Porady

Jak radzić sobie z upałami?

Są wakacje i, co bardzo dziwne, jest ciepło. Można z powodzeniem stwierdzić, że mamy upały. Cóż, skoro jest lato, to musi być ciepło. Przynajmniej powinno być ciepło. Nie zawsze możemy liczyć na taką słoneczną pogodę. Ale nie wszyscy radzą sobie z upałami. Nie wszyscy mogą nagłe z łatwością dostosować się do panujących warunków. Dlatego tak ważne są odpowiedzi na pytania jak radzić sobie z upałami i jak przetrwać upały. Z poniższymi radami może to się udać.

Jak radzić sobie z upałami

W naszym klimacie jest tak, że najczęściej mamy nadzieję na to, że lato będzie ciepłe. Jednak nie do końca w to wierzymy. I kiedy słupek rtęci zaczyna wędrować w górę, nie wiemy co zrobić, aby się ochłodzić. Nie zawsze potrafimy radzić sobie z upałami. Warto wiedzieć, że poradzić z upałami można sobie na dwa sposoby. Pierwszym ze sposobów są wszelkiego rodzaju rozwiązania mechaniczne:

 • Wszelkiego rodzaju wiatraki, które co prawda nie obniżają temperatury, ale owiewające nas powietrze niesie za sobą przyjemny chłód. Nie jest tajemnicą, że kiedy zaczynają się upały, wiatraki znikają ze sklepów niemal natychmiast. Dlatego warto wcześniej o nie zadbać.
 • Klimatyzatory przenośne. Obniżają temperaturę pomieszczenia. Mają jednak określoną wydajność i aby były skuteczne, trzeba zapewnić im możliwość usuwania ciepłego powietrza z pomieszczenia. Najczęściej odbywa się to przy pomocy specjalnej rury, którą trzeba wystawić na zewnątrz. Nie jest to zbyt wygodne, ale sprawdza się doskonale w upalne dni.
 • Klimatyzacja. Jeśli chodzi o upały to ma same zalety. Tylko ta cena montażu…

No dobrze, to jest sprzęt, który pozwala uczynić upały przyjemniejszymi. Ale nie każdy może skorzystać z takich akcesoriów. Co wtedy robić? Jak poradzić sobie z upałami, nie wydając na to zbyt wiele gotówki? Jak poradzić sobie z nimi prostymi metodami? Tym co mamy pod ręką?

Proste sposoby na upał w mieszkaniu

Jeśli podczas upału jesteśmy w pomieszczeniu, to możemy skorzystać z prostych sposobów, które pomogą nam sobie z nimi radzić. Możemy sięgnąć po:

 • Chłodny prysznic. Przynosi on natychmiastową ulgę. Czujemy przypływ energii i wraca chęć do życia. Minusem tego rozwiązania jest to, że po 30 minutach na nowo zaczynamy męczyć się z upałem. Ale jeśli możemy systematycznie powtarzać taki prysznic, łatwiej zniesiemy wysokie temperatury. Nie jest to może wygodne rozwiązanie, ale bardzo skuteczne.
 • Miska z chłodną wodą. W misce z chłodną wodą umieszczamy stopy i od razu czujemy przyjemny chłód rozchodzący się po całym ciele. Odważni i zahartowani mogą wsypać do miski z wodą kilka kostek lodu. To od razu sprawi, że będziemy orzeźwieni i upał będzie nam mniej dokuczał.
 • Spryskiwacz z zimną wodą. Do spryskiwacza nalewamy wody, umieszczamy całość w lodówce. Kiedy poczujemy, że upał staje się nie do zniesienia, spryskujemy zimną wodą twarz. Jest to bardzo ożywcze i przyjemne.
 • Zimne napoje. Warto, aby nie były gazowane i nie zawierały alkoholu. Może to być zimna woda z cytryną, którą będziemy trzymali w dzbanku w lodówce. Ważne jest, abyśmy nie pili samej wody tylko z jakimś dodatkiem, np. wspomnianym sokiem z cytryny. Można dodać listek mięty, kilka kropel soku z granatów, sok malinowy, sok z czarnego bzu. Zimne napoje gaszą pragnienie i nawadniają organizm.
 • Podczas upałów bardzo intensywnie się pocimy i tracimy sód i potas. Dlatego musimy uzupełniać ich niedobory. Dobrym rozwiązaniem jest podgryzanie słonych przekąsek takich jak paluszki czy krakersy. Idealnie na upały sprawdza się sok pomidorowy. Nie tylko orzeźwia, ale także dostarcza organizmowi potasu.
 • Doskonałym sposobem na upały jest zjedzenie lodów lub zimnego arbuza. Jedząc lody od razu poczujemy przyjemny chłód w naszym ciele. Schłodzony arbuz także pozwoli nam na walkę z upałem i na dodatek nawodni nasz organizm.

Pozostałe sposoby na przetrwanie upału

Natomiast, jeśli upały dokuczają nam na świeżym powietrzu, lub wtedy, kiedy chcemy wyjść z domu, to możemy sięgnąć dodatkowo po inne rozwiązania. Niezależnie od tego co wybierzemy, musimy pamiętać o tym, aby sporo pić i nawadniać nasz organizm, ale oprócz tego możemy:

 • Wybrać się na basen, nad jezioro, rzekę, morze. Nic tak nie ochładza w upalny dzień jak kąpiel w chłodnej wodzie. To prawdziwa przyjemność. Tylko czasem zbyt wiele osób wpada na ten sam pomysł.
 • Wybrać się do klimatyzowanej galerii handlowej. Jest to doskonałe rozwiązanie dla dzieci oraz osób starszych, które źle znoszą upały. Galerie handlowe są klimatyzowane, panuje w nich przyjemna temperatura. Są w nich miejsca do siedzenia i nie musimy niczego kupować. Możemy cały upalny dzień spędzić w przyjemnej temperaturze. Nie jest to idealne rozwiązanie. Jeżeli jednak do wyboru mamy spędzenie całego dnia w nagrzanym do nieprzyzwoitości mieszkaniu, czy wizytę w klimatyzowanym miejscu, wybierzemy raczej to drugie. Będzie to bardziej korzystne dla naszego samopoczucia i zdrowia.

To oczywiście nie wszystkie sposoby na upały, bo każdy z nas może stosować inne metody. Jeśli macie jakieś, których tutaj nie wymieniliśmy, zapraszamy do podzielenia się nimi. Walczmy razem z upałami, bo nie będą trwały długo. Zanim się obejrzymy, będzie zima.

5 myśli na temat “Jak radzić sobie z upałami?

 • Pomysł z galerią handlową super xD na upały jak znalazł i zakupy można zrobić xD

  Odpowiedz
 • gdzie woda z limonką, lodem i cytryną? No gdzie? 😀

  Odpowiedz
 • U was też tak gorąco jak nad morzem? ⛱️☀️?️

  Odpowiedz
 • Ktoś wie kiedy te upały się skończyć maja bo już nie można wytrzymać. Dobrze ze w pracy jest klima ?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *