atopowe zapalenie skóry to choroba genetyczna, na którą cierpi około ⅕ społeczeństwa. AZS spowodowane jest nieprawidłową odpowiedzią układu odpornościowego na małe dawki antygenów, objawiające się nadmiernym wytwarzaniem przeciwciał IgE, skierowanym przeciwko alergenom. Może być to reakcja na pyłki roślin, alergeny pokarmowe, sierść, kurz i tym podobne czynniki. Rodzajami atopii są między innymi:
- katar sienny,
- astma,
- atopowe zapalenie skóry,
- atopowe zapalenie spojówek.
Objawami atopowego zapalenia skóry są:
- zaczerwienienie i suchość skóry,
- swędzenie i skłonność do powtarzających się zakażeń bakteryjnych,
- zmiany skórne w zgięciach łokciowych i kolanowych, na twarzy i szyi,
- astma oskrzelowa,
- sezonowy lub przewlekły katar sienny,
- alergiczne zapalenie spojówek,
- rumienie, które są bardzo wyraźnie odgraniczone od skóry otoczenia,
- łuszczenie naskórka.
Atopowe zapalenie skóry ma łagodniejszy przebieg u dzieci niż dorosłych. Może utrzymywać się przez całe życie z okresami remisji oraz zaostrzeń.
Atopowe zapalenie skóry – postępowanie
Jedną z przyczyn atopowego zapalenia skóry jest alergia, dlatego, chcąc złagodzić objawy choroby, warto dowiedzieć się, który alergen nasila AZS, a następnie wyeliminować go z diety. Często niezbędne okazuje się zrezygnowanie z kawy, herbaty, alkoholu, papierosów i czekolady. Ponadto terapia AZS skupia się na leczeniu objawów skórnych poprzez stosowanie maści i kremów natłuszczających, czasem z dodatkiem preparatów steroidowych. Eksperci w terapii AZS stosują często leki przeciwuczuleniowe, kortykosteroidy w postaci maści w okresie zaostrzeń, leki immunosupresyjne ogólne i miejscowe, a także fototerapię i fotochemioterapię.
Bezpłatne konsultacje dermatologiczne dla dzieci i dorosłych z atopowym zapaleniem skóry prowadzi międzynarodowe Centrum Medyczne Synexus. Zakwalifikowane osoby mają szansę skonsultowania swoich dolegliwości z doświadczonym personelem lekarskim, a także zyskują możliwość udziału w prowadzonych przez Synexus badaniach klinicznych nowych leków i terapii.
Wiele osób pyta lekarzy o „atopowe zapalenie skóry a chodzenie na basen” oraz „atopowe zapalenie skóry u dzieci a basen”. Czy można z niego korzystać, chorując na AZS? Czy pozwolić dzieciom z AZS korzystać z basenów?
Atopowe zapalenie skóry a chodzenie na basen
Zarówno dzieci, jak i dorośli zdecydowanie powinni zrezygnować z basenu w okresie nawrotów AZS – szczególnie, gdy skóra swędzi i piecze. Jednak poza tym okresem odpowiednia pielęgnacja skóry pozwoli cieszyć się z basenu. Przed kąpielą należy pamiętać o posmarowaniu skóry mleczkiem lub emolientem, a następnie kremem ochronnym, który stworzy film hydrolipidowy, zabezpieczający skórę przed działaniem czynników drażniących. Po każdej kąpieli trzeba pamiętać o dokładnym spłukaniu całego ciała słodką wodą – minimum przez pół minuty. Następnie chory powinien suszyć skórę poprzez delikatne przykładanie ręcznika – bez pocierania. Po powrocie do domu warto wziąć dodatkowy prysznic z użyciem żelu myjącego zawierającego miedź i cynk. Po wysuszeniu skóry miękkim ręcznikiem należy posmarować ją emolientem. Jeśli na skórze są sączące się zmiany chorobowe, zaleca się posmarowanie swędzących miejsc grubą warstwą kortykosteroidu.