Zioła

Ostropest plamisty właściwości, zastosowanie i sposób użycia

Ostropest plamisty to roślina, która jest niezastąpiona w leczeniu i profilaktyce chorób wątroby. Ostropest plamisty zastosowanie znajduje w wielu różnych lekarstwach na wątrobę, których bardzo często jest głównym składnikiem. Chroni i odnawia wątrobę, poprawia jej funkcjonowanie, jest też naturalną odtrutką. Jak widać ostropest właściwości ma ukierunkowane na pomoc wątrobie. Dzieje się tak dlatego, gdyż w jego nasionach znajduje się sylimaryna. To właśnie ona jest substancją leczniczą.

Ostropest plamisty zastosowanie i uznanie znalazł już wieki temu. Ostatnio staje się na nowo popularny i wraca w glorii chwały. Nie widzi to, gdyż jest on bardzo skuteczny w leczeniu schorzeń wątroby. To niesamowite, że zwykły oset jest tak skutecznym ziołem. Oset, bowiem ostropest plamisty jest tak czasem określany. Jego łacińska nazwa to Silybum marianum.

Ostropest plamisty właściwości

Ostropest plamistyJak już pisaliśmy, ostropest plamisty jest niezastąpiony w leczeniu schorzeń wątroby. Dodatkowo jego działanie wspomaga cały organizm. Jest używany, kiedy zachodzi potrzeba regeneracji i osłony wątroby lub nerek. Używany jest też do odtruwania wątroby i chroni ją przed truciznami. Może też wpływać pozytywnie na stan skóry, poziom cholesterolu w organizmie, leczenie chorób nowotworowych. Nie każdy wie, że jedną z właściwości ostropestu plamistego jest usuwanie wolnych rodników, czyli jest on antyoksydantem.

Ostropest plamisty zastosowanie

Znając właściwości, jakie ma ostropest, możemy przypuszczać gdzie znajduje on zastosowanie. Możemy przypuszczać do leczenia jakich schorzeń i chorób bywa on używany.  I tak, najczęściej stosowany jest:

 • W procesie leczenia wątroby, zwłaszcza do jej rekonwalescencji. Wątroba może być uszkodzona po leczeniu antybiotykami, po chemioterapii, w wyniku zatrucia grzybami, czy z powodu nadmiernego spożycia alkoholu. W przypadku leczenia skutków nadmiernego spożycia alkoholu stosowany jest u osób poddających się terapii odwykowej.
 • Wspomagająco w procesie leczenia wirusowego zapalenia wątroby typu A, WZW B, WZW C.
 • Podczas leczenia marskości i zwyrodnienia tłuszczowego wątroby.
 • Łagodzenia stanów zapalnych skóry. Doskonale sprawdza się w procesie leczenia łuszczycy.
 • Usuwania wolnych rodników z organizmu.
 • Do wspierania leczenia cukrzycy typu II. Ostropest włączony do diety osób chorych na cukrzycę typu II wpływa na obniżenie poziomu cukru we krwi.
 • Do ochrony przed rakiem. Wpływa na znaczne zahamowanie podziału komórek nowotworowych w organizmie.
 • Do leczenia kamicy żółciowej i w procesie jej zapobiegania. Stosowany profilaktycznie zapobiega powstawaniu kamicy żółciowej.
 • Do leczenia zgagi, wzdęć, problemów z apetytem.
 • Do łagodzenia bólu migrenowego głowy.
 • Do łagodzenia objawów choroby lokomocyjnej (sprawdza się też w przypadku łagodzenia objawów choroby morskiej)
 • Do spowolnienia starzenia się skóry, leczenia trudno gojących się ran, egzemy, zrogowacenia skóry. W tym celu najczęściej stosowany jest olej z ostropestu, który zawiera sylimaryna, witaminę E i kwasy tłuszczowe.

Ostropest plamisty sposób użycia

Ostropest występuje w wielu formach, w wielu postaciach. Jednak za najlepszy sposób użycia ostropestu plamistego uważa się spożycie mielonych ziaren. Przy czym ziarna ostropestu powinny być mielone bezpośrednio przed spożyciem. Gdyż wtedy ma on najwięcej właściwości. Zmielony ostropest traci je bowiem bardzo szybko. Najlepiej jest kupić ziarna ostropestu i mielić je przed spożyciem. Można zmielić zapas ziaren tak, aby wystarczył nam na 5 – 7 dni. Ale nie więcej. Najlepsze efekty osiągamy, kiedy mielimy ziarna przed spożyciem. Ale nie jest to zbyt wygodne. Dlatego można raz w tygodniu zmielić większą partię, umieścić w szczelnym pojemniku a następnie codziennie stosować.

Ostropest plamisty jak stosować

Ostropest można stosować codziennie, jako np. dodatek do posiłków. Doskonale nadaje się jako dodatek do musli, jogurtów, sałatek, czy nawet kanapek. Można stosować go w formie ziaren, lub w formie zmielonej. Można też dodać go do wypieków, lodów (tak, nawet lodów), posypać nim mięso. Nie ma konkretnego smaku, więc niczego nie zepsuje i nie wpłynie negatywnie na smak przygotowanych potraw.

