Czy można samemu wyjść z uzależnienia od narkotyków?
Wyjście z uzależnienia od narkotyków to proces trudny i wymagający. Czy można to zrobić samemu? Osoba uzależniona od narkotyków stoi przed wielkim wyzwaniem, gdy styka się z sytuacjami, które wywierają ogromną presję zarówno na ciało, jak i umysł. Istotą narkomanii jest fizyczna i psychiczna zależność od różnego rodzaju środków zmieniających świadomość (amfetamina, marihuana, heroina, kokaina, morfina, dopalacze, itp.). Narkomania jest z całą pewnością chorobą którą można i trzeba leczyć w oparciu o założenie, że celem jest całkowite odstawienie wszelkich środków zmieniających świadomość. Istnieją także czynniki, które wpływają na zdolność osoby uzależnionej do samodzielnego wyjścia z nałogu, ale należy zwrócić uwagę że nie jest to proces łatwy i przyjemny. Przyjrzymy się więc temu, czy można rzeczywiście pokonać uzależnienie od narkotyków samodzielnie, czy też warto skorzystać z profesjonalnej pomocy.
Stopień uzależnienia od narkotyków
Wyjście z nałogu jest zależne od wielu czynników, ale kluczowym jest poziom, jaki osiągnęło uzależnienie od narkotyków. Osoby z silnym uzależnieniem mogą mieć trudności z samodzielnym wyjściem z nałogu, wtedy też ważne jest rozważenie profesjonalnej pomocy. Służy temu psychoterapia oparta na rzetelnej wiedzy czym jest uzależnienie i jak można się od niego uwolnić. Psychoterapia sprawia, że sama terapia uzależnień jest przyjemniejsza i pozwala osiągnąć lepsze efekty.
Osoby uzależnione od narkotyków często zmieniają swoje zachowanie, relacje społeczne i priorytety w miarę rozwoju nałogu. W przypadku silnego uzależnienia, proces wyjścia z niego może być długotrwały i skomplikowany, a samodzielne próby wyjścia z uzależnienia mogą okazać się niewystarczające Silna zależność fizyczna i psychiczna od narkotyków wymaga wsparcia specjalistów, którzy pomogą osobie uzależnionej przezwyciężyć te trudności i nauczyć je radzenia sobie z nimi poprzez zmiany pewnych zachowań.
Wyjście z uzależnienia od narkotyków a wsparcie społeczne
Narkomania jest z całą pewnością chorobą, którą można i trzeba leczyć. Służy temu psychoterapia oparta na rzetelnej wiedzy czym jest uzależnienie i jak można się od niego uwolnić.
W procesie wyjścia z uzależnienia od narkotyków wsparcie społeczne także odgrywa ważną rolę. Posiadanie rodziny, przyjaciół lub grupy wsparcia może znacząco zwiększyć szanse na sukces. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze osoby uzależnione od narkotyków mogą polegać na wsparciu bliskich, zwłaszcza jeśli relacje zostały wcześniej nadszarpnięte przez nałóg.
Utrata pracy, utrata wsparcia oraz zerwanie relacji rodzinnych i przyjacielskich, a także zaangażowanie w nielegalne działania w celu zdobycia narkotyków to częste konsekwencje uzależnienia. W takich przypadkach profesjonalne wsparcie terapeutów i psychoterapeutów może być dużo bardziej potrzebne. Głównym zadaniem terapii uzależnień jest zapobieganie ewentualnym nawrotom choroby, poprzez uczenie ludzi uzależnionych nowych zachowań, tak aby radzili sobie w sytuacjach kryzysowych, bądź nauczyli się unikania takich sytuacji, które mogłyby ich sprowokować do ponownego brania środków psychoaktywnych.
Motywacja i determinacja do wyjścia z uzależnienia
Samodzielne wyjście z uzależnienia od narkotyków wymaga silnej motywacji i determinacji. Osoba uzależniona musi być gotowa zmierzyć się z wyzwaniami, jakie niesie rezygnacja z narkotyków i być zdeterminowaną, aby przezwyciężyć pokusy i trudności. Należy zwrócić uwagę że objawy odstawienia narkotyków są bardzo silne: drżenie, pocenie się, arytmia serca, czasami konwulsje a nawet śmierć.
Motywacja jest kluczowym czynnikiem sukcesu w procesie wyjścia z uzależnienia. Bez odpowiedniej motywacji osoba może nie być w stanie pokonać nałogu.
Podstawą w leczeniu narkomanii jak i innych uzależnień jest to, żeby osoba uzależniona uświadomiła sobie fakt swojego uzależnienia i zaczęła szukać profesjonalnej pomocy. Metoda leczenia narkomanii dobierana jest w zależności od stopnia uzależnienia i obejmuje terapię odwykową krótko-, średnio- lub długoterminową. Należy przy tym pamiętać, że odwyk narkotykowy nie obejmuje wyłącznie „odstawienia” substancji psychoaktywnych, ale również kompleksową terapię, podczas której osoba uzależniona uczy się nowych, prawidłowych wzorców zachowań oraz radzenia sobie z trudnymi sytuacjami.
Artykuł Partnera