Można też przygotować napar z ostropestu, w tym celu wystarczy zalać dwie łyżeczki zmielonego ostropestu 100 ml ciepłej wody. Całość przykryć i po kilku minutach wypić. Jeśli zastanawiacie się nad tym jak stosować ostropest plamisty, to musicie wiedzieć, że jest to bardzo proste. Najlepiej jest mielić ziarna, ale nie jest to konieczne. Jeśli nie macie na to czasu, można posypać kanapkę ziarnami, a nawet zjeść łyżeczkę ostropestu. Prawda, że jest to proste?

Można też stosować go zewnętrznie, zwłaszcza w przypadku leczenia schorzeń skóry. Wtedy stosuje się olej z ostropestu.

Ostropest plamisty dawkowanie

Jeśli chodzi o dawkowanie ostropestu plamistego to przyjmuje się, że dziennie można spożywać od 1 do 2 łyżeczek ostropestu. Może to być zmielone ziarna, ale równie dobrze mogą to być całe ziarna. Jeśli zjemy trzy łyżeczki, nic się nie stanie. Najważniejsza, jeśli chodzi o dawkowanie ostropestu plamistego jest systematyczność. Jeśli chcemy skorzystać z jego dobroczynnych właściwości najlepiej stosować go codziennie. Wtedy osiągniemy najlepsze rezultaty.

Jaki ostropest najlepiej kupić?

Ostropest plamisty w ziarnachNajlepiej kupić ostropest w ziarnach. Ziarna ostropestu zawierają bowiem najwięcej cennych substancji i są najskuteczniejsze. Można kupić większe opakowanie i stosować je w miarę potrzeb. Ostropest w ziarnach jest też najtańszym rozwiązaniem. Jego cena może być różna, ale im większe opakowanie kupujemy, tym bardziej jest to opłacalne. Cena ostropestu plamistego w ziarnach oscyluje wokół 8 – 15 zł za kilogram.

Ostropest plamisty mielony. Jest on znacznie wygodniejszy w stosowaniu od ostropestu w ziarnach. Ma to niestety swoją cenę. Nie tylko jest on droższy, ale także nie jest tak skuteczny jak ostropest w ziarnach. Jest on wcześniej zmielony i systematycznie traci swoje właściwości zdrowotne. Cena ostropestu mielonego jest zbliżona do ceny ostropestu w ziarnach.

Olej z ostropestu plamistegoOlej z ostropestu. Jest tłoczony z ostropestu i zawiera bardzo dużo sylimaryny. Może być stosowany wewnętrznie, wtedy najczęściej spożywamy łyżeczkę 3 razy dziennie. Warto wiedzieć, że, olej z ostropestu może być stosowany zewnętrznie na skórę. Sprawdza się w przypadku leczenia schorzeń skóry, zapaleń, podrażnień, łuszczycy. Ma też właściwości ujędrniające i jest doskonałym kosmetykiem do pielęgnacji skóry, gdyż spowalnia procesy starzenia skóry. Używany jest też do leczenia trudno gojących się ran, egzemy czy zrogowaceń skóry.  Olej z ostropestu może kosztować od 4 – 8 zł za 100 ml. Przy czym im większa pojemność opakowania, tym cena za 100 ml jest niższa.

Ostropest w tabletkach. Jest bardzo wygodny w stosowaniu. Wystarczy wziąć tabletkę z ostropestu i już. Jednak nie wszyscy są zwolennikami tabletek z ostropestu. Nawet, jeśli w składzie takiej tabletki jest sam ostropest, nie oznacza to, że jest tak samo dobra jak świeżo zmielone ziarno ostropestu. Jednak dla osób zabieganych, zapracowanych, które chcą zadbać o swoje zdrowie, może to być najlepsze rozwiązanie. Cena ostropestu w tabletkach zależy od wielkości opakowania. 30 tabletek można już kupić za nieco ponad 7 zł. I oczywiście im większe opakowanie, tym cena jednostkowa tabletki jest lepsza.

Gdzie kupić ostropest plamisty?

Z zakupem ostropestu plamistego nie ma problemu. Jest on dostępny w większości aptek, sklepach zielarskich, sklepach ze zdrową żywnością, w niektórych hipermarketach. Bez problemu kupimy go przez internet. Wystarczy tylko zastanowić się, w jakiej formie chcemy kupić ostropest, znaleźć odpowiednie miejsce i już. Najlepiej kupować jest w sklepach ze zdrową żywnością lub przez internet.

Ostropest plamisty przeciwwskazania

Jak każde niemal zioło, także i ostropest ma pewne przeciwwskazania do stosowania. Nie należy stosować go do leczenia ostrych zatruć. Dzieci poniżej 12 roku życia nie powinny spożywać ani ostropestu, ani lekarstw opartych na jego bazie. Kobiety w ciąży nie powinny go stosować. Także kobiety karmiące nie powinny go zażywać. Natomiast można łączyć go z innymi ziołami.

Ostropest plamisty skutki uboczne

Jeśli chodzi o ostropest plamisty, to skutki uboczne najczęściej nie występują. Nawet długotrwałe jego stosowanie nie niesie za sobą żadnych skutków ubocznych. Jednak czasem mogą wystąpić zaburzenia w pracy układu pokarmowego (łagodne biegunki). Mogą też pojawić się niewielkie bóle głowy. Ostropest może też zmniejszyć skuteczność doustnych środków antykoncepcyjnych.

Ostropest może wpływać na poziom cukru we krwi, może go obniżać. Dlatego osoby chorujące na cukrzyce powinny go stosować ostrożnie i dokładnie sprawdzać poziom cukru we krwi.

One thought on “Ostropest plamisty właściwości, zastosowanie i sposób użycia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